Foto:EPA-EFE/HAYOUNG JEON

Tokom božićnih i novogodišnjih praznika, evropske zemlje su uvodele restriktivne mere zbog pandemije koronavirusa. Kasnije je u pojedinim došlo i do pooštravanja mera, kako bi se sprečilo širenje novih sojeva virusa. Sada su pojedine države krenule da se otvaraju i da ublažavaju karantinske mere, pa evo kako izgleda život u nekim državama starog kontinenta.

PROČITAJTE JOŠ:

U Sloveniji pada zaraza

U Sloveniji je u poslednja 24 sata potvrđeno samo 247 zaraza koronavirusom, uz osmoro preminulih od kovida-19, pa bi uz takve trendove već sledeće nedelje moglo doći do ukidanja policijskog časa, uz postupno vraćanje bolnica redovnim programima, potvrdila je slovenska vlada.

Prema podacima ministarstva zdravstva, u Sloveniji su trenutno još samo 11.032 aktivna slučaja zaraze koronavirusom, dvostruko manje nego pre koju nedelju, a 14-dnevna incidencija – broj obolelih na 100.000 stanovnika u poslednje dve nedelje – spustio se na 522. Tako se Slovenija s trećeg mesta najugroženijih evropskih država spustila na peto, ali vlada i dalje upozorava na opasnost povratka na lošiju epidemiološku sliku ako građani budu zanemarivali propisane mere, prenosi Index.hr.

Foto: EPA-EFE/IGOR KUPLJENIK

Protekli je vikend u Sloveniji bio prvi nakon što je ukinuta zabrana napuštanja matičnih opština, a bili su otvoreni i svi tržni centri.

U radnjama su obvezni nošenje maski, držanje razmaka od dva metra i dezinfikovanje ruku.

Još nisu vakcinisane sve osobe starije od 80 godina, ali ni celo zdravstveno osoblje, a preostali zdravstveni radnici na vakcinaciju se pozivaju kampanjom.

Britanija počinje da popušta karantin

Britanski premijer Boris Džonson trebao bi danas da počne da ublažava treće, i nada se poslednje, englesko zatvaranje zbog koronavirusa.

Očekuje se da će Džonson u obraćanju parlamentu potvrditi ponovno otvaranje svih engleskih škola 8. marta u prvom velikom koraku prema nastavku normalnog života, gotovo godinu dana nakon što je građanima nametnuo prvu odredbu da ostanu kod kuće.

Britanija je jedna od zemalja najteže pogođenih kovidom-19, a u zemlji je od te bolesti umrlo 120.000 ljudi.

Vlada od 8. marta planira da dopusti da stariji štićenici domova za stare počnu da primaju posete jednog rođaka ili prijatelja, a očekuje se i dopuštanje ograničenih društvenih kontakata na otvorenom.

No potpuno otvaranje maloprodajnih radnji i pabova, kao i prisutnost na sportskim događajima poput fudbalske Premijer lige odložiće se za kasnije.

Nemačka nakon dugog zatvaranja otvorila vrtiće i škole

Škole i vrtići u većini nemačkih saveznih pokrajina danas ponovo otvaraju vrata za učenike nižih razreda osnovnih škola i maturante uz stroga higijenska pravila i pridržavanje propisanih mera.

„Dobro je da mnoge škole sada postupno uvode nastavu uz prisutnost učenika u školama. Deca, pogotovo ona mlađa, trebaju jedni druge“, rekla je savezna ministarka obrazovanja Anja Karliczek u ponedeljak.

U saveznim pokrajinama Saksonija i Donja Saksonija nastava u školama je delimično počela već prošle nedelje, a u ponedeljak škole i vrtiće otvara ostalih deset saveznih pokrajina.

Škole se otvaraju za decu od prvog do četvrtog razreda osnovne škole, kao i za učenike završnih razreda (maturante).

Od danas je ponovno dopušten i sport na otvorenom, ali samo za osobe jednog domaćinstva uz prisutnost jedne osobe iz nekog drugog domaćinstva.

Nakon što je broj novih zaraza u Nemačkoj već nedeljama u padu, taj trend se prošle nedelje zaustavio, a državni epidemiološki institut Robert Koh u ponedeljak bileži porast broja novozaraženih i blagi porast sedmodnevne incidencije.

Austrija, Poljska, Švedska, Italija…

Poljska je ublažila neka ograničenja, otvorila skijališta i bioskope, hotele i pozorišta koja mogu biti ispunjena do 50 odsto kapaciteta, ali vlasti su upozorile da će te korake možda morati da povuku zavisno od situacije sa pandemijom.

Austrija je od božićnih praznika treći put u lokdaunu. Vlada je suočena s gnevom dela stanovništva jer se virus uprkos restriktivnim merama nastavlja da se širi.

U zemlji u kojoj živi 8.9 miliona stanovnika u subotu je evidentirano više od 1.400 novih slučajeva zaraze koronavirusom, a područje Tirola postalo je glavno žarište južnoafričke varijante virusa.

Prošle nedelje je vlada popustila mere, dopustivši otvaranje muzeja i radnji, a nastava će se održavati dvaput nedeljno u školskim klupama.

Švedska vlada je prošle nedelje iznela nekoliko predloga koji će omogućiti privremeno zatvaranje tržnih centara, teretana i drugih lokacija zbog straha od mogućeg trećeg talasa pandemije koronavirusa.

Predlozi su u skladu s privremeno povećanim ovlašćenjima vlade i smatraju se neophodnim u slučaju da se dogodi treći talas, ističe agencija dpa.

Vlada naglašava da je zabrinuta zbog širenja novih sojeva virusa koji su zarazniji.

Novi predlozi obuhvatiće tržne centre i uslužni sektor gde je održavanje distance teško, uključujući frizerske salone, teretane i bazene, kao i restorane. Lokalne vlasti mogle bi zabraniti i pristup lokacijama na kojima se ljudi mogu okupljati u većem broju kao što su javni parkovi.

Sve te mere trebale bi biti na snazi do 11. marta.

Italija je uvela strože mere u četiri regiona – Toskana, Ligurija, Abruzo i Trentino postali su narančaste zone. U tim regijama zatvaraju se restorani i barovi, a stanovnici ne smeju napuštati područje oko svojih domova osim u hitnim slučajevima.

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar