Severni tok 1 Rusija gasovod Evropa Nemačka
Grafika: Slađana Đermanović/Nova.rs

Ruski energetski gigant Gasprom smanjio je isporuke gasa Evropi, navodno zbog "tehničkih problema". Tehnički ili ne, Evropa je ostala bez velike količine gasa, što će pre svega osetiti Nemačka - za koju je Severni tok 1 od vitalnog značaja.

Zbog obustave rada još jedne turbine, protok gasa kroz Severni tok 1 je prepolovljen na 33 miliona kubnih metara dnevno, u odnosu na prethodnih 67 miliona kubnih metara.

U saopštenju ruskog naftnog giganta navodi se da se rad druge turbine zaustavlja zbog „tehničkog stanja motora“.

Moskva je prošlog meseca smanjila kapacitet Severnog toka 1 za 60 odsto, navodeći kao razlog odloženi povratak turbine koju servisira nemačka kompanija za elektroenergetsku opremu „Siemens Energy“.

Foto: EPA/BERND SETTNIK

Ipak, Rusija je ponovo otvorila ključni gasovod 21. jula nakon desetodnevnog održavanja, ali on i dalje radi smanjenim kapacitetom.

Skok cene gasa

Paralelno sa smanjenim protokom gasa kroz ključni gasovod, cena ovog energenta je skočila na svetskom nivou.

Cena gasa u Evropi je po prvi put od početka marta premašila 2.000 dolara za 1.000 kubnih metara, sve zbog smanjene isporuke iz Rusije, pokazuju podaci sa londonske ICE Berze.

Cena za isporuku u avgustu na terminskom tržištu za TTF čvorište u Holandiji, porasla je na 2.003 dolara za 1.000 kubnih metara, ili 189,75 evra po megavatsatu.

Ukupan rast cena gasa u Evropi dostigao je nešto ranije 12 odsto na dnevnom nivou, usled Gaspromovog saopštenja o gašenju još jednog gasnoturbinskog motora u kompresorskoj stanici Portovaja.

FOTO: (AP Photo/Dmitry Lovetsky, file)

Afera „turbina“

Simensova turbina, inače ključna za gasovod Severni tok 1, nikada nije stigla do Moskve sa remonta iz Kanade, jer Rusija nije izdala zeleno svetlo za transport. Iz tog razloga, kroz gasovod od koga najviše zavisi Nemačka, gas proticao je do sada u znatno smanjenim količinama.

Turbina treba da bude postavljen u ruskoj stanici Portovaja, a prethodnim meseci bila je na redovnom održavanju u Kanadi. Nakon više meseci sage o tome da li je slanje turbine nazad u Rusiju kršenje sankcija, kanadski premijer Džastin Trudo odlučio je da turbina krene put Nemačke, a potom i u Moskvu.

Prema izvorim Rojtersa, logistička firma „Čelendž grupa“ vratila je turbinu u Keln i nije jasno kada će biti dostavljena Moskvi. Ovaj proces, smatraju upućeni, mogao bi da traje nedeljama.

Vladimir Putin, gas, benzin, benzinska stanica, pumpa, nafta, Ukrajina, Rusija
Foto: EPA-EFE/ALEXEI NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN/Peter Kovalev / TASS / lex van lieshout fotografie / AFP / Dimitar DILKOFF / AFP / Profimedia

Nemačka odbacuje argument Rusije da je nestala turbina razlog za manje isporuke preko Severnog toka 1 i navodi da Moskva koristi gas kao političko oružje.

Sa druge strane, Rusija poručuje da je vraćanje turbine imalo direktan uticaj na bezbedan rad gasovoda, dodajući da još nedostaje dokumentacija kompanije „Siemens Energy“ potrebna za njeno ponovno instaliranje.

Moskva do sada nije dostavila dokumente potrebne za uvoz turbine u Rusiju, uključujući detalje o tome gde tačno treba da bude isporučena i preko koje carine.

„U normalnim okolnostima, održavanje turbina je za nas rutinska operacija. Naravno, želimo da prevezemo turbinu do mesta rada što je pre moguće. Međutim, vreme koje je potrebno nije isključivo u našoj kontroli“, navodi se u saopštenju kompanije „Siemens Energy“.

POGLEDAJTE JOŠ:

Šta je Severni tok 1

Severni tok 1 je gasovod između ruskog grada Viborga i nemačkog grada Grajfsvalda kojim se ruski gas transportuje u zapadnu Evropu. Dugačak je 1.224 kilometara, a predviđeno je da ima dve linije. Svaka linija ima kapacitet od 27,5 milijardi metara kubnih gasa godišnje. Ovo je najduži gasovod na svetu koji ima pomorsku rutu i omogućava direktno dopremanje ruskog gasa preko Baltičkog mora u Evropu, čime je izbegnut transport preko Ukrajine.

Pre nastanka Severnog toka 1 ruski gas je stizao u Evropu samo magistralnim gasovodom koji je bio postavljen preko kopna, ali je on prelazi preko teritorije Ukraine i Belorusije.

Projekat izgradnje gasovoda koštao je 7,4 milijarde evra i on je u vlasništvu firme Nord Stream AG, kao zajednički poduhvat ruske državne firme Gasprom, nemačkih kompanija Vinterštal i E.ON, holandske kompanije Gasuin i francuske GDF Suec. Gasprom je vlasnik 51 odsto udela u gasovodu Severni tok 1.

BONUS VIDEO „Nemamo alternativu za gas, Rusija nam je trenutno jedini izvor“

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare