Foto: EPA-EFE/RUNGROJ YONGRIT

Panika na berzama izazvana koronavirusom ušla je i u sedmi dan, nakon što je četvrtak proglašen za jedan od najgorih u istoriji američke berze, kada je za dva dana izgubljeno skoro dve milijarde dolara. Kako se to desilo?

Indeks S/P 500 pao je za više od dva odsto u petak ujutro po američkom vremenu.

Na Volstritu je industrijski indeks Dow Jones juče pao za 1.191 poena, ili za 4,4 odsto, što je istorijski rekord. S&P 500 je zabeležio svoj najgori dan od 18. avgusta 2011. s padom od 4.4 odsto, a u minusu je i Nasdaq za 4,6 odsto, prenosi CNN.

Evropa je u istom problemu. Panevropski indeks STOKS 600 pao je juče za 4,0 odsto i zvanično ušao u takozvano polje korekcije, jer je izgubio više od 10 procenata vrednosti u odnosu na svoj rekordni nivo zabeležen 19. februara prošle godine, izveštava CNBC. Indeksi Frankfurtske, Pariske i Milanske berze takođe su se našli u zoni korekcije. Nemački DAKS je potonuo za 4,32 procenta, italijanski FTSE MIB za 3,93 posto, a francuski KAK 40 je zabeležio gubitak od 4,61 odsto. Indeks Londonske berze FTSE 100 takođe je u padu za 4,38 procenata.

Agonija pada cena akcija vezuje se za brzo širenje koronavirusa, što navodi investitore da rasprodaju rizične aktive i svoja ulaganja usmere u sigurnu imovinu, poput zlata i državnih dužničkih hartija.

„Menja se ponašanje potrošača – ne izlaze da jedu, ne idu na odmore, otkazuju poslovna putovanja – potrošnja je pala na 68 odsto“, objasnio je Skot Klemens, direktor strategije ulaganja u privatni banking u kompaniji Brown Brothers Harriman.

U proteklih nekoliko dana čitav niz velikih kompanija kao što su United Airlines, Mastercard and Pfizer objavile su da pad potrošnje već predstavlja ozbiljnu opasnost za njihove budžete u 2020. Apple, McDonalds i Starbucks već su osetili udarac epidemije, dok se čitave industrije poput turizma, avio i automobilskog sektora posebno teško nose u novonastaloj situaciji.

„Teško je zamisliti scenario u kojem bi se to moglo sprečiti i to je ono što je tako zastrašujuće“, objasnio je Skot Majnard, finansijski stručnjak iz firme Guggenheim Partners, opisujući aktuelni pad berze kao „najgore što je video u svojoj karijeri“.

Analitičari još ne mogu da procene štetu koju će svetska ekonomija pretrpeti, a još se ne prepoznaju ni konkretne mere za sprečavanje daljeg potonuća. Ipak, ima i onih koji se nadaju da će ovaj negativan trend biti moguće obuzdati i ograničiti mu uticaj u kontekstu konkretnih poslova i zemalja.

„Jedina stvar koja postaje jasna je da ne možemo da predvidimo kako će se ovo širiti i koliko će loše biti. Ali sličnu krizu imali smo 2008. Naravno, nadamo se da neće biti baš tako loše“, izjavila je  Dženifer Mekkeon, šefica globalnog ekonomskog servisa.