angela merkel
Angela Merkel Foto:EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Prvo je bilo odlučeno da u Nemačkoj za vreme Uskrsa na snazi bude pojačani lokdaun. Ali samo dva dana kasnije je Angela Merkel je povukla tu odluku. Njena Vlada je izgubila orijentaciju, ocenjuje urednik u DW Jens Turau.

Pročitajte još:

Kraj marta 2021. godine: jadna je slika savezne Vlade u borbi protiv pandemije. Nameće se jedna misao koja je još prošle godine, pre samo nekoliko nedelja, bila gotovo nezamisliva: da li će kancelarka uspeti da borbi protiv pandemije ponovo dastrukturu i smisao? Ili bi morala da podnese ostavku? Da odustane?

Do toga neće doći, pa makar i samo zato što niko ne želi da preuzme dirigentsku palicu u sred najgore krize Vlade tokom mnogih decenija.

Pad autoriteta te globalno poštovane žene u njenoj sopstvenoj zemlji oduzima dah. Tek početkom nedelje, na energično insistiranje Angele Merkel, premijeri pokrajina odlučili su da produže lokdaun za četiri nedelje, a dane u sred Uskrsa proglasili su „fazom mirovanja“.

Pobuna ministra unutrašnjih poslova

Retko ko je shvatio smisao tih pet dana potpunog zaustavljanja života. Tim pre što velika većina ljudi u Nemačkoj ionako nije planirala neka velika putovanja ili neke lude zabave. Ali Merkel je ipak uspela da nametne svoj stav. Očigledno je ucenila premijere pokrajina, od kojih su neki želeli i da dozvole neke lagane oblike uskršnjeg turizma. Tvrdi se da je jasno stavila do znanja: ako me ne podržite, ni ja neću podržati sporazum u celini.

Dejstvo te pretnje trajalo je samo nekoliko sati. Došlo je do besnih protesta privrednika, crkava i opozicije. Ministar unutrašnjih poslova Horst Tehofer iz Hrišćansko-socijalne unije (CSU), otvoreno se usprotivio uskršnjem „mirovanju“. Istovremeno, Hrišćansko-demokratska unija (CDU) Angele Merkel se, prema najnovijim anketama, našla u slobodnom padu. To je sigurno posledica i ružne afere u vezi s nekim poslanicima koji su se obogatili na nabavki maski.

Sada je dakle došlo do zaokreta. Uskrs neće biti „praznik mirovanja“, pa i Merkel sama govori o greški. Veliki je nesrazmer između prednosti i loših strana te odluke, kaže sada kancelarka. Bilo je previše pitanja bez odgovora.

To je priznanje poraza.

Zakazivanje države

Svi koji su uključeni u borbu protiv pandemije, i savezna vlada i pokrajine, beznadežno su se izgubili u detaljima. A glavna posledica je to da građani više ne razumeju koja pravila sada važe. Prvo se izdaje zabrana putovanja preko Uskrsa koja se odnosi na sve, a zatim pojedine pokrajine od nje odstupaju samo nekoliko sati nakon konferencije na kojoj su i same učestvovale. A činjenica da još tokom razgovora Merkel s premijerima pokrajina informacije svako malo procure u medije, pokazuje da poštovanje prema kancelarki slabi.

Iz sveta i regiona čitajte:

Pritom je Angela Merkel još od početka pandemije bila svesnija veličine izazova od mnogih drugih. Samo što je, nakon više od godinu dana sa koronom, njihov odgovor uvek bio samo uvođenje daljih ograničenja. Pa se potom sprovode oprezna otvaranja u kombinaciji s brzim testovima – jedino što testovi nisu dostupni u potrebnoj količini. A kampanja vakcinisanja vuče se puževim korakom. Nemačka je izgubila orijentaciju u borbi protiv virusa.

Tragedija Angele Merkel

Sve ovo je tragično za ženu čija se ozbiljnost, spremnost na kompromise i snažni živci poštuju u čitavom svetu. Međutim, u trećem talasu pandemije se upravo njen način da u procesu pronalaženja rešenja sasluša druge, i to sve do poslednjeg – pokazuje kao zamka.

Ne može se reći da je ona za to lično kriva. Nemački federalizam zabranjuje i onemogućava upravljanje čvrstom rukom. Samo što u ovom trenutku ova vlada jednostavno nije u stanju da deluje. A broj infekcija raste li raste. Zaista, u budućnosti može biti samo bolje.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar