ruska vakcina protiv korone
Foto: Shutterstock

Kina tvrdi da je sama obezbedila više od polovine globalno proizvedenih vakcina protiv koronavirusa. Ipak, istraživanje koje je sprovela kompanija "Airfinity" pokazali su da je realna situacija drugačija.

Šta Kina kaže?

Video zapis koji je omladinska liga Komunističke partije Kine objavila na društvenim mrežama tvrdi da je više od polovine svetskih vakcina došlo iz Kine. Snimak je postavljen na kineskoj verziji Tvitera krajem septembra, baš kada je broj globalno primenjenih vakcina protiv korone prešao šest milijardi.

POGLEDAJTE JOŠ:

Objavom pomenutog snimka postavilo se pitanje da li je Kina bila proizvela više od tri milijarde vakcina, što za domaću proizvodnju, što za izvoz drugim zemljama.

Prema podacima Ujedinjenih nacija, Kina je do sada isporučila oko 37 miliona doza kao donacije, od ukupno obećanih oko 52 miliona. U samoj zemlji primenjeno je oko 2,2 milijarde doza.

Neki od izvoznih poslova koje je Kina sklopila sa drugim zemljama uključuju partnerstva za proizvodnju vakcina u inostranstvu. U Ujedinjenim Arapskim Emiratima u martu je potpisan ugovor o lokalnoj proizvodnji kineskih vakcina, koristeći sastojke koje isporučuje Kina. Brazilska kompanija Bio proizvela je više od 100 miliona doza vakcine zasnovane na medicinskoj tehnologiji AstraZeneka, ali koristeći sastojke kineske firme „Vuki Biologics“.

Na osnovu zvaničnih carinskih najava, čini se da kineski izvoz uključuje sve ove rasute supstance poslate u inostranstvo, pored gotovih vakcina proizvedenih u samoj Kini.

Sangaj Kina koronavirus
Šangaj Foto:EPA-EFE/ALEX PLAVEVSKI

Kako se druge zemlje kotiraju?

Kina je 6. oktobra dostigla cifru 2,2 milijarde podeljenih vakcina. Indija je podelila 923,5 miliona vakcina, Evropska unija 571,4, a Sjedinjene Države 398,7 miliona.

Podaci o izvozu vakcina koje je BBC-u dostavio „Airfinity“ pokazuju da su zemlje Evropskog ekonomskog prostora (zemlje članice EU, Island, Lihtenštajn i Norveška) do sada izvezle 853.015.179 doza, a SAD 178,592.930 doza.

Ove brojke uključuju donacije iz SAD i EU, ali ta dva regiona generalno ne izvoze supstance vakcine izvan svojih područja, tako da se podaci odnose samo na gotove vakcine.

Indija koronavirus popustanje mera
Foto: EPA-EFE/DIVYAKANT SOLANKI

Indija je do kraja maja, kada je izvoz obustavljen, izvezla oko 66,4 miliona doza lokalnih vakcina. Rusija je, takođe, obećala da će globalno obezbediti sopstvenu vakcinu, ali tačan podatak o broju izvezenih vakcina još uvek nij dostupan.

Stopa proizvodnje vakcina na globalnom nivou postepeno se povećava, a podstaknuta je velikim proizvođačima koji povećavaju proizvodnju.

Konačni rezultati: Kina vs ostatak sveta

Istraživanje kompanije „Airfinity“ predviđa da će do decembra u svetu biti proizvedeno ukupno 12,2 milijarde doza, a kineske vakcine čine 5,7 milijardi ove brojke. Ovo znači da će ostale zemlje da proizvedu ukupno 6,5 milijardi doza do kraja godine, što obara tvrdnje Kine.

Foto: EPA-EFE/WU HONG

Ipak, „Airfinity“ ističe da se velike zalihe vakcina gomilaju u bogatijim zemljama koje tek treba da budu namenjene za upotrebu. Valja napomenuti da broj izvezenih doza nije proporcionalan broju primenjenih doza.

U nekim zemljama nedostatak odgovarajuće infrastrukture, broj zaposlenih i druga pitanja, usporili su sprovođenje vakcinacije.

Podaci istraživanja firme „Airfinity“ pokazuju da je Kina zaista proizvela najveći broj vakcina, ali prvobitne tvrdnje Komunističke partije ne odgovaraju podacima do kojih je došao „Airfinity“.

BONUS VIDEO Kako je nastala vakcina

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar