Lejla Kusturica Foto:N1

Meštani i aktivisti sela gde je gradnja minihidroelektrana završena svedoče uništenju vodnih tokova od kojih zavise njihovi životi. Pravna bitka ukazuje na niz neregularnosti u procesu izdavanja dozvola, što pokazuje da je reč o političko-profitnoj sprezi uz grubu isključenost običnih ljudi, kaže direktorka Fondacije Atelje za društvene promene Lejla Kusturica.

Nevladine organizacije okupljene u Koaliciju za zaštitu reka BiH zatražile su od Vlade Federacije da sprovede odluku Zastupničkog doma Parlamenta o zabrani izgradnje malih hidroelektrana. U BiH se zadnjih godina dešava ekspanzija gradnje malih hidroelektrana (MHE), navela je Kusturica za Portal Novosti.

„Vreme je pokazalo da je njihov osnovni cilj bogaćenje bogatih investitora, nauštrb javnog dobra“, navela je Kusturica. „Zato sada u BiH imamo pobunu po selima i gradovima.“

Pročitajte još:

Ona je dodala da je trenutno je u pogonu 109 MHE, od toga 65 u FBiH i 44 u RS-u. Planirano ih je ili je u izgradnji još 338, ali pojedini strateški dokumenti spominju i brojku od 400 do 600.

„Vlasnici su bogati pojedinci, koji imaju podršku političara“, istakla je ona. „Svesni smo da je reč o predizbornoj godini i da je političarima u interesu da ovu bunu smire. Za sada su puno obećali, ali nisu preduzeli nijedan konkretan korak. Prvi rok je početak novembra.“

Ako postoji istinska volja, onda će se naći i istinski dobro rešenje, tvrdi Kusturica.

„U BiH je to bar moguće s obzirom na ogromna prirodna bogatstva kojim obiluje. Treba da zaštitimo našu zemlju, a ne da dozvolimo najgrublju eksploataciju“, zaključila je ona.

BONUS VIDEO

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar