Foto: Goran Jaku / Alamy / Alamy / Profimedia, Dariusz Kuzminski / Alamy / Alamy / Profimedia, www.allover.cc/Karl Thomas / allOver Photo / Profimedia, Nino Marcutti / Alamy / Alamy / Profimedia

Prošle godine Neum, jedini BiH grad na moru, bio jedna od retkih destinacija na kojoj su turisti iz Srbije mogli da letuju. Tada je, kako mnogi tvrde, bilo je i nekoliko puta više posetilaca od meštana. U Neumu se nadaju istom scenariju i ove godine. Marko Papić, osnivač zajednice Neum Region, za Nova.rs govorio je o tome šta to sve očekuje one se upute u ovaj hercegovački grad.

Pročitajte još:

Kako naš sagovornik kaže i grad i njegovi stanovnici aktivno se pripremaju za nadolazeću sezonu.

„Grade se putevi, rekonstruišu ulice. Jedan od najbitnijih koji se trenutno gradi jeste put koji će povezvati Stolac i Neum i on i trebalo da bude gotov od leta naredne godine. Radi se i proširenje šetališta koji vodi do samih plaža, Ulice kralja Tomislava. Sve u svemu mislim da će ova sezona biti lepo iznezađenje. Uostalom, dođite i uverite se“, kaže on.

Foto: Goran Jaku / Alamy / Alamy / Profimedia

Pored infrastrukture grad je odlučio da obogati i kulturni sadržaj.

„Ovog leta nas očekuje i kuturno-zabavna manifestacija ‘Neumsko leto’. Na njegmu će posetioci uživati u raznovrnom sadžaju“, kaže Papić.

Foto: Privatna arhiva Marka Papića

U okviru ove manifestacije biće upriličene folklorne večeri, posete galeriji, književne večeri, etno fest i još mnogo toga.

„Kao što je poznato, Neum je prošle godine imao rekordnu posećenost. Pretežno su u njemu letovali ‘novi’ gosti, državljani Srbije. Ono što ih je privuklo sigurno su pristupačne cene i pre svega gostoprimstvo. Očekujem da če i ova sezona biti jednako uspešna i da će Neum biti pun gostiju iz regiona“, kaže Marko i ističe da se raduje turistima iz Srbije.

Inače, državljani Srbije mogu bez ograničenja sa teritorije Srbije da uđu u Bosnu i Hercegovinu ili da budu u tranzitu. Za prelazak nije potreban čak ni pasoš, već je dovoljna lična karta.

 

Do porasta cena, uverava, nije došlo.

„Nema značajnih korekcija cena u odnosu na prošlu sezonu. Suštinski, potražnja je ogromna, kapaciteti su ograničeni, tako da ako se u obzir uzme sve to, cene su i više nego povoljne. Od pratilaca moje instagram stranice, sa kojima svakodnevno komuniciram, često dobijam informacije da su cene u Neumu iste kao i u kontinetalnom delu države“, dodaje.

Foto: Shutterstock/Jana Janina

Kako kaže cena smeštaja zavisi od termina dolaska, tačnije da li se letuje u predsezoni, sezoni ili postsezoni.

„Na cenu utiče i blizina mora, po tome se uglavnom kategoriše smešaj. Ako jedna četvoročlana porodica odluči da poseti Neum u samom jeku sezone, i želi smeštaj tik uz more, za takvo uživanje morala bi dnevno za apartman da izdvoji od 50 do 80 evra“, kaže.

Situacija sa koronavirusom takođe je povoljna.

„Trenutno u Neumu vladaju mere kao i u ostatku Hercegovine. Na sreću odavno nema visokog broja novozaraženih, a vakcinacija protiče dobro. Važno je naglasiti da se svi hotelijeri pripržavaju propisanih mera i redovno dezinfikuju hotele, kako bi osigurali što sigurniji boravak turista u Neumu“, govori Papić.

Neum / Foto:Shutterstock

Ono što svima preporučuje jeste da iskoriste svaki minut u Neumu za uživanje.

„Osim čistog mora, ugodne klime i bogate gastronomske ponude, vredi posetiti Muzej i Galeriju Neum. Muzej zauzima središnji deo kripte crkve Gospe od Zdravlja. To je odlično za videti, pogotovo za ljubitelje arheologije i entografije. Onima koji vole da prave lepe fotografije za društvene mreže ili privatne arhive prepuručujem da ne zaobilaze gradska šetališta u popodnevnim satima. Neizostavan je i noćni život Neuma, koji pruža za svakoga ponešto“, zaključuje Marko.

Neum – gradić na obali

Num se nalazi praktično prekoputa hrvatskog poluostrva Pelješac, oko 70 kilometara udaljen od Mostara i od Dubrovnika.

Ima svega 5.000 stanovnika i obalu dugu 22 kilometra. Ovaj deo obale jadranskog mora pripada Bosni, što je čini drugom najmanjom obalom na svetu (odmah nakon Monaka).

Neumski zaliv je zaštićen od jakih vetrova poluostrvom Pelješac i idealan je za različite morske aktivnosti poput ronjenja, jet-skija, parasailinga itd.

U zaleđu Neuma možete istražiti najveću i najvažniju pećinu Bosne i Hercegovine – pećinu Vjetrenica, posetiti srednjovekovni pravoslavni manastir Zavala ili uživati u posmatranju ptica i foto safariju u parku prirode Hutovo Blato, a grad Dubronik se nalazi na samo sat vremena vožnje.

Istorija ovog mesta potiče iz 533. godine kada se zvalo Neunense. Ipak, grad Neum počeo je da se razvija kao turističko odredište tek krajem 1960-ih, nakon izgradnje Jadranske magistrale.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar