Foto:EPA-EFE/ALEX PLAVEVSKI

Vikipedija je bila prinuđena da sedmorici Kineza zabrani pristup svojim veb stranicama globalno i ukine administrativni pristup i druge privilegije za 12 drugih korisnika, nakon izveštaja HKFP-a o navodnim pretnjama korisnicima iz Hong Konga i zloupotrebe ličnih podataka.

Pročitajte još:

Vikipedija je počela sa istraživanjem anonimne grupe korisnika Vikipedije iz kontinentalnog dela Kine i identifikovala „bezbednosne rizike“ koje bi oni mogli da izazovu kada se infiltraju u sistem Vikimedije i dođu na položaj administratora koji omogućava pristup ličnim podacima korisnika, piše HKFP.

Anonimnu grupu čini skoro 300 korisnika Vikipedije poznatih kao Vikimedijanci kontinentalne Kine (VMC), koje za razliku od grupe korisnika Hong Konga (VMHKG) fondacija ne prepoznaje.

Ikao je kineska vlada 2019. blokirala svojim građanima pristup Vikipediji, pojedini korisnici ostali su aktivni u zajednici. Neki korisnici Vikipedije izjavili su da veruju da je ova grupa hakovala njihove lične podatke. Vikipedija u to ne veruje, ali je trajno zabranila pristup svojoj veb lokaciji za sedam korisnika sa kineske Vikipedije. Takođe im je zabranila i pristup bilo kojim pomoćnim veb lokacijama, dok je drugima uklonila administrativni pristup i privilegije.

Foto:EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

“Zajednici Vikipedije preti opasnost od iznude novca ili potencijalnog progona osoba sa javnom identifikacijom koje imaju pristup ličnim podacima“, rekli su sa veb sajta.

Vikipediju nadgleda Vikimedijina fondacija, neprofitna organizacija sa sedištem u SAD. Enciklopedija sa mnoštvom izvora naglašava angažovanje zajednice. Većinu njenog sadržaja, pa čak i pravila, pišu, odlučuju i sprovode korisnici i izabrani administratori. Zabrana pristupa korisnicima relativno je retko.

Neprikladno ponašanje, uznemiravanje korisnika, pretnje ili drugih zloupotrebe, mogle bi da dovedu do ukidanja Vikipedije.

Od 2012. godine uvedene su zabrane za ukupno 93 korisnika, uključujući i najnovije slučajeve.

Foto:EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

Među zabranjenim korisnicima je i onaj koji koristi pseudonim „Tičajn“ i koji je jedan od osnivača Vikimedijanaca kontinentalne Kine (VMC), dok je drugi poznat kao „Aleksandar Mišel“ i on je imao pristup ekskluzivnim veb stranicama Vikipedije.

Zabranjenim korisnicima biće blokirano korišćenje ili kreiranje alternativnih naloga. Takođe će biti blokirani pokušaji anonimnog pristupa sa poznatih IP lokacija.

Pored potpunih zabrana i oduzimanja administratorskih privilegija, 12 korisnika je od fondacije dobilo upozorenja o ponašanju tokom izbora za glavne administratore.

BONUS VIDEO: Protestni performans „Borba bez podela je pobeda za svakoga“ 

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar