Donald Tramp Foto: REUTERS/Carlos Barria

Ovi izbori u Americi izvesno nisu prošli onako kako su demokrate planirale; Džo Bajden nije oduvao Trampa onako kako su američki liberali fantazirali, i Trampov mandat završava se onako kako je i počeo, nikada tešnjim izborima koji su Ameriku pocepali na dva dela i dve stvarnosti.

Pročitajte još:

Sve i da Tramp izgubi, činjenica je da je ovog puta dobio više miliona glasova nego prošlog puta, a republikanci koji su delom omogućili Trampu da opstruiše vladavinu zakona četiri godine, piše Tajm, zapravo su i sami profitirali pošto bi Senat lako mogao da ostane u rukama Republikanske stranke.

Da, izlaznost je bila rekordna i vrlo brzo je sve ličilo na to da će Bajden osvojiti famozni takozvani „popular vote“, glas naroda, ali demokrate su očekivale više.

Verovali su da će građani Amerike žestoko kazniti Trampa i stranku na čijoj se platformi kandidovao, mada je istina da Tramp nije suštinski ni republikanac. Verovali su da će ga katatrofalno upravljanje pandemijom debelo koštati i da je svim ekscesima koji su se nizali, od impičmenta do neplaćenog poreza, uspeo da otuđi birače od sebe.

Demokrate su se, u stvari, nadale da je na pomolu novo političko doba i da će Tramp ostati samo jedna nesrećna epizoda u američkoj istoriji koje će se svi stideti.

Onda je došao 3. novembar i postalo je jasno da su demokrate i ovog puta bile kratkovide, ako ne naivne.

Foto:EPA-EFE/JUSTIN LANE

Ako Bajden i pobedi, vladaće Trampovom Amerikom – nacijom koja odavno ne raguje na pozive na jedinstvo i empatiju. Tramp je, pobedio ili izgubio, napravio tektonske promene u američkoj politici i uveo nekada najliberalniju zemlju na svetu u svet prezira, besa, sumnje i netolerancije.

Pročitajte još:

Američka politika 21. veka, piše Tajm, počiva na podelama.

Njujork tajms piše da Tramp bilo da pobedi ili izgubi neće otići mirno. I sam je signalizirao više puta da mirne tranzicije moći neće biti i svoju razaračku silu je već demonstrirao kada je plasirao narativ o krađi izbora.

Pripremao je teren za to i kada se već naslutilo da gubi, predsednik je pojačao pritisak; njegove pristalice u tolikoj su meri uverene da je on u pravu i da gubi zato što su mu glasovi pokradeni da su se već naoružani okupili pred biračkim mestima da regulišu stvari.

Tajms ocenjuje da će Tramp ostati veoma moćna sila u političkom životu Amerikanaca, a „trampizam“ efikasna politička strategija, naročito kada se u obzir uzme činjenica da je osvojio pet miliona glasova više, uprkos svim skandalima i aferama koje su ga pratile.

Foto:EPA-EFE/DAVID BECKER

Kolumnisti Njujork tajmsa Rodžer Koen i Pol Krugman nedavno su pisali o vrlo važnom aspektu Trampovog mandata – potpunom ruiniranju američke diplomatije i njenog uticaja u svetu. Tramp je predsednik koji je ubio Pax americanu i to će za Bajdena, ukoliko pobedi, biti „vruć krompir“, ali će najteže posledice ostaviti upravo po američku naciju.

Obaška apokaliptična predviđanja Krugmana i Koena o drugom Trampovom mandatu, oni ističu da je Amerika već denuncirala vrednosti slobode, demokratije i vladavine zakona koje je delila sa saveznicima poput Evropske unije. Štaviše, pitanje je koliko bi od toga Bajdenova pobeda mogla da povrati.

„Postoje, pretpostavljam, neki ljudi koji i dalje zamišljaju da ćemo ako i kada Donald Tramp napusti funkciju doživeti preporod pristojnosti i saradnje u američkoj politici“, piše Krugman. „Oni su, naravno, beznadežno naivni. Amerika će u narednoj deceniji ostati duboko podeljena nacija, preplavljena suludil teorijama zavere i, vrlo moguće, desničarskim terorizmom.“

Drugim rečima, ističe Krugman, sve i da Tramp izgubi, svet će svejedno postati mnogo opasnije i nepravednije mesto jer će svi i dalje strahovati i pitati se da li je Amerika postala takva zemlja da sve ovo može da se dogodi opet.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram