Foto: Shutterstock/Kiev.Victor

Mitropolija crnogorsko-primorska saopštila je danas da Crkva neće nasesti na, kako kažu, velemajstorski marketinški trik Vlade Crne Gore, što je pokazalo današnje obraćanje potpredsednika Zorana Pažina i premijera Duška Markovoića u utorak nakon neuspelog dijaloga.

Tokom jučerašnjeg dijaloga o Zakonu o slobodi veroispovesti crnogorska vlada ne samo da nije dala dodatne garancije za sigurnost pravnog položaja Crkve, već je svojim delovanjem i neveštim prikazivanjem činjenica, samo pojačala utisak sveštenstva i naroda da joj se ništa ne može verovati.

U saopštenju dostavljenom Tanjugu iz Mitropolije ukazuju da je jučerašnje premijerovo, kao i današne nabrajanje potredsednika vlade ”brojnih ustupaka” i ”krajnjih linija kompromisa” samo jedan velemajstorski marketinški trik, na koji Crkva ne može da nasedne.

Ukazuju takođe na politiku monologa vladajućeg DPS-a, dok za dijalog kažu da je održan “na jedvite jade” i pod raznovrsnim pritiscima, a ne od srca i ne iskreno.

A što se tiče “neupoterebljivih I polovičnih rešenja”, iz Mitropolije poručuju da “nastarija institucija društva ne može da pristane, jer je postojala i u vreme znamenitijih zakonodavaca od ovih današnjih”.

“Nije pristala (Crkva) da poništi samu sebe”, poručuju iz MCP.

Poručuju i da svakom treba da bude jasno da država hoće da Crkvu upiše i tretira kao jučerašnju, iako je ona davnašnja.

Pritom napominju da se registracija zahteva samo od Mitropolije i ostalih eparhija SPC u Crnoj Gori, dok će sve ostale postojeće crkve i verske zajednice (Nadbiskupija barska, Biskupija kotorska, Mešihat Islamske zajednica, Jevrejska zajednica, kao i dvadesetak drugih) biti upisane u evidenciju već postojećih verskih zajednica, a ne u registar.

“Mitropolija i sve ostale eparhije traže samo ono što pripada i drugima – da budu upisane kao već postojeće u evidenciju, a ne u registar, kao da se iznova pravno rađaju”, navodie MCP.

Ističu da Zakon o slobodi veroispoveesti grubo diskriminiše Pravoslavnu crku i njene vernike.

Ukazuju i da su netačne tvrdnje premjera Duška Markovića da Crkva izbegava svoje obaveze prijavljivanja boravka jednog broja sveštenika, monaha i monahinja koji nisu državljani Crne Gore, kao i poreske obaveze.

Istina je, naime, kažu, da su upravo državni organi nezakonito uskraćivali boravak sveštenstvu i monaštvu, što je bezbroj puta dokazano pred sudovima Crne Gore.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar