Kim Jong Un Foto: EPA-EFE/KCNA

Izveštaj američke vojske tvrdi da Severna Koreja ima do 60 nuklearnih bombi i 5.000 tona hemijskog oružja.

U izveštaju pod nazivom „Severnokorejska taktika“, koji je objavljen prošlog meseca, američka vojska kaže da je malo verovatno da će se ta zemlja ikada odreći nuklearnih zaliha, dodajući da ih koristi kao odvraćanje od zemalja koje traže promenu režima u Pjongjangu, prenosi Dejli mejl.

„Procene za nuklearno oružje Severne Koreje kreću se od 20 do 60 bombi, sa sposobnošću da se proizvede šest novih svake godine“, navodi se u izveštaju i dodaje se da procene govore kako bi do kraja ove decenije moglo dostići i do 100 nuklearnih bombi.

Foto: STR / AFP / Profimedia

Američka vojska predviđa da severnokorejki režim poseduje treća po veličini hemijska sredstva u globalu, procenjene težine između 2.500 i 5.000 tona. Vojska SAD veruje da bi u konfliktnoj situaciji Severna Koreja vrlo verovatno upotrebila hemijske artiljerijske granate.

SAD su takođe zabrinute da bi režim Kim Džong Una mogao da se naoruža antraksom ili virusom malih boginja, primećujući da bi, ukoliko se samo jedan kilogram stavi na projektil i lansira ka Seulu, mogao bi da ubije oko 50.000 ljudi.

Foto: EPA-EFE/NEWS 1

U izveštaju se takođe dodaje da je Severna Koreja razvila sposobnost za sajber ratove, upravljajući sa više od 6.000 hakera, od kojih su mnogi iz inostranstva.

Izveštaj primećuje da Severna Koreja nastavlja da razvija svoje nuklearne sposobnosti, uprkos pauziranju testiranja koje su dogovorili Kim Džong Un i američki predsednik Donald Tramp.

Foto: EPA-EFE/HOST BROADCAST / POOL

Severna Koreja nije testirala nuklearni uređaj ili raketu dugog dometa od 2017. godine, kada je izjavila da je završila rad na nuklearnoj bombi, uprkos međunarodnom skepticizmu.

Te godine, Kim je nadgledao lansiranje interkontinentalne balističke rakete Hvasong-15, koja je sposobna da obiđe cele SAD.

Foto: EPA-EFE/KCNA

„Demokratska Narodna Republika Koreja nastavlja svoj nuklearni program, uključujući proizvodnju visoko obogaćenog uranijuma i izgradnju eksperimentalnog reaktora“, navodi se u izveštaju.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar