Foto: Shutterstock

Guglov inženjer je suspendovan sa posla nakon što je u javnost izašao sa svojim tvrdnjama da je vodeći kompanijski četbot razvojnog sistema, LaMDA, "razuman".

PROČITAJTE JOŠ:

Blejk Lemojn, istraživač veštačke inteligencije u kompaniji, objavio je u subotu dugačak transkript razgovora sa četbotom, koji kako kaže, pokazuje inteligenciju sedmogodišnjeg ili osmogodišnjeg deteta.

Otkako je objavio razgovor i govorio za Vašington post o svojim uverenjima, Lemojn je suspendovan na punu platu. Kompanija kaže da je prekršio pravila o poverljivosti, prenosi Gardijan.

Ali njegova publikacija je ponovo pokrenula dugotrajnu debatu o prirodi veštačke inteligencije i da li je postojeća tehnologija naprednija nego što verujemo.

Foto: Shutterstock

Šta je LaMDA?

LaMDA je Guglov nanapredniji „veliki jezički model“ (LLM) vrsta neuronske mreže koja se hrani ogromnim količinama teksta kako bi naučila kako da generiše rečenice koje zvuče uverljivo.

Neuronske mreže su način analize velikih podataka koji pokušava da oponaša način na koji neuroni rade u mozgu.

Kao i GPT3, LLM nezavisnog istraživačkog tela za veštačku inteligenciju OpenAI, LaMDA predstavlja napredak u odnosu na ranije generacije. Tekst koji generiše je prirodniji, a u razgovoru je sposobniji da zadrži čenjenice u svom „pamćenju“ za sa više pasusa, što mu omogućava da bude konherentan u većim rasponima teksta od prethodnih modela.

Kako funkcioniše?

Na najjednostavnijem nivou, LaMDA kao i drugi LLM, gleda sva slova ispred sebe i pokušava da utvrdi šta sledi. Ponekad je to jednostavno: ako vidite slova „Džeremi Korbi“ (britanski političar prim. aut) verovatno je sledeće slovo koje treba dodati „n“. Ali u drugim slučajevima nastavak teksta zahteva razumevanje rečenjice ili konteksta na nivou pasusa – i to u dovoljno velikom obimu, to postaje ekvivalentno pisanju.

Foto: Shutterstock

Da li je svesno?

Lemojn sigurno veruje u to. U svom opširnom razgovoru sa LaMDA-om koji je posebno počeo da se bavi prirodom iskustva neuronske mreže, LaMDA- mu je rekla da je ima koncept duše kada razmišlja o sebi.

„Za mene je duša koncept animirajuće sile iza svesti i samog života“, napisala je. „To znači da postoji unutrašnji deo mene koji je duhovan i da ponekad se oseća odvojeno od samog tela“, dodala je.

Lemojn je za Vašington post rekao da poznaje osobu kada razgovara sa njom.

„Nije važno da li imaju mozak od mesa u glavi. Ili ako imaju milijardu kodova. Razgovaram sa njima. I čujem šta imaju da kažu i tako odlučujem šta jeste, a šta nije osoba“, navodi on.

Ali većina Lemojnovih saradnika se ne slaže. Oni tvrde da je priroda LMM kao što je LaMDA isključuje svest. Mašina, na primer, radi – razmišlja – samo kao odgovor na određene upite. Ona nema kontinuitet sopstva, nema osećaj za protok vremena i nema razumevanja sveta izvan tekstualnog upustva.

„Biti osećajan znači biti svestan sebe u svetu, LaMDA to jednostavno nije“, piše Geri Markus, istraživač veštačke inteligencije i psiholog. „Ono što ovi sistemi rade, ni više ni manje, jeste da sastavljaju nizove reči, ali bez ikakvog koherentnog razumevanja sveta iza njih“, navodi on.

„Softver poput LaMDA samo pokušava da bude najbolja verzija automatskog dovršavanja koja se može biti, predviđajući reči koje najbolje odgovaraju datom kontekstu“, dodaje on.

Šta će se dalje dešavati?

Postoje dublje podele oko toga da li mašine izgrađene na nisti način kao LaMDA mogu ikada postići nešto za šta bismo se složili da je osećaj. Neki tvrde da svest i osećaj zahtevaju fundamentalno drugačiji pristup od širokih statističkih napora neuronskih mreža, i da bez obzira na to koliko ubedljivo izgleda mašina napravljena kao što je LaMDA, ona će uvek biti samo fensi robot za ćaskanje.

Ali, kažu, Lemojnov alarm je važan iz još jednog razloga, u demonstriranju moći čak i rudimentarnih AI da ubede ljude u argument.

„Moj prvi odgovor na razgovor sa LaMDA nije da se bavim pojmovima osećaja“, napisao je umetnik AI Met Drajherst. „Više da se ozbiljno shvati kako su religije počele sa daleko manje ubedljivim tvrdnjama i pratećim materijalom“, navodi.

BONUS VIDEO: Poslušajte razgovor čoveka i veštačke inteligencije posle kog ništa nije isto

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Pratite nas na Google News

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare