Izrael vakcina vakcinacija
Vakcinacija u Izraelu Foto:EPA-EFE/ABIR SULTAN

Pre četiri nedelje, Izrael je slavio povratak normalnom životu. Broj zaraženih smanjen je vakcinacijom, a početkom jula broj umrlih bio je nula. Izraelci su prestali da nose maske i da se pridržavaju mera socijalnog distanciranja, ali sada broj obolelih raste. Premijer Naftali Benet zato je morao da promeni strategiju borbe protiv korone i uvede nove mere. Šta to tačno znači?

PROČITAJTE JOŠ:

Strategija „mekog suzbijanja” korone kako je naziva Benet, podrazumeva da Izraelci nauče da žive sa virusom – uz najmanje moguće restrikcije i izbegavanje četvrtog nacionalnog lokdauna koji bi mogao dodatno da našteti ekonomiji.

Kako je većina Izraelaca u rizičnim grupama sada vakcinisana protiv kovida-19, premijer Benet i njegova vlada računaju na manje teških slučajeva.

„Sprovođenje strategije podrazumeva preuzimanje određenih rizika, ali u celini, uključujući ekonomske faktore, ovo je neophodna ravnoteža“, rekao je Benet prošle nedelje.

Koje nove mere Izrael uvodi?

Primena strategije podrazumeva praćenje broja infekcija, podsticanje vakcinacije, brzo testiranje i informativne kampanje o maskama za lice.

Na sastanku održanom u utorak Ministarstvo zdravlja donelo je odluku i da promeni pravila vezana za karantin za one koji ulaze u zemlju.

Izrael vakcina vakcinacija

Prema dosadašnjim pravilama, karantinski period je deset dana sa dva negativna testa ili 14 dana bez testiranja. Nove mere propisuju karantin od sedam dana za sve koji ulaze u Izrael, a koji nisu vakcinisani. Sedmog dana, izolovani mogu da se testiraju na virus i, ako je test negativan, da napuste karantin.

Za sada, vakcinisani i oni koji su preležali koronu ne moraju da idu u izolaciju. Ipak, uskoro će svi koji dolaze iz inostranstva, čak i oni koji su vakcinisani, morati u karantin na 24 sata ili dok ne dobiju negativan rezultat testa, navodi “Tajms of Izrael”.

Korona presek u Izraelu

Broj dnevnih infekcija sada iznosi u proseku 450. Delta varijanta, koja je prvi put identifikovana u Indiji, čini oko 90 odsto zaraženih u Izraelu. Ran Balicer, predsedavajući vladinog ekspertskog odbora za borbu protiv kovid-19, rekao je da je Izrael u poslednjih nedelju dana imao prosečno pet teških slučajeva i jedan smrtni slučaj dnevno, posle dve nedelje nula smrtnih slučajeva povezanih sa koronavirusom.

Takođe, vraća se i takozvani sistem Green Pass (“zelena propusnica”), odnosno sertifikat koji dokazuje da je osoba vakcinisana ili da se oporavila od korone, a koji je Izrael uveo u februaru 2021. godine. Ovaj sertifikat trebalo bi ponovo, kao početkom godine, da se primenjuje za ulazak na događaje u zatvorenom prostoru kojima prisustvuje više od 100 ljudi, poput venčanja, priredbi, teretana, restorana, kafeterija i bogomolja.

Nevakcinisanim osobama ili onima koji se nisu oporavili od virusa biće zabranjen ulaz, osim ako ne urade brzi test van mesta održavanja događaja ili na ulazu ne prikažu negativni test urađen u prethodnih 48 sati. Sistem se neće primenjivati na tržne centre, trgovinske zone ili javni prevoz.

Pored novih mera, izraelsko ministarstvo zdravlja zatražilo je još novca za borbu protiv pandemije. Od traženih 457 miliona dolara, 91 milion namenjen je za kupovinu dodatnih vakcina.

Naučnici podeljeni oko Benetove strategije

Izraelska strategija često se poredi sa planovima britanske vlade da ponovo otvori ekonomiju, iako je Izrael u procesu vraćanja nekih ograničenja dok ih London ukida. Kao i u Britaniji, i u Izraelu je Benetova strategija naišla je na različite reakcije stručnjaka.

Izraelsko Ministarstvo zdravlja zagovara veći napor u suzbijanju infekcije, rekla je za “Kan Radio” Šaron Alroj-Preis, šef javnog zdravstva u izraelskom Ministarstvu zdravlja.

„Moguće je da neće doći do velikog porasta teško obolelih, ali cena, ako se ispostavi da pravimo grešku, je ono što nas brine“, rekla je ona.

Ali ima i onih koji ovakav pristup podržavaju.

“Veoma podržavam izraelski pristup”, rekao je Nadav Davidovič, direktor škole za javno zdravlje na izraelskom univerzitetu Ben Gurion, opisujući ga kao „zlatni put“ između britanskog ublažavanja ograničenja i strategije zemalja poput Australije koje su zauzele čvršću liniju odbrane.

Poslednje zaključavanje Izraela sprovedeno je u decembru, nedelju dana nakon početka jednog od najbržih programa vakcinacije na svetu.

Izrael Tel Aviv vakcinacija deca
Vakcinacija dece u Tel Avivu EPA-EFE/ABIR SULTAN

Ko će primiti treću dozu?

Vlada Izraela je odlučila u nedelju da ponudi i treću dozu osobama sa ugroženim imunološkim sistemom. Prema rečima ministra zdravlja Nicana Horovica, lekari će odlučivati koji pacijenti mogu da prime treću dozu, a izraelski mediji navode da će među njima biti i oni koji su bili podvrgnuti transplantaciji organa.

Kompanija koja proizvodi Fajzer vakcine takođe se zalaze za uvođenje treće doze, pozivajući se na sopstvena istraživanja koja pokazuju da bi treća doza podigla nivo antitela za pet do 10 puta u odnosu primljene dve doze.

Istraživanja u mnogim zemljama pokazuju da Fajzerove i druge vakcine štite i od najzaraznije delta varijante koronavirusa, ali antitela se vremenom gube, čime se objašnjava i porast broja slučajeva u Izaelu gde je većina stanovništa vakcinisana pre više od šest meseci.

Izraelske vlasti takođe razmatraju mogućnost da odobre vakcinaciju za decu mlađu od 12 godina u slučaju da pate od zdravstvenih stanja koja ih dovode u visok rizik od ozbiljnih komplikacija ukoliko bi se zarazili koronom.

Izrael Tel Aviv vakcinacija deca
Vakcinacija dece u Tel Avivu EPA-EFE/ABIR SULTAN

Koliko je daleko “imunitet krda”?

Pre pojave delta soja korona virusa u tj zemlji, zdravstvene vlasti procenile su da bi 75 odsto populacije trebalo da se vakciniše da bi se postigao „imunitet krda“ – nivo na kojem je imunizovano dovoljno stanovništva da bi moglo efikasno zaustaviti širenje bolesti. Sada, procenjeni prag je 80 odsto.

Trenutno, oko 60 odsto od 9,3 miliona stanovnika Izraela primilo je najmanje jednu dozu vakcine Fajzer/Bajontek.

BONUS VIDEO Delta soj se širi Grčkom

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare