Foto: EPA-EFE/IAN LANGSDON

Pritisnute novim talasom koronavirusa, evropske vlade odlažu donošenje bolnih odluka vezano za proslavu Božića i Nove godine i retki su oni koji su spremni da precizno kažu šta će biti dozvoljeno i moguće. Sa druge strane, mnogo je onih koji upozoravaju da će malo toga biti dozvoljeno.

Pročitajte još:

Francuska

„Sve to je masovna glavobolja“, rekao je Mondu neimenovani francuski ministar navevši da su vlade sada u situaciji da moraju da naprave „nemoguć izbor“ između „društveno neodržive“ zabrane porodičnih okupljanja i medicinskog imperativa da se zaustavi širenje koronavirusa.

Kada je krajem oktobra najvio drugi lokdaun u Francuskoj, predsednik Emanuel Makron rekao je da će, ako pandemija bude dovedena pod kontrolu, sezona praznika biti obeležena u krugu porodice. U Francuskoj, kao i u većini zemalja, to vreme očigledno još uvek nije stiglo, iako se situacija poboljšava.

Francuski premijer Žan Kasteks rekao je da će prodavnice najverovatnije biti otvorene 1. decembra i ocenio da bi trebalo malo popustiti sa strogim epidemiološkim merama kako bi se omogućio neki oblim porodične proslave Božića, mada „sasvim sigurno ne kao prethodnih godina“. Žurke sa „desetinama ljudi“ neće biti dozvoljene, rekao je on i dodao da će vlada tek krajem novembra doneti odluku koliko će putovanja unutar zemlje biti dozvoljena.

Prodaja jelki krenuće već 20. novembra, ali restorani neće biti otvoreni pre sredine januara, a još uvek nije sigurno da li će crkve držati božićne mise.

Nedavno sprovedeno istraživanje pokazalo je da je 53 posto Francuza spremno da se odrekne proslave Božića kako bi se zaustavilo širenje korone, njih 75 posto planira da razredi praznična druženja, dok je 70 posto spremno da ostane u potpunom lokdaunu.

Foto: EPA-EFE/MATTEO CORNER

Nemačka

Kada je početkom meseca Nemačka uvela jednomesečnu blokadu, kancelarka Angela Merkel izrazila je nadu da će ona omogućiti „nešto više slobode za Božić“.

Međutim, zbog broja novozaraženih i skoka broja preminulih, Nemačka će i tokom decembra produžiti aktuelne mere restrikcije do 24. decembra kada se Nemci tradicionalno okupljaju na proslavi Božića.

„Da budem iskren, ne vidim da će ovog decembra i ove zime biti moguća velika venčanja, rođendani i božićne zabave“, rekao je nedavno ministar zdravlja Jens Špan.

Nemci, svesni toga, već sada su počeli da odlažu ili smanjuju obim božićnih vašara, koji se tradicionalno organizuju svake godine na gradskim trgovima. Iz straha da će zdravstveni sistem biti doguran do tačke pucanja, zvaničnici više gradova i opština razmatraju da po ugledu na Holandiju zabrane novogodišnje vatromete.

Foto: EPA-EFE/MASSIMO PERCOSSI

Španija

Španija je i dalje u vanrednom stanju sa noćnim policijskim časom koji je na snazi i ministar zdravlja Salvador Ila najavio je sastanak sa regionalnim zvaničnicima kako bi smislili plan kako da se praznici proslave što je moguće bezbednije, ali je upozorio građane da se ne nadaju previše.

„Mislim da je svim Špancima jasno da ovaj Božić neće biti nalik prethodnim. Ne možemo da se ponašamo kao da se ništa ne dešava“, rekao je on.

Madridske vlasti razmatraju ideju da sve apoteke sprovode brze testove pre i posle Božića kako bi omogućili ljudima da koliko-toliko bezbedno proslave praznike, dok je katalanska vlada saopštila da će barovi i restorani u regionu, koji su proteklih nedelja zatvoreni, biti delimično otvoreni narednih nedelja.

Noćni policijski čas u Kataloniji ostaće na snazi tokom Božića i Nove godine ali će porodicama biti dozvoljeno da se skupe u grupama od 10 ljudi, počev od 21. decembra. Trenutno su okupljanja ograničena na šest osoba.

Foto: EPA-EFE/Ballesteros

 

Pročitajte i:

Italija

U Italiji, gde su božićni vašari zabranjeni, a putovanja između regija strogo kontrolisana, vlasti se ipak pripremaju za praznike i razmatraju otvaranje prodavnica i restorana od 3. decembra ali i produžavanje policijskoj časa za jedan sat i ograničavanje božićnih večera na najbližu porodicu.

Premijer Đuzepe Konte prošle nedelje je uveravao decu da će dobiti poklone za Božić i da se ograničanje putovanja ne odnosi na Božić Batu.
Međutim, nastavio je on, „Božić nije samo kupovina i pokloni i poboljšanje ekonomije“ već i „trenutak privatnog duhovnog obožavanja“ i „privatnog razmišljanja“, bez obzira na veroispovest.

Foto: EPA-EFE/PAOLO SALMOIRAGO

Britanija

U Velikoj Britaniji, premijer Boris Džonson je uskoro objasniti šta će se desiti kada nacionalni lokdaun istekne 2. decembra. Mnogi u vladi strahuju da će popuštanje mera dovesti do nove eksplozije zaražavanja.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar