Foto: TASS / TASS / Profimedia

Mađarska je objavila cene po kojima je nabavila rusku i kinesku vakcinu - preneli su mađarski mediji. Za razliku od Mađarske državni vrh Srbije i dalje krije cenu vakcina. Predsednik Aleksandar Vučić svakodnevno se hvali uspešnom kupovinom novih doza vakcine, ali cenu ne otkriva. Najpreciznije što je do sada rekao je da će građani, kada vide cenu, "spomenik da mu podignu".

Kako prenose mađarski mediji, ruska vakcina Sputnjik V košta 17 evra, dok kineski Sinofarm košta 63 evra.

Cena se odnosi na dve doze, koje su dovoljne za jednu osobu.

Objavljeno je i da je mađarski premijer, Viktor Orban, danas dočekao kontigent od 450 hiljada kineskih vakcina.

EU još nije odobrila kinesku i rusku vakcine, ali im je Mađarska dala zeleno svetlo za hitnu upotrebu.

Za razliku od Mađarske, gde je cena vakcina objavljena u medijima, u Srbiji je ovaj podatak i dalje tajna. Aleksandar Vučić stalno najavljuje kupovinu novih doza vakcine, ali nikad ne objavljuje njihovu cenu.

Nikakvih preciznih informacija nema osim što je Vučić kazao da je kineska vakcina najskuplja, te da je kroz razgovor sa predsednikom Kine dogovoreno da cena bude manja za Srbiju i da će građani Srbije kada budu videli cenu, „spomenik da mu podignu“.

„Mene nije sramota da molim za Srbiju i dobili smo kinesku ispod cene, iako je reč o najskupljoj. Ne smem da kažem cenu, jer će svi onda od Kineza po toj ceni da traže. Ja zbog njih ne smem da kažem“, rekao je Vučić.

Prethodno su predstavnici države kazali i da su podaci iz ugovora o nabavci vakcine koje je Srbija sklopila sa kompanijom Fajzer – tajni. Premijerka Ana Brnabić je izjavila da „nijedna zemlja ne priča o cenama, čak ni EU koja kolektivno pregovara“, i da zbog toga ne može da kaže koliko je Srbiju koštala nabavka vakcina protiv koronavirusa.

Cene svih vakcina o čijoj nabavci je Evropska komisija  pregovarala s farmaceutskim kompanijama obelodanjene su, istina slučajno, krajem februara.

Komisija u Briselu izrazila je veliko nezadovoljstvo što su cene vakcina na kratko greškom izašle na videlo i brzo povučene sa Tvitera belgijskog državnog sekretara za budžet, ali je list Standard ipak uspeo da ih zabeleži.

List je objavio da je za vakcinu Astra-Zeneka pregovorima postignuta cena od 1,78 evra po dozi, Džonson-Džonson 6,93 evra, za Sanofi/GSK 7,56 evra, za Fajzer-Biontek 12 evra, i za vakcinu Moderna 14,68 evra.

Evropska komisija je stavila do znanja da je otkrivanje cena vakcina ozbiljno kršenje tajnosti komercijalnih pregovora, jer farmaceutske kompanije nikako ne žele da se zna koju su cenu spremne da ponude Evropskoj uniji zato što im to onda sužava prostor za pregovore s drugim klijentima u svetu.

 

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar