Ilustracija:Slađana Đermanović/EPA-EFE/Johan Nilsson/TT/Shutterstock

Vakcine protiv koronavirusa probudile su nadu da ćemo se vratiti normalnom životu, ali su i stvorile globalno tržište vredno milijarde dolara. Među najvećim pobednicima su Moderna i Fajzer, dve vrlo različite američke farmaceutske kompanije koje zarađuju više od 30 dolara po osobi za svoju vakcinu u dve doze. Druge kompanije, poput AstraZeneke i Džonsona i Džonsona obećale su jeftine vakcine do kraja pandemije.

Za sada se ne zna da li će vakcine protiv korone biti nešto što se dobija jednom u životu ili će biti potrebno vakcinisati se svake godine, tek u neposrednoj budućnosti farmaceutske kompanije će zaraditi milijarde.

Pročitajte još:

Fajzer/Biontek

Fajzerova vakcina, koja se daje u dve doze i čuva na ultraniskim temperaturama košta 39 dolara u SAD, odnosno oko 30 dolara u EU. Vlade širom sveta naručile su oko 780 miliona doza. Američka vlada naručila je 200 miliona po ceni od 3,9 milijardi dolara, EU 300 miliona, dok će 40 miliona vakcine biti prosleđeno siromašnim zemljama preko Kovaks programa.

Procenjuje se da će Fajzer koji svoje prihode deli sa nemačkim Biontekom 2021. od prodaje vakcina zaraditi 15 milijardi dolara. Konačna cifra mogla bi da bude mnogo viša jer Fajzer očekuje da će ove godine podeliti 2 milijarde doza. Analitičari predviđaju da bi tokom 2021. Fajuer mogao da zaradi 21,5 milijardi dolara, 2022. godine 8,6 milijardi dolara i 1,95 milijardi 2023. pod uslovom da se vakcina daje samo jednom u životu.

vakcine
Foto: EPA-EFE/Zoltan Mathe HUNGARY OUT

Moderna

Vakcina kompanije Moderna koja je osnovana pre 11 godina i koja pre pandemije nije imala nikakav profit i samo 830 zaposlenih, takođe je napravila vakcinu koja mora da se čuva na niskim temperaturama. Evropska unija je kupila 310 miliona doza, američka vlada 300 miliona, Japan 50 miliona a Britanija 17 miliona. Moderna naplaćuje 30 dolaza za dve doze u SAD i 36 dolara u EU.

Očekuje se da će ove godine od prodaje vakcina zaraditi izmešu 18,4 i 19,6 milijardi dolara, 12,2 milijarde 2021. i 11,4 milijarde 2023. godine, pod uslovom da vakcina bude „sezonska“.

jedna doza vakcine
Foto: EPA-EFE/PIROSCHKA VAN DE WOUW

Džonson i Džonson

Vakcina kompanije Džonson i Džonson je prva koja zahteva samo jednu dozu i može da se čuva tri meseca u frižideru na standardnim temperaturama. Amerika, Britanija i EU su naručile velike količine, a 500 miliona doza će tokom 2022. biti distribuirano preko Kovaks programa.

Očekuje se da će ova američka kompanija ove godine isporučiti milijardu doza i zaraditi 10 milijardi dolara. Vlada SAD naručila je 100 miliona doza uz mogućnost kupovine još 200 miliona i plaća 10 dolara po vakcini.

AstraZeneka

Vakcina koju su razvili Oksford u saradnji sa AstraZenekom može da se čuva u frižideru. Britanija je naručila 100 miliona doza, EU 400 miliona, Amerika 300 miliona. Procenjuje se da će ove godine ovaj konglomerat zaraditi 1,9 milijardi dolara i još 3 milijarde 2022. Zarada u 2021. mogla bi da bude mnogo viša ako AstraZeneka uspe da ispuni ambiciozni plan i isporuči tri milijarde doza. Kompanija se obavezala da neće profitirati tokom pandemije i dve doze naplaćuje od 4,3 do 10 dolara.

Foto:EPA-EFE/Daniel Dal Zennaro

Sinovak

Kineska vakcina Sinovak koristi se u više svetskih zemalja, a 10 miliona doza bile distribuirano preko Kovaks programa. Sinovak navodi da ove godine mogu da proizvedu više od milijardu doza po ceni od 60 dolara za dve doze.

Iz sveta i regiona čitajte:

Sputnjik Ve

Ruska vakcina koja još uvek nije odobrena u EU ali se već koristi u nekim evropskih zemljama i više od 50 svetskih košta oko 20 dolara, osim u Rusiji gde je besplatna. Gamaleja institut ima ugovore sa 15 proizvođača u 10 zemalja za proizvodnju 1,4 milijarde doza ove godine.

Novavaks

Američka kompanija Novavaks nada se da će njihova vakcina biti odobrena za upotrebu u prvoj polovini godine u Britaniji, SAD i drugim zemljama. Plan ove kompanije koja 30 godina istražuje vakcine a nikada im nijedna nije odobrena je da mesečno proizvede 150 miliona doza koje će biti jeftinije od rivalskih. Kompanija je navodno pristala da svoje vakcine u AFrici naplaćuje 3 dolara po dozi koja može da se čuva regularno, u frižideru. Kompanija očekuje da će narednih 12 meseci potencijalno zaraditi nekoliko milijardi dolara.

KjurVak

Kjurvak se nada da će njihova vakcina biti odobrena do juna u EU. Evropska unija već je naručila 225 miliona doza uz mogućnost kupovine dodatnih 180 miliona. Za razliku od drugih mRNA vakcina, KjurVak može da se čuva u frižideru. Cilj im je proizvodnja do 300 miliona doza ove godine i 600 miliona 2022. Cena se za sada ne zna.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar