Foto:EPA-EFE/HOTLI SIMANJUNTAK

Globalne agencije za javno zdravlje planiraju kako da stvore zalihe i jednako distribuiraju vakcinu za COVID-19 širom sveta dok strahuju da će bogate zemlje same krenuti u stvaranje zaliha praveći dogovore za farmaceutskim kompanijama kako bi osigurale milione doza za svoje građane, piše agencija Reuters.

Dogovori koje su napravile Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija i Evropska unija (EU) sa kompanijama kao što su Pfizer, BioNtech, AstraZeneca i Moderna zanemaruju globalne potrebe, kažu stručnjaci.

„Nije način da se situacija optimizira ako svako pravi bilateralne dogovore“, rekao je Set Berkli, izvršni direktor alijanse GAVI koja predvodi kreiranje sheme nazvane COVAX kojom bi se obezbedio brz i pošten globalni pristup vakcini protiv COVID-19.

Iz Pfizera su, kako prenosi Radio Slobodna Evropa, u poslednjoj sedmici jula rekli da je bilo konkurentskih pregovora sa EU i nekim državama članicama u vezi nabavke potencijalne vakcine.

Britanija je 29. jula najavila dogovor sa GlaxoSmithKline i Sanofijem za nabavku zaliha potencijalne vakcine protiv COVID-19.

Prema globalnoj dobrotvornoj organizaciji za zdravstvo Ljekari bez granica (MSF), ovo će samo podstaknuti „globalno stvaranje zaliha vakcine koje će praviti bogate države“ i otvoriti vrata za „opasni trend nacionalizma vakcine“.

Zabrinutost je usmerena na to da će nabavka i distribucija u ovoj pandemiji biti eho onoga što se desilo sa prethodnom pandemijom – koju je izazvao H1N1 virus gripe 2009-10. godine – kada su bogate države pokupovale dostupne zalihe vakcine i tako ostavile siromašne države bez ičega.

U tom prethodnom slučaju, budući da se H1N1 pokazao kao blaža bolest i pandemija napokon izbijanja, uticaj na infekcije i smrtne slučajeve zbog neravnomerne raspodele vakcine bio je ograničen.

Međutim, COVID-19 je daleko veća pretnja, zato ostavljanje ranjivih na svetu ne samo da će biti štetno, već će i proširiti pandemiju i štetu koju ona može da uzrokuje, kažu zdravstveni stručnjaci.

„Postoji rizik da neke države rade upravo ono čega smo se plašili – što ostavlja svakog prepuštenog samom sebi“, rekla je Gejl Smit, bivša šefica američke Agencije za međunarodni razvoj i izvršna direktorka One Campaign, neprofitne organizacija koja ima za cilj da okonča siromaštvo i spreči bolesti.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar