Foto: Eyepix Group / BEEM / Beem / Profimedia

Broj novih slučajeva korone u Nemačkoj ponovo je u porastu. Da li su nemačke bolnice spremne za novi talas pacijenata? I šta su lekari i medicinsko osoblje naučili iz ovih šest meseci pandemije? Oni veruju da je jedna stvar najvažnija i da upravo ona pokazuje koliko je sistem efikasan u borbi protiv virusa.

Dojče vele napravio je prilog o načinu na koji su nemačke bolnice reagovale u prvom talasu, u martu, a jedan od mladih lekara sa kojim su razgovarali rekao je da je impresioniran brzinom kojom je sve pripremljeno za borbu sa virusom.

Centralno hirurško odeljenje u bolnici u kojoj radi za 24 sata pretvoreno je u stanicu za intenzivnu negu.

U Berlinu, paralelno s tim, uređeni su i drugi centri za lečenje od korone. Oprema je postojala i pre pandemije, ali su uprave nemačkih bolnica strahovale da neće biti dovoljno respiratora kada se širenje virusa i porast broja novozaraženih ubrza.

Mnoge bolnice morale su da improvizuju. Kada se radi o kapacitetima za testiranje, maskama i zaštitnoj opremi, nemački lekari kažu da su spremni – mogu da brzo hospitalizuju pacijente pošto je prostor za obolele od koronavirusa spreman, mogu da brzo postave dijagnoze.

Svako ko pristigne u bolnicu testira se na koronavirus pre nego što bude primljen. Pacijenti su striktno odvojeni – oni koji su negativni idu na „zeleno“ odeljenje, a oni koji su pozitivni na „crveno“. Oni za koje se sumnja da su zaraženi smeštaju se u „žutu“ stanicu.

Nemački lekari smatraju da je taj sistem siguran. Najvažnije, nije zabeležen nijedan slučaj da je pacijent inficirao osoblje, što bi definitivno bio najizvesniji znak da sistem nije ustrojen kako treba. Otkako su uvedene ovakve mere, tretman pacijenata sa koronavirusom postao je rutinski.

Pročitajte još:

Delovi nemačkih bolnica koji nisu pretvoreni u takozvane kovid stanice vratili su se uobičajenim aktivnostima i medicinske sestre sada regularno vode računa o pacijentima koji nisu zaraženi koronavirusom.

Aplauzi koji su se u martu čuli sa nemačkih balkona utihnuli su, kao da su ljudi u nekoj meri zaboravili koliko je bio važan rad lekara, sestara i drugog medicinskog osoblja, a ni nemački medicinski radnici, kako kažu, nisu dobili ni povećanje plata, niti bilo kakvo drugo zvanično priznanje za rad u tako teškim uslovima i boreći se protiv smrtonosnog virusa.

Ipak, nemačke bolnice smatraju da su spremne za izazove koje može doneti pandemija.

Drugi talas očekuje se na jesen, iako mnoge evropske zemlje već sada beleže rekordne brojeve novozaraženih, a naročito se strahuje od mogućnosti da se na zimu sudare koronavirus i sezonski grip.

BONUS VIDEO

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar