Milo Đukanović Foto:AP Photo/Risto Bozovic

Kabinet predsednika Crne Gore Mila Đukanovića odbacio je danas ocene Ministarstva spoljnih poslova da odbijanjem da potpiše ukaz o opozivu sedam ambasadora Đukanović opstruira rad vlade.

„Apsolutno nije tačno da je, kako se navodi u reagovanju Ministarstva spoljnih poslova, potpis ukaza predsednika protokolarnog karaktera“, saopštila je Đukanovićeva savetnica za spoljnu politiku Tamara Brajović.

Pojašnjenja radi, kako je dodala, predsednik ne potpisuje ukaz, kako to jednostavno predstavlja Ministarstvo, već donosi i izdaje ukaz kojim sprovodi svoju odluku da opozove ambasadora na predlog koji je utvrdila vlada. Dakle, vlada i Ministarstvo samo predlažu, a onaj ko predlog pretvara u konačnu formu opoziva je predsednik.

Pročitajte još:

„Međutim, očigledno je, stvarnost pokazuje, da nova vlada nije još shvatila da je rezultat izbora u Crnoj Gori kohabitacija i da ona funkcioniše samo ako strane saradjuju. Saradnja pretpostavlja komunikaciju i konsultacije, a to bi resoru zaduženom za spoljnu politiku i diplomatiju trebalo biti najlakše za sprovoejenje“, zaključila je Brajović.

Iz Ministarstva spoljnih poslova danas su saopštili da Djukanović odbijanjem da potpiše opoziv sedam ambasadora, opstruira vladu u sprovodjenju Ustavom odredjenih i naznačenih prava i nadležnosti koja se tiču kreiranja i vodjenja spoljne politike zemlje.

Oni su poručili Đukanoviću da Zakonom o spoljnim poslovima nisu propisani razlozi za opoziv ambasadora, stoga vlada nije dužna da prilikom povlačenja i opoziva ambasadora navodi razloge u obrazloženju, imajući u vidu da je imenovanje i postavljanje diplomatsko – konzularnih predstavnika u nadležnosti Ministarstva, odnosno vlade, a da je predsednički potpis stvar protokolarnog karaktera i diplomatske prakse.

Predsednik Crne Gore Milo Đukanović odbio je juče da potpiše ukaz o opozivu sedam ambasadora, među kojima je i ambasador u Srbiji, i zatražio objašnjenje tvrdnji „da su radili protiv interesa države“.

Milo Đukanović Foto:EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

„Takva ocena zaslužuje objašnjenje. Najpre zbog ljudi o kojima je reč. Ne manje važno, zbog zemalja prijema u kojima obavljaju dužnost ambasadora. A nije nevažno, i zbog redsednika Crne Gore koji im je potpisao akreditivna pisma kojim ih preporučuje šefovima država prijema“, naveo je Đukanović.

Ministar spoljnih poslova Djordje Radulović je opozvao ambasadore Crne Gore u Kini Darka Pajovića, u Srbiji Tarzana Miloševića, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima Dušanku Jeknić, pri Svetoj stolici Miodraga Vlahovića, u Italiji Sanju Vlahović, u Bosni i Hercegovini Obrada Miša Stanišića te ambasadorku u Nemačkoj Veru Kuliš.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar