Korupcija Foto:Shutterstock

Globalni indeks percepcije korupcije koji je objavila organizacija "Transparency International" pokazuje da se Srbija po pomenutom indeksu nalazi na 96. mestu od 180 zemalja sveta. Čitav region Zapadnog Balkana loše je ocenjen od strane "Transparency Internationala", čije istraživanje pokazuje da je korupcija najviše zastupljena u Bosni i Hercegovini.

Šta je indeks percepcije korupcije

Indeks percepcije korupcije je pokrenut 1995. godine. Od tada je vodeći globalni indikator korupcije u javnom sektoru u zemljama širom sveta, a „Transparency International“ je 2012. godine revidirao svoju metodologiju pa je omogućeno uporešivanje rezultata iz godine u godinu. Zemlje su rangirane bodovima od 0 do 100, gde 0 predstavlja jaku korupciju, dok je 100 znak iznimno male korupcije.

Prema Indeksu percepcije korupcije najtransparentnije države u 2021. godini su Danska,

Foto: Printscreen/ Transparency International

Finska i Novi Zeland s 88 bodova. Najkorumpiranije države sveta su Južni Sudan s 11 bodova, Sirija i Somalija s 13 bodova, Venecuela s 14 bodova, Jemen, Severna Koreja i Avganistan sa 16 bodova.

Srbija bez napretka

Srbija nije zabeležila napredak i sa 38 poena, isto kao i prethodne godine, ostaje na svom najnižem rezultatu od 2012. od kada su podaci uporedivi.

Naša zemlja 96. mesto deli sa još pet zemalja Argentinom, Brazilom, Indonezijom, Lesotom, i Turskom. Srbija i druge zemlje sa Zapadnog Balkana svrstani su u region istočne Evrope i centralne Azije.

Zemlja se više ne smatra demokratijom već hibridnim režimom i vlada je postala ozloglašena po jakom uticaju na medije, uznemiravanju nezavisnih kritičara i držanju nefer izbora, navodi se u izveštaju.

Korupcija Foto:Shutterstock/Karolinst

Nedostatak transparetnosti vlade oko glavnih stranih investicija izaziva rasprostranjenu zabrinutost, što se odražava na nedavni talas javnih protesta protiv spornog projekta istraživanja litijuma.

Region loše ocenjen

Ukazuje se da je širom Zapadnog Balkana i u Turskoj, koja ima indeks 38, koncentracija vlasti u rukama autokratskih vođa i njihovih partija podrivala je sudsku nezavisnost što pomaže da se održi to zarobljavanje države.

Na lestvici od 180 država prema Indeksu percepcije korupcije 2021. Hrvatska je na 63. mestu s 47 bodova. Radi se o identičnom rezultatu kao prošle i pretprošle godine.

Foto: Printscreen/Transparency International

Kada je reč o ostalim zemljama regiona, Crna Gora je sa ocenom 46 na 64. mestu, BiH sa ocenom 35 na 110. mestu, Severna Makedonija s ocenom 39 na 87. mestu. dok je Slovenija sa ocenom 57 na 41. mestu.

BONUS VIDEO Sveto trojstvo – korupcija, uništavanje životne sredine i kršenje ljudskih prava

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar