Bernie Madof preminuo umro
Bernie Madof Foto:EPA-EFE/PETER FOLEY

Juče je u Saveznom zatvoru u SAD-u preminuo Berni Madof, sinonim za prevaru, američka Dafina. Ne može se jasno utvrditi da li za sobom ostavlja više ožalošćenih ili izigranih, ali ono što je jeste izvesno da će njegova tvorevina Ponzijeve šema, ostaviti neizbrisivi trag u istoriji kao najveća finansijska obmana svih vremena.

Pročitajte još:

Madof je preminuo dok je služio 150-godišnju kaznu u Saveznom zatvoru. Imao je 82 godine.

Ponzijeve šema čiji je kreator, donela mu je prihod od vrtoglavih 20 milijardi dolara i najveća je finansijska prevara u istoriji.

Njegovu smrt u sredu u Federalnom medicinskom centru u zatvoru u Butneru u Severnoj Karolini potvrdio je američki Biro za zatvore. Uzrok smrti nije objavljen.

U februaru 2020. podneo je zahtev sudovima za prevremeno puštanje iz zatvora, navodeći da je imao terminalnu bubrežnu insuficijenciju i očekivani životni vek kraći od 18 meseci.

Međutim, američko tužilaštvo za južni okrug Njujorka saopštilo je da je Madoffov zločin „bez presedana po obimu i veličini“ i da je to „dovoljan razlog“ da se odbije Madofov zahtev.

Sudija Deni Čin, koji je prvobitno izrekao kaznu od 150 godina, odbio je njegov zahtev za puštanje, nazvavši svoj zločin jednim od najgrubljih finansijskih zločina našeg doba i da on i dalje uzima „zapanjujući ljudski danak“.

„Kada sam 2009. osudio Madofa, u potpunosti mi je bila namera da ostatak svog života proživi u zatvoru“, napisao je Čin na svom nalogu prošlog juna.

„Simbolika kazne od 150 godina je važna, poverenje javnosti narušeno je sposobnošću gospodina Madofa da toliko godina manipuliše sistemom, zaslužio je da bude kažnjen u skladu sa svojom moralnom krivicom“, dodao je.

Bernie Madof preminuo umro
Bernie Madof Foto: EPA-EFE/PETER FOLEY

Jednu od retkih lepih reči o Berniju kazao je Brandon Simpl, jedan od njegovih advokata.

„Berni je, sve do svoje smrti, živeo sa krivicom i kajanjem zbog svojih zločina“, rekao je Sample.

„Iako su zločini za koje je osuđen počeli da ga definišu, on je takođe bio otac i muž. Bio je blag i intelektualac. Berni nikako nije bio savršen. Ali nijedan čovek nije“, dodao je advokat?

Ko je bio ozloglašeni Madof?

Imao je legendarnu karijeru na Vol Stritu, doprineo čuvene astronomske prinose svojim invenstitorima, među kojima su bili reditelj Stiven Spilberg, glumci Kevin Bekon i Kira Sedvič, kao i vlasnik Nju Njork Mits Fred Vilpona.

Osnovao Bernard L. Madof Investment Sekjuriti 1960. godine, a neki sumnjaju da je već tada počeo da krade od investitora, mada to niko nije uspeo da dokaže.

Nekoliko godina tokom devedesetih bio je predsednik Nasdak-a  kada je kupio nekoliko kuća na plaži, čamce i penthaus na Menhentu.

Uhapšen je 2008. godine, a 2009. priznao je krivicu za jedanaest krivičnih dela.

Koristio je novac novih investitora kako bi povratio ranije investitore. Navodno je imao pod upravom ukupno 65 milijardi dolara, ali dve trećine tog novca predstavljalo je plod mašte Bernija Madofa. Ostalo je bio priliv od njegovih investitora.

U intervjuu 2013. rekao je za CNN da je sve počelo 1987. godine, ali je kasnije promenio priču i rekao kako je šema kreirana 1992. godine.

Bivši Madofov saradnik Frank DiPaskali prilikom suđenja je rekao da su finansijske prevare uveliko bile u toku kada je on počeo da radi za njega, tačnije 1975. godine.

Bernie Madof preminuo umro
Bernard Madof Foto:MediaPunch / BACKGRID / Backgrid USA / Profimedia

Irving Pisard, stečajni upravnik zadužen za povrat imovine koju je ukrao Madof, zajedno sa Ministarstvom pravde, vratio je 14,4 milijarde dolara do marta ove godine, od čega je 13,6 milijardi dolara vraćeno žrtvama Madofa.

Pored toga, Korporacija za zaštitu investitora i hartija od vrednosti obezbedila je 600 miliona dolara od osiguranja za žrtve.

„Bol koji su iskusile žrtve prevare gospodina Madofa ne umanjuje njegovu smrt, ali je naš rad u ime njegovih žrtava nije završen“, rekao je Picard.

„Moj pravni tim i ja posvećeni smo nastavku identifikacije i povrata ukradenih sredstava gospodina Madofa i vraćamo ih pravim vlasnicima“ dodao je.

Porodične tragedije obeležile njegov život

Madof je rođen 29. aprila 1938. u Njujorku.  Već je u srednjoj školi upoznao suprugu Rut. Imali su dva sina, obojica su radili u očevoj firmi.

Nažalost, Mark Madof,  njegov stariji sin, izvršio je samoubistvo 2010. godine.

Madofov brat Peter takođe je služio desetogodišnju zatvorsku kaznu zbog umešanosti u Ponzijevu šemu. Osuđen je 2012. godine, a iz zatvora je pušten u novembru 2019. godine, u kućni pritvor. Iz njega je izašao u avgustu prošle godine.

5 manje poznatih stvari o Ponzijevoj šemi

Medofove žrtve blizu povratka novca

Potvrđen je povrat više od 14,4 milijarde dolara od 20 milijardi ukradene imovine. Od toga je investitorima do sada vraćeno 13,6 milijardi dolara. To uključuje gotovo 850 miliona dolara gotovinskih avansa žrtvama koje je obezbedila Korporacija za zaštitu investitora u hartijama od vrednosti.

Poslednja distribucija bila je u februaru 2021. i tada je dato svakom kupcu oko 70 odsto dozvoljenog iznosa potraživanja.

Većina novca koji su Picardovi advokati prikupili stigla je putem nagodbi sa bivšim investitorima koji su iz Madofove firme povukli više nego što su deponovali. Iako mnogi od ovih investitora tvrde da nisu znali ništa o Ponzijevoj šemi, poverenik ih tuži da su imali koristi od nje.

Odvojeni fond Ministarstva pravde u decembru 2020. godine dao je žrtvama 488 miliona dolara. Ukupne isplate iz Fonda za žrtve Madofa dostigle su više od 3 milijarde dolara, a vlada planira da raspodeli pune 4 milijarde dolara.

Madof zapravo nije ukrao 65 milijardi dolara

Njegova Ponzijeva šema često se naziva zločinom od 65 milijardi dolara. U stvari, on je zapravo ukrao 20 milijardi dolara osnovnih uloženih sredsatava.

On je generisao izvode govoreći investitorima da su zaradili ukupno 65 milijarde dolara,ali ti prinosi nikada nisu postojali.

Što se tiče ljudi koji su Madofu poverili svoje životne ušteđevine, oni su zaista izgubili 65 milijardi dolara.

Advokati su u džep stavili oko 800 miliona dolara za čišćenje Madofove zbrke

Pisard i njegova firma imaju zadatak da pronađu ukradenu imovinu Madofa i preraspodele ga svojim žrtvama. Ovo je masovno međunarodno preduzeće, od kojih je većina prepuštena drugim pravnim firmama. Ali više od decenije u svom zadatku.

„Picard i njegova firma Baker & Hostetler zaradili su gotovo milijardu dolara od pravnih naknada“, objavio je lav.com 2018. godine.

„Život u zatvoru nije tako loš“, rekao je Madof

U intervjuu za CNN iz 2013. godine, 75-godišnji prevarant rekao je da ima posao koji zarađuje 40 dolara mesečno čisteći  telefone i računare „nekoliko sati dnevno“. Verovao je da ga kolege zatvorenici poštuju i rekao je da je veći deo vremena provodio čitajući novine i romane.

Rekao je da se probudio rano u 4.30 ujutro, ne zato što je morao, već zato što nije mogao da spava. Progonio ga je, rekao je, samoubistvo njegovog najstarijeg sina Marka, koji se obesio 11. decembra 2010.  Na dan druge godišnjice hapšenja njegovog oca.

„Bio sam odgovoran za smrt svog sina Marka i to je vrlo, vrlo teško, ali živim s tim“, rekao je tada.

Još uvek niko ne zna kada je započeta šema

Niko nije uspeo da dokaže kada je Madof počeo da krade od investitora. Sam Madof izneo je kontradiktorne tvrdnje o tome kada je zločin počeo.

Zašto nije pušten uprkos bolesti?

Madof je 2020. podneo zahtev sudu za prevremeno puštanje zbog svog zdravstvenog stanja. Tome su se usprotivili tužioci i sudija koji ga je prvobitno osudio na 150 godina.

Zahtev, kao što je već poznato nije odobren.

„Od izricanja presude, Madof je na pokazao nerazumevanje ozbiljnosti svojih zločina i nedostatak saosećanja sa svojim žrtvama, nije zaslužio saosećajno puštanje“, napisalo je tada američko tužilaštvo.

Više od 500 žrtava pisalo je sudu o Madofovom zahtevu za prevremeno puštanje na slobodu. Ogroman broj njih se protivio tom zahtevu.Oni su tada i sudu predali svoja pisma, u kojima su obrazložili zašto ne bi trebalo da bude pušten.

Sud je rekao da pisma pokazuju koliko duboko Madofovi zločini i dalje pogađaju njegove žrtve, od kojih mnoge, kako je neko rekao u pismu sudu, služe neku vrstu (svoje) doživotne kazne.

U jednom pismu, žrtva je za smrt svog supruga krivila stres zbog gubitka novca kroz Madofovu šemu. Žena je priznala da se Madof pati sa svojim stanjem, ali da takođe ima mnogo njegovih žrtava koje pate i koje će i dalje patiti.

Američko tužilaštvo je takođe reklo da su vrlo svesni njegovog zdravstvenog stanja i činjenice da kazna znači da će umreti u zatvoru. Ali zbog njegovog kontinuiranog odbijanja da prihvati odgovornost i pokaje se, oni su ostali pri svojoj odluci. Priznali su da Madof ima zatajenje bubrega i da je lekar rekao da mu preostaje još oko 18 meseci. Ali tužioci su takođe primetili da se Madofovo stanje nedavno popravilo. On je odbijao dijalizu kao znak protesta.

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare