Foto:EPA-EFE/RICCARDO ANTIMIANI

Vatikansko tužilaštvo zatražilo je zatvorsku kaznu za bivšeg predsednika Instituta za religijske poslove, poznatij zbog toga što je pronoverom i pranjem novca oštetio Svetu stolicu za milione evra. Ovo je prvi put da Vatikan traži zatvorsku kaznu za neki finansijski zločin.

Državni tužilac Alesandro Didi zatražio je osam godina zatvora za šefa Vatikanske banke Angela Kaloiju (81) i advokata Gabrijela Luica i šest godina za Luizovog sina profesora Lamberta jer su pronoverom i pranjem novca naneli milionsku štetu imetku Svete stolice.

Foto:EPA/MASSIMO CAPODANNO

Didi je zatražio da se Kaloiju i Luici starijem zapleni 57 miliona evra koje su proneverili i oprali, dok Luico mlađi nije optužen za proneveru.

Foto:EPA-EFE/RICCARDO ANTIMIANI

Pročitajte još:

Ovo je prvi put da Država Vatikan sudi za neki finansijski zločin. Zahtevane zatvorske kazne su najviše u više od 30 godina.

U optužnici se navodi da su šef Vatikanske banke i advokat sami sebi daleko ispod cene prodali luksuzne stanove u centru Rima i Milana vlasništvu Instituta za religijske poslove (IOR) i to krijući tragove zamršenom operacijom prodaje i preprodaje kroz više desetina ruka, koja je išla od Italije do Švajcarske i nazad.

Angelo Kaloija, dotad ugledni katolički ekonomista i profesor ekonomije na Katoličkom univerzitetu Presvetog Srca u Milanu, bio je IOR-ov predsednik od 1989, kada je papa Jovan Pavle II smenio njegovog prethodnika, nadbiskupa Pola Marcinkusa i proterao ga u Ameriku, spasivši ga tako istrage povodom optužbi da je prao novac mafiji.

Iako doveden kao stručnjak, Kaloija nije dočekao nego polovinu drugog četvorogodišnjeg mandata jer ga je 2009. smenio papa Benedikt XVI i na njegovo mesto doveo iskusnog bankara Etorea Gotija Tedešija iz Opusa Dei.

Foto:EPA-EFE/DANIEL DAL ZENNARO

Iz sveta i regiona pročitajte i:

Uprkos tome, Kaloija je ostao povezan sa Katoličkom crkvom. U Milanu mu je bila povereno upravljanje firmom Veneranda fabrika del Duomo, kompanijom koja održava čuvenu milansku katedralu.

Sa te i svih drugih pozicija se povukao 2014. kada je protiv njega pokrenuta istraga za pronover. Proces je otvoren 2018. i „vukao“ se dve i po godine jer je papa Franja naredio da nezavisna revizorska kuća pretrese sve IOR-ove papire i transakcije.

Kaloija je vešto i iskusno krio sve operacije od drugih direktora, rekao je tužilac u završnoj reči i naveo da je bivši šef vatikanske banke pokušao da opravda milione na svojim računima pričom da ih je nasledio od tašte čijeg imena na saslušanju nije mogao da se seti.

Presuda se očekuje 21. januara.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar