Foto:Tanjug/AP Photo/Risto Bozovic

Lideri tri koalicije koje su na parlamentarnim izborima osvojile većinu glasova, nastavljaju danas popodne razogovre o svim otvorenim pitanjima koja su aktuelna u ovoj fazi pregovora o formiranju nove vlasti.

Tokom sinoćnjih razgovora, kojima nisu prisustvovali lideri koalicija “Za budućnost Crne Gore” Zdravko Krivokapić, “Mir je naša nacija” Aleksa Bečić i “Crno na bijelo” Dritan Abazović, prema rečima sagovornika “Vijesti”, razgovarano je o pitanjima na koji način da se formira Vlada.

Pročitajte još:

Istakao je da ništa konkretno nije zaključeno, ali da deli stav “da se neka pitanja definišu”.

Sagovornik je rekao da je dogovoreno da novi sastanak bude u formatu predsjednika stranaka i nosilaca lista i da “njima pripada da rasprave i dogovore” otvorena pitanja.

Drugi sagovornik je naveo da određene nesaglasnosti, posebno u kontekstu protoka vremena i konstitutivne sednice Skupštine koja će se održati u srijedu, zahtevaju preuzimanje šire odgovornosti svih učesnika.

Predsjednik Skupštine trebalo bi da bude izabran u sredu, 23.septembra, na konstitutivnoj sednici.

Sagovornik “Vijesti” navodi da sinoć nije doneta odluka ko će biti predsednik Skupštine, navodeći da bi to eventualno moglo da bude učinjeno danas ako se postigne dogovor koji bi podrazumevao i dogovor o široj podeli participacije u vlasti tri koalicije.

Koalicija “Za budućnost Crne Gore” osvojila je 27 mandata, “Mir je naša nacija” 10, a “Crno na bijelo” četiri mandata.

Sinoćnjem sastanku su u ime “Koalacije za budućnost Crne Gore” prisustvovali Slaven Radunović, Predrag Bulatović i Branko Radulović, a u ime Demokrata Boris Bogdanović, Miodrag Lekić i Momo Koprivica. Koaliciju “Crno na bijelo” predstavljali su Zoran Mikić, Srđan Pavićević, Zoran Miljanić i Filip Adžić.

Spor postoji oko toga kome će pripasti takozvani bezbednosni resori – unutrašnji poslovi i policija, odbrana i Agencija za nacionalnu bezbednost.

Iz DF-a su i pre planirali kontrolu nad obavještajnim sektorom, što bi navodno mogao predstavljati ozbiljan problem zbog članstva Crne Gore u NATO i osetljivosti obaveštajnih podataka.

Lideri tri koalicije koje su na parlamentarnim izborima osvojile većinu glasova, potpisali su početkom septembra sporazum kojim su se, pored ostalog, obavezali da nova vlada neće pokretati pitanje nezavisnosti Kosova, kao i da će ojačati saradnju sa NATO-om i ubrzati reforme za članstvo u EU.

Iz Građanskog pokreta (GP) URA juče je, nakon sednice Glavnog odbora koja je održana u četvrtak veče, saopšteno da u ovom “delikatnom trenutku i podeljenom društvu kakvo je crnogorsko, ljudi koji svojom delovanjem dijele Crnu Goru i izazivaju negativnu emociju kod izvesnog broja građana ne mogu dobiti resore u novoj vladi“.

Pojašnjenja na koga se to odnosi su im sinoć tražili iz DF-a.

Jednu partitokratiju ne sme da zameni druga

Iz GP URA je nakon sednice Glavnog odbora saopšteno da građani očekuju korenite reforme uz promenu načina vladanja i da se, kako je saopšteno, ne sme dozvoliti da jedna partitokratija bude zamenjena drugom.

“Glavni odbor je doneo zaključke da pregovarački tim istraje na principima demonopolizacije institucija i konceptu ekspertske vlade, i pozdravio izjave nosioca izbornih lista druge dve koalicije Zdravka Krivokapića i Alekse Bečića koji su podržali koncept i ideju ekspertske vlade”, navodi se u saopštenju.

Istakli su da su ta dva principa za njih osnova za formiranje nove većine: “Ne sme se dozvoliti da se ministarstva, pojedini resori, uprave ili sektori pretvaraju u partijske feude, kao što je to bio slučaj u periodu vlasti Demokratske partije socijalista i njegovih satelita”.

Iz URA su poručili da će podržati ekspertsku vladu pred kojom stoji izazovan posao i da je to jedini model koji je za stranku prihvatljiv.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar