Jaroslav Kačinjski Foto: EPA-EFE/Radek Pietruszka

Lider poljske vladajuće stranke Pravo i pravda, vicepremijer za bezbednost Jaroslav Kačinjski najavio je da će ograda koju zbog migranata Poljska gradi na granici sa Belorusijom morati možda da bude produžena i na granicu sa Ukrajinom, jer smatra da Poljska mora da bude spremna na godine hibridne agresije sa Istoka.

Pročitajte još:

„Ne isključujem da će ograda na granici morati da bude ojačana i produžena na granicu sa Ukrajinom. Ne znamo u kom pravcu će krenuti ta agresija, po kakvom modelu će delovati Rusi, jer oni stoje iza toga. Moskva je uvidela da je naišao zgodan trenutak da okonča stvari koje su važne za nju“, kazao je Kačinjski u intervjuu koji danas objavljuje desničarski provladin list Gazeta poljska codjenje.

Kačinjski je kazao da nažalost Zapad godinama gleda na Moskvu vrlo naivno.

„Mnogo puta je pokušavao da je privuče na svoju stranu, mameći sebe nekakvom utopijskom vizijom te države. Ništa tu nije na dobro izašlo. U najmanju ruku za Zapad. Jer Rusija je uspela da iz takvih reseta izvuče koristi za sebe“, rekao je Kačinjski.

Lider poljske vladajuće stranke, formalno vicepremijer, ali realno ključni poljski zvaničnik koji odlučuje i umesto predsednika i premijera, optužio je u intervjuu i Evropsku uniju da sprovodi navodnu ideju Berlina i nove vlade Nemačke, koju naziva IV Rajh, da Evropsku uniju pretvori u federaciju kojom vlada Berlin.

„Ako bi kao Poljaci prihvatili takvo savremeno podaništvo degradirali bi nas na razne načine. A ludilo energetske transformacije bez računanja troškova, ekonomskih i društvenih, u toku decenije odvelo bi poljske porodice u bedu“, kazao je Kačinjski.

Lider Prava i pravde optužio je Evropsku komisiju da je radikalno odbacila osnovni evropski ugovor, a Sud pravde EU, koji je kaznio Poljsku više puta zbog reforme pravosudja, ali i zbog ekološkog spora oko rudnika lignita Turov na granici sa Češkom, da je postao osnovno orudje u planu federalizacije Evrope.

„Formulisana je teza koja je potpuno neosnovana da Sud EU ne ograničava ništa. Tako da izvor zakona nisu paragrafi ugovora EU već presude Suda pravde EU. Može po svojoj volji da interpretira evropsko pravo i da iz njega izvodi uzurpirajuće zaključke, i to i čini“, rekao je Kačinjski.

Lider poljske vladajuće stranke optužio je EU da je osnovni ugovor prestao da obavezuje, a da je novi zakonodavac postao Sud EU.

Evropska komisija u sredu je počela protiv Poljske postupak povodom odluke Ustavnog suda te zemlje da delimično ospori nadredjenost evropske legislative nad nacionalnim zakonima i dala je Varšavi dva meseca da reaguje a ako ne ispuni zamerke sledi nova tužba protiv Poljske Sudu pravde EU u Luksemburgu.

„Ta odluka Ustavnog suda Poljske je kršenje opštih principa autonomije, nadredjenosti, efikasnosti i ujednačene primene legislative EU. Poljski Ustavni sud krši odredbe osnovnog sporazuma EU o pravu gradjana na pravedan proces. EK ima ozbiljne sumnje u nezavisnost i nepristranost Ustavnog suda Poljske“, saopštila je EK da je pokrenula postupak.

Poljska, kao i Madjarska, obe zbog rizika po pravnu državu i osnovne demokratske vrednosti već godinama su u sporu sa EU. One se brane da iako su nacionalni sudovi istovremeno i sudovi EU da zemlje članice nisu delegirale na evropski nivo, u Brisel, odlučivanje o pravosudju i da je njihova stvar kakoće ga reformisati.

Brisel potvrdjuje da je način reforme zaista stvar članica ali insistira da reforma ne sme da ugrozi nezavisnost pravosudja, valjanu pravnu državu i pravo Evropljana na pravedn proces, što je uneto u osnovni sporazum EU i takodje u Evropsku konvenciju o ljudskim pravima Saveta Evrope.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook, Twitter, Instagram.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar