Foto:Tanjug/AP Photo/Markus Schreiber

Mrtvački sanduci u krematorijumu u Majsenu poređani su visoko jedan na drugom i prelivaju se iz tihe memorijalne hale u prazne kancelarije i hodnike. Mnogi su u plastičnom omotu, dok su drugi označeni upozorenjima "rizik od infkecije", "hitno" ili jednostavno "KOVID".

Pročitajte još:

Skok umrlih od koronavirusa u ovom delu istočne Nemačke doneo je mnogo posla menadžeru krematorijuma Jorgu Šaldahu i njegovim zaposlenim ali niko ne slavi.

„Situacija je trenutno malo stresna“, rekao je Šaldah Al Džaziri. Njegov krematorijum u ovo doba godine obično sagori 70 do 100 kovčega ali sada ima 300 tela koja čekaju kremaciju a svakog dana desetine drugih stiže u ovu modernističku zgradu na brdu iznad Majsena, grada poznatog po delikatnom porcelanu i impresivnom gotskom zamku.

Majsen je početkom sedmice izbio na nezavidno prvo mesto po broju zaraženih u Nemačkoj. Stopa zaraze je tri puta viša od nacionalnog proseka a Saksonija, gde je Majsen, je jedna od najteže pogođenih oblasti u Nemačkoj.

Foto:AP Photo/Markus Schreiber

Šaldah kaže da se njegov krematorijum trudi da što je moguće više. Peći se pale na svakih 45 minuta i dnevno se obavi oko 60 kremacija. „Pepeo i dalje stigne u pravu urnu“, kaže on.

Za razliku od „običnih“ kremacija kada porodica može da se poslednji put oprosti od pokojnika, korona je taj poslednji pozdrav učinila nemogućim što samo dodatno otežava već prilično mučnu situaciju.

„To je naš posao i videli smo mnogo smrti. Problem je što je ožalošćenim rođacima potrebna naša pomoć. U ovom trenutku im je uteha potrebnija budući da su njihovi najbliži preminuli u bolnicama i nisu ih videli niti uspeli da se oproste“, rekao je Šaldah.

Foto:Tanjug/AP Photo/Markus Schreiber

Iz sveta i regiona čitajte:

Razloge zašto Saksonija ima visoku stopu zaraženih treba tražiti u antivladinom sentimentu koji postoji u ovoj oblasti gde je večina glasala za ultradesničarsku Alternativu za Nemačku čiji se predstavnici protive nošenju maski, zabrani okupljanja i zatvaranju.

Ti isti političari tvrde i da su netačni izveštaji da se tela gomilaju u krematorijumu.

„Tim ljudima koji veruju u teorije zavere nema pomoći. Nema svrhe raspravljati se sa njima“, kaže Šaldah. „Oni veruju u šta veruju, a mi znamo šta znamo“.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar