Foto: EPA-EFE/FABIO FRUSTACI

Italija i Španija registrovale su najviše umrlih od posledica koronavirusa u poslednja 24 časa - 731 i 435, dok je broj zaraženih kovidom 19 u Francuskoj premašio dva miliona. Italija, prva zapadna zemlja koju je virus pogodio zabeležila je od početka pandemije 46.464 umrlih, dok je u Španiji taj broj nešto niži, 41.688.

Pročitajte još:

Iako je delovalo da je uspela da se izvuče iz kandži korone, Italija sada, sa drugim talasom epidemije srlja u katastrofu. U Napulju, trećem po veličini gradu, vozila hitne pomoći sa pacijentima obolelih od korone satima čekaju ispred bolnica. Javnost su razbesneli novinski izveštaji o starijem muškarcu koji je umro u bolničkom kupatilu i pola sata ostavljen da leži na podu.

Čak 15 italijanskih regiona su u nekoj vrsti lokdauna (karantina), a zemlja je od početka pandemije registrovala više od milion slučajeva zaraze.

Kolaps Kalabrije

Broj novih slučajeva, plus sukobi u vladajućoj koaliciji oko načina na koji ministri reaguju na krizu, doveli su Rim do ivice kolapsa. Tome sasvim sigurno nije doprinela serija gafova u Kalabriji, najsiromašnijem regionu Italije, gde je na snazi najstroži karantin, a zdravstveni sistem pred potpunom katastrofom.

Foto: EPA-EFE/Alessandro Di Marco

Ministar zdravlja Kalabrije Saverio Kotičeli podneo je ostavku nakon što je priznao da ne zna ko je odgovoran za plan akcije u regionu, iako je sva kontrola bila u njegovim rukama. Kotičeli je pokušao da se „izvuče“ rekavši da ga je neko „drogirao“ pre intervjua.

Ubrzo potom na društvenim mrežama se pojavio snimak njegove zamene koji se vrlo slikovito izrazio o zaštitnim maskama i tome koliko su, prema njegovom mišljenju, one bespotrebne. Zamenik se branio rekavši da je snimak iz vremena kada je Svetska zdravstvena organizacija smatrala da maske ne pomažu u sprečavanju širenja virusa. I pored toga, i on je smenjen, a njegova zamena se povukla još pre zvaničnog postavljenja ostavivši region bez ministra zdravlja.

U međuvremenu, korona je nastavila da hara zemljom. Vlada je, u pokušaju da obuzda širenje kovida, kao i mnoge druge širom Evrope, tokom oktobra uvela niz restriktivnih mera ali, kada one nisu urodile plodom, u novembru su stupila na snagu zatvaranja.

Nove mere stare kritike

Nove mere – gde se regioni zatvaraju zavisno od nivoa rizika – su pokušaj kompromisa. Cilj je da se zaustavi širenje virusa, a istovremeno ne uništi ekonomija. Ljudima je već dosta mera, a posle nasilnih protesta u više gradova Italije, vlada se našla pod žestokim pritiskom da izbegne prolećno zatvaranje koje je osakatilo ekonomiju i bilo jedno od najgorih u Evropi.

Desničari su podržali zahteve demonstranata navevši da „prodavci, restorateri, radnici svih fela, moraju da brane svoje sveto pravo da žive i rade dostojanstveno“, rekla je Đorđija Meloni iz desničarske partije Italijanska braća.

Foto: EPA-EFE/CIRO FUSCO

Vlasti su potpuno nepripremljeno dočekale novi talas epidemije, a ono što sve brine je što je u ovom slučaju jug zemlje podjednako pogođen kao i sever. Problem je što je jug zemlje siromašniji i bolnički kapaciteti su slabiji nego na bogatijem severu zemlje.

Nije samo opozicija kritikovala reakciju vlade na drugi talas. Guverner Kampanje i član vladajuće Demokratske partije, Vićenco de Luka optužio je vladu da je „protraćila dva dragocena meseca kada smo videli dramatičan pad broja zaraženih i umrlih“. „Sa izuzetkkom tri ili četiri ministra, ovo nije vlada. U ovakvim okolnostima, bolje je poslati vladu kući“, rekao je on.

Nino Kartabelota, predsednik GIMBE fondacije, nevladine organizacije posvećene zdravstvenoj nezi smatra da bi samo potpuni karantin u ovom trenutku mogao da izvuče Italiju iz problema i spase kolapsa zdravstvenog sistema.

Pročitajte i:

Španija

Za razliku od Italije, u Španiji je od kraja oktobra na snazi vanredno stanje, a broj novozaraženih je premašio milion i po. Iako broj zaraženih po 100.000 stanovnika postepeno opada, u nekim regionima broj novozaraženih je mnogo veći od proseka. Bolnice su pod žestokim pritiskom.

Fernanro Simon, predsedavajući nacionalnih centara za hitnu pomoć kaže da iako stopa infekcije naizgled opada „taj trend nije nikakva pobeda“.

Foto: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Francuska

U međuvremenu, Francuska je postala prva evropska zemlja koja je premašila zastrašujuću brojku od dva miliona zaraženih.

Sa više od dva miliona slučajeva, Francuska je na četvrtom mestu po broju zaraženih posle SAD (11,2 miliona), Indije (8,8 miliona) i Brazila (5,8 miliona).

Uprkos tome, ministar zdravlja Olivije Veran rekao je da su napori Francuza „urodili plodom“ i da je Francuska „prešča epidemijski pik“. Zemlja je u drugom četvoronedeljnom lokdaunu od 30. oktobra.

Svetska zdravstvena organizacija

Oglasila se i Svetska zdravstvena organizacija koja je saopštila da je broj novih slučajeva zaraze u Evropi opao, prvi put za više od tri meseca, ali da broj umrlih raste.

Sa 1,84 miliona novih slučajeva zaraze u protekloj nedelji, pritisak je i dalje visok u Evropi, ali SZO ukazuje da je prošle nedelje prvi put za više od tri meseca Evropa imala pad nedeljnog broja zaraženih od 10 odsto.

Međutim, više od 29.000 novih smrtnih slučajeva registrovano je na evropskom kontinentu u tom periodu, što je porast od 18 odsto u odnosu na prethodnu nedelju.

U svetu je protekle nedelje zabeleženo gotovo četiri miliona novozaraženih korona virusom, dok je umrlo gotovo 60.000 ljudi, navela je SZO.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar