Analena Berbok
Analena Berbok Foto: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Nekoliko meseci nakon raspisivanja izbora za nemački Bundestag, pojavila se žena koju je pratilo mišljenje da može da zameni još uvek aktuelnu kancelarku Angelu Merkel. Zeleni su napravili prvi presdedan i odlučili da njihova kandidatkinja Analena Berbok izađe na crtu Olafu Šolcu i Arminu Lašetu. Iako je Analena na anketama beležila vrtogolave uspehe, koje su pratili drastični padovi, izvesno je da će Zeleni biti deo koalicije koja će formirati vlast u postmerklovskoj eri Nemačke.

POGLEDAJTE JOŠ:

Ko je Analena Berbok

Berbok je rođena 15. decembra 1980. godine, iste godine kada je nastala partija čiji je sada kandidat. Ona je tek druga žena koju je veća politička frakcija predložila za kandidata na izborima za Bundestag. Kao i Olaf Šolc, ima iskustvo rada u nemačkom parlamentu, obzirom da je prvi put izabrana za poslanika 2013. godine. Studirala je političke nauke i pravo na Univerzitetu u Hamburgu, a provela je neko vreme radeći kao novinar.

Kako je ranije ispričala, najveći uticaj na njenu ličnost i stavove imao je boravak van Nemačke. Tokom školovanja, učestvovala je u programu razmene učenika i studenata, što je odvelo na Floridu i u London.

„Muškarac pored Analene Berbok“

Analenin muž, Danijel Holeflajš, dugi niz godina bio je član Zelenih, što je za nju predstavljalo olakšavajuću okolnost. Na neki način, on je bio „odskočna daska“, koja je pomogla Analeni da se brže probije u strukturi stranke. Kada se 2018. godine kandidovala za člana dvojca koji predsedava Zelenima, istakla je da ne želi da bude samo žena pored Roberta Habeka, tada velike figure unutar stranke.

Habek je tada odlučio da joj pruži podršku i poručio javnosti da će biti srećan ako mu bude dozvoljeno da bude muškarac pored Analene Berbok. Njih dvoje su postali odličan i prilično složan tim, koji je prevazišao sve prepreke. Stajali su jedno pored drugog i vodili Zelene ka boljoj budućnosti.

Kakvi su njeni politički stavovi

Nemačka Tv debata
Analena Berbok Foto: Michael Kappeler/Pool via REUTERS

Berbok se zalaže za promenu porodične politike, ukidanje obaveznog vojnog roka i zatvaranje nuklearki, što se poklapa sa stavovima i postupcima još aktuelne kancelarke Merkel. Tako se u javnosti pojavila zamisao o budućoj kancelarki Berbok, koja je dostojna nasleđa Angele Merkel, i po svemu sudeći, ima njen blagoslov.

Sa druge strane, njen spoljnopolitički domet je potpuno drugačiji od sadašnjeg kursa Nemačke. Berbok želi da zaoštri odnose sa Kinom i Rusijom, snažan je protivnik gasovoda Severni tok 2, za koji se Merkel lično zalagala.

„Ne smemo se saginjati. Ako Zapad ne želi da teren prepusti zemljama poput Kine, Rusije ili Turske, Evropa mora ozbiljnije da shvati svoju mirovnu ulogu u svetu“, poručila je kandidatkinja Zelenih.

Šta bi izbor Analene Berbok za kancelarku značio za Balkan?

Politika Nemačke prema Zapadnom Balkanu, naročito kada je reč o Srbiji, doživela bi ozbiljan zaokret u potencijalnoj eri Analene Berbok.

Kada je Vjosa Osmani izabrana za predsednicu Kosova u aprilu ove godine, Berbok je bila oduševljena tom činjenicom, preneli su nemački mediji. Ona bi, zasigurno, insistirala na okončanju dijaloga Beograda i Prištine, koji bi u skorije vreme morao da donese konkretne rezultate.

BONUS VIDEO Merkel u Beogradu – poruke i nasleđe

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar