Foto:Handout / AFP / Profimedia/EPA-EFE/Torbjørn Olsen / GD / NTB scanpi

Njen poslednji poziv je bio u 9.14 ujutru, otprilike u vreme kada njen suprug, jedan od najbogatijih ljudi Norveške, prošao pored sigurnosnih kamera na ulazu u svoju investicionu kompaniju. Nešto posle tog poziva, En-Elizabet Falkevik Hagen (68) nestala je iz svoje kuće u Oslu.

Sve što su našli je bio otisak cipele, mrlje od krvi i njen mobilni telefon. Štene koje je porodica nedavno usvojila je bilo zaključano u kupatilu, a ne krevetu je ležala loše napisana, ali veoma detaljna poruka o otkupu – tražili su 9,5 miliona evra, i  isplaćenih u kriptovaluti monero.

Isprva je policija tretirala slučaj kao kidnapovanje radi traženja otkupa, i tražili su od norveških medija da ćute. Nakon nekoliko meseci, policija je počela da sumnja da je poruka ostavljena da bi se zataškala činjenica da je gospođa Hagen ustvari ubijena.

Foto:EPA-EFE/TORE MEEK

U januaru 2019. policija je javnosti otkrila tajnu o nestanku žene mogula, u nadi da će neko imati informaciju koja će voditi do počinioca i otkriti šta se dogodilo.

Otkriće je pokrenulo naciju. Prošlog meseca, njen suprug Tom Hagen (70) je uhapšen pod sumnjom da je organizovao njeno ubistvo. Ali nema tela, ni oružja ubistva, niti jasnog motiva. Hagen je pušten, po naredbi norveškog Vrhovnog suda.

Od tada, nestanak i moguće ubistvo gospođe Hagen je omađijalo naciju, u kojoj su ubistva inače retka, a kriminala je najviše u literaturi i serijama. Usput, jedan detektiv koji voli džez postao je nova zvezda nacije, jer dvoje, takođe poznatih istraživačkih novinara prate svaki njegov korak. Sve se pretvorilo u nacionalnu opsesiju o tome ko je krivac, a većina građana smatra da je to suprug s kojim je gotovo pet decenija bila u braku.

Foto:EPA-EFE/Heiko Junge

„Nikada nismo videli ovako nešto“, rekao je Leif Lier, bivši šef policije u Oslu, poznat po pronalasku Munkovog „Vriska“ nakon što je slika ukradena 1994 – „pratim svaku detalj o ovom slučaju“.

Na dan nestanka, 31. oktobra 2018. godine, gospodin Hagen se vratio kući u vreme ručka i našao poruku navodnih otmičara. Telefon njegove žene otkrio je poziv električara oko 9.48 na koji se niko nije javio, što je policiju navelo na zaključak da je nestala pre toga. Zaposleni su potvrdili da je Hagen u vreme nestanka bio u kancelarijama svoje kompanije, koja se nalazi oko osam minuta od njihove kuće.

Misteriozni bračni ugovor

Foto:EPA-EFE/Heiko Junge

Bogatstvo Hagenovih se procenjuje na 190 miliona dolara. On je osnivač kompanije Elkraft, koja posluje širom Skandinavije. Vlasnik je i ski rezorta. Par ima troje odrasle dece, a 1993. promenili su bračni ugovor, tako da u slučaju razvoda ona dobija samo nameštaj, automobil i pravo da zadrži zemlju koju je nasledila od roditelja.

To je Hagena oslobodilo sumnji da bi njenim ubistvom stekao finansijsku dobit. Eksperti su, međutim, brzo objasnili da bi takav ugovor teško bilo održati na sudu. Svein Holden, advokat Toma Hagena, rekao je da par nije imao bračnih nesuglasica u vreme njenog nestanka.

„Tokom njihovog braka bilo je teških momenata, ali oni se nisu dogodili u bližoj prošlosti“, rekao je Holden.

Hagen, prirodno, negira bilo kakvu umešanost u nestanak supruge, a policiji je rekao da bi njegovi neprijatelji mogli da požele da naškode njemu tako što će naškoditi njegovor ženi. I ako je imao takve neprijatelje, bio je prilično opušten kada je reč o obezbeđenju. Skromna porodična kuća na kraj puta u blizini Osla nema bezbednosne kamere, a posetioci hipotetički mogu da došetaju do vrata.

Rolf Arne Letvik, sused Hagenovih, kaže da su obe porodice tu napravile kuće 1980.

„Ona je bila tako mila i prijateljski nastrojena osoba. Naša zemlja su zajedno odrasla ovde“, rekao je Letvik.

Hagen nikada ne prilazi kompjuteru, ne zna da napiše imejl, a pristupni kod njegove „nokije“ je upisan na samom aparatu. Njegov privatni broj i adresa se nalaze onlajn, dostupni svima. Policija je navodno pregovarala sa kidnaperima kroz sitne kupovine bitkoina. Različita plaćanja su značila različite zahteve i odgovore.

Međutim, po više nedelja navodni otmičari se nisu javljali. Naposletku, frustrirani sporim tokom istrage, policija je odlučila da pusti priču u medije. I dalje je istraga tapkala u mestu. Hagen je u julu prebacio milion dolara navodnim kidnaperima, u zamenu za dokaze da mu je žena živa. Međutim, nikakav dokaz nije dobio.

Inspektor i novinari-zvezde

Istragu vodi Tomi Broske, iza koga stoji 200-člani tim. U slobodno vreme, Broske svira bubnjeve u džez bendu, „Whereabouts,“ a postao je poznat kada je uspeo da obezbedi inače „divlju“ granicu Norveške sa Švedskom, boreći se protiv dilera droge i motociklističkog ganga Bandidos.

„Ovo je najzahtevniji slučaj koji sam video“, rekao je usred nacionalne opsesije.

Metodičan, Broske je počeo s eliminacijom potencijalnih scenarija. Isključio je samoubistvo. Na drugoj strani, zapitao se zašto bi neko ostavio tako kompleksnu poruku za otkup i pozirao kao kidnaper, a zatim pregovarao s policijom i porodicom?

„Statistički, to je obično muž“.

„Policija je istraživala kidnapovanje, a kada su postali sigurni da nema kidnapovanja, uhapsili su muža“, rekao je Adne Hasbi Sandnes, reporter koji prati slučaj od početka.

„Statistički, to je obično muž“.

Dvoje novinara koji najviše izveštavaju o slučaju su takođe zanimljivi. Gordon Andersen (48) ima petoro dece i sav je prekriven tetovažama, dok 26-godišnji gospodin Sandnes vozi porše 911. Oni su otkrili sadržaj poruke za otkup, kao i detalje isplate od milion dolara navodnim kidnaperima.

Kada je policija uhapsila Hagena, saopštili su da su „nakon 18 meseci istrage, postoji dovoljno dokaza da osumnjičimo Toma Hagena za ubistvo ili saučesništvo u ubistvu Ane-Elizabet Falkevik Hagen“.

Loklni sud je potvrdio nalog za hapšenje, ali ga je vrhovni sud odbacio.

Dvoje od troje sudija vrhovnog suda je odlučilo da ne postoje opravdane sumnje na osnovu kojih je Hagen uhapšen.

Policija je ponovo pokušala da uhapsi Hagena, ali nisu uspeli. Onda je isplivao novi osumnjičeni, ekspert za kriptovalute čije ime nije objavljeno. I on je pušten posle dva dana, ali je optužen za pomaganje pri kidnapovanju.

„Jednostavno je. Hteo je da moj klijent uloži u njegov biznis, i moj klijent je odbio“, rekao je Hagenov advokat.

Pitao se i što policija ne odredi više resursa posvećenih pronalasku gospođe Hagen.

Broske je i pored zastoja u istrazi odlučan da će naći počinioce, ali i nestalu gospođu Hagen.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare