Foto: EPA/EFE

Broj visokih evropskih političara koji su se pridružili ruskim energetskim kompanijama raste skoro iz dana u dan. Poslednji u nizu je Fransoa Fijon, bivši francuski premijer, koji je ušao odbor ruskog giganta Sibura.

PROČITAJTE JOŠ:

Pored njega, tu je i bivša ministarka spoljnih poslova Austrije Karin Knajsl, koja je plesala sa Putinom na svom venčanju 2018. godine. Ona je imenovana u junu ove godine u odboru Rosnjefta, najvećeg ruskog proizvođača nafte. Bivši nemački kancelar Gerhard Šreder imenovan je 2017. godine kao predsednik odbora Rosnjefta i zarađeuje 600.000 dolara godišnje.

Bivši francuski premijer

Bivši francuski premijer Fransoa Fijon pridružio se upravnom odboru ruskog petrohemijskog giganta Sibura, saopštila je kompanija u četvrtak. Sibur je objavio ažuranu listu svog odbora direktora na kojoj se vidi da je Fijon imenovan u odbor kao nezavisni direktor.

Kompaniju kontrolišu Leonid Mihelson, jedna od najbogatijih ljudi Rusije i Genadij Timčenko, blizak saradnik predsednika Rusija Vladimira Putina, između ostalih akcionara, prenosi Moskov tajms.

Taj potez dolazi nakon što je ranije ove godine bivši francuski premijer imenovan u odbor ruske državne kompanije Zarubežnjeft.

Foto: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Fijon, koji je vodio francusku vladu pod predsednikom Nikolom Sarkozijem između 2007. i 2012. godine, šef je Apterasa, konsultantske kuće koju je osnovao nakon predsedničke kandidature 2017. godine.

Te godine, njegova kampanja je prekinuta skandalom o lažnim poslovima zbog čega ga je sud u junu 2020. goidne osudio na pet godina zatvora, tri uslovno.

Bivša austrijska ministarka

Bivša ministarska spoljnih poslova Austrije Karin Knajsl koja je plesala sa Vladimirom Putinom na svom venčanju, izabrana je u odobr direktora najveće ruske naftne kompanije.

Ona je bila austrijska ministarka, a najveću pažnju je privukla po svom prijateljstvu sa Putinom, koji je bio gost na njenom venčanju 2018. godine. Srdačno ga je dočekala, pa je čak i zaplesala sa njim. Taj događaj je usledio nekoliko meseci nakon što su zemlje EU proterale desetine ruskih diplomata, a sve zbog slučaja trovanje ruskog agenta Sergeja Skripalja u Velikoj Britaniji.

Foto: EPA-EFE/ROLAND SCHLAGER / POOL

Ona se u junu ove godine pridružila odboru Rosnjefta koji kontroliše država. Njeno imenovanje je potvrđeno glasanjem akcionara Rosnjefta na godišnjoj generalnoj skupštini kompanije, nakon što je imenovana na tu funkciju u martu.

Rosnjeft, koji većinski kontroliše ruska vlada, čini oko trećine unosne eksploatacije nafte u zemlji. Šef Igor Sečin je blizak Putinov saveznik i smatra se jednom od najuticajnijih ličnosti u Rusiji, prenosi Moskov tajms.

Knajsl se tako pridružila Gerhardu Šrederu koji je predsednik odbora u ovoj kompaniji. Rosnjeft je ostvario profit od 147 milijardi rubalja (oko 2 milijardi dolara) u 2020. godini – što je pad od 80 odsto u odnosu na nivoe pre pandemije – pošto je smanjio proizvodnju u okviru pakta Rusije sa Saudijskom Arabijom da podstakne cene nafte tokom pandemije.

Foto: EPA-EFE/SERGEI CHIRIKOV

Bivši nemački kancelar

Bivši nemački kancelar Gerhard Šreder postao je 2017. godine predsednik Nadzornog odbora ruskog naftnog giganta Rosnjefta. To mu donosi tesne kontakte sa ruskim predsjednikom Putinom.

Bivši kancelar Gerhard Šreder je stigao do Olimpa ruske energetske privrede. Skupština deoničara ruskog naftnog i plinskog giganta Rosnjefta, od kojeg je 70 posto u vlasništvu države, imenovala ga je predsedavajućim Nadzornog odbora. To je u Nemačkoj izazvalo veliko nerazumevanje. Angela Merkel rekla je da Šrederovo angažovanje u energetskom koncernu Kremlja „nije u redu“. Rosnjeft spada u firme koje su pogođene evropskim sankcijama zbog ruske okupacije Krima, prenosi Dojče vele.

Drugi su bili mnogo oštriji od kancelarke. Generalni sekretar CSU Andreas Šojer nazvao je Šredera „ruskim plaćenikom“. Zeleni poslanik Evropskog parlamenta Rajnhard Bitikofer ga je proglasio „plaćenim slugom Putinove politike“. Priča se da Gerhard Šreder ima posebno blizak odnos sa ruskim predsednikom. Šreder je po završetku svoje političke karijere postao predsednik Odbora akcionara gasovoda Severni tok. Ruski državni koncern Gazprom ima većinu u njegovom konzorcijumu.

Foto: EPA-EFE/OMER MESSINGER

Dok Šreder svoje angažovanje u Rusiji proglašava „privatnom stvari“, Martin Šulc naglašava da je „kancelar koji više nije na funkciji samo uslovno privatno lice“, posebno onda kada se i dalje meša u njemačku dnevnu politiku – a baš to Šreder rado čini.

BONUS VIDEO: Vladimir Putin o borbi Rusije sa Korona virusom

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar