Foto:David Talukdar / Zuma Press / Profimedia

"Planine smeća" s kojima se Indija bori već godinama, uskoro će biti zamenjene postrojenjima za preradu otpada, obećao je premijer Narendra Modi ranije ovog meseca.

Najstarija i najviša planina smeća u zemlji nalazi se u indijskom gradu Mumbaju, a visoka je čak 36,5 metara, prenosi Jutarnji list. 

Na najpoznatijoj planini smeća pokrajine Denoar nalazi se više od 16 miliona tona smeća od kojih se njih 8 prostire na trista hektara. Otpad se nagomilava do 36,5 metara, a sirotinjske straćare su ukopane u samu planinu.

POGLEDAJTE JOŠ:

Svakog jutra Farha Šaik (19) iz sirotinjskog naselja stoji na vrhu više od veka stare planine za smeće čekajući kamione da se probiju. Ova 19-godišnja skupljačica otpada počela je da pročišćava hrpe smeća još dok je bila devojčica.

„Ako nas ne ubije bolest, onda će glad“, rekla je Farha.

S hrpe smeća najčešće skuplja plastične boce, staklo i žicu te ih kasnije prodaje na lokalnoj pijaci. Svakih nekoliko nedelja, Farha nađe stari mobilni telefon koji smatra srećnim ulovom. Ona ga popravi, zatim večeri provodi gledajući serije, igrajući igrice i slušajući muziku  na njemu.

Kad se telefon pokvari, Fahra ponovno izgubi vezu s spoljnim svetom i vraća se traženju novih telefona na smetlištu.

Otpad koji se raspada oslobađa štetne gasove kao što su metan, sumporovodik i ugljen monoksid. Pre pet godina izbili su požari koji su goreli mesecima i uzrokovali dim u većem delu grada. Prema studiji indijskog regulatora zagađenja iz 2011. godine požari smeća na odlagalištima glavni su uzrok zagađenja vazduha u gradu.

Foto:Abhisek Saha / Zuma Press / Profimedia

„Svesni smo toga da je to problem, ali prihvatili smo da ako želimo živeti u velikim gradovima poput Mumbaija ili Delhija, ove planine smeća dolaze s njima“, kaže Darmeš Ša, koordinator zemlje za Globalni savez za spalionicu Alternative, koje se zalažu za smanjenje otpada.

Indija je od 2000. godine donela pravila kojima se od opština traži prerada otpada. Ali, većina država izveštava samo o delimičnoj usklađenosti i nema dovoljno postrojenja za pročišćavanje otpada.

BONUS VIDEO Monsunske kiše u Indiji

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar