vakcine protiv korone
Foto:EPA-EFE/NEIL HALL

Države članice Evropske unije ipak bi mogle, u određenim okolnostima, da zabrane proizvođačima vakcina izvoz izvan EU, iako su danima govorile kako uvođenjem mehanizma transparentnosti samo žele da dobiju informacije koje se količine vakcina izvoze i gde.

Cela priča oko moguće zabrane izvoza je krenula nakon što se saznalo da je određena količina cepiva AstraZeneke, proizvedena u EU, otišla u Veliku Britaniju. Valja napomenuti i da prema ugovoru AstraZeneke s tom državom ono što se proizvodi u Britaniji, mora najpre da ide za njihove potrebe.

Dakle, EU države bi mogle, u određenim okolnostima, da zabrane, recimo, izvoz Fajzer vakcine, koje se proizvode u Belgiji, u Veliku Britaniju, piše Jutarnji list.

Velika Britanija je daleko ispred svih država EU u kampanji vakcinacije stanovništva, što je dodatni razlog za napade na EU institucije koje kritikuju da su svojom sporošću i birokratijom dovele do situacije da nema dovoljno vakcina.

Iako još uvek nije objavljen ugovor EU s AstraZenekom, šef ove kompanije se izvlačio kako oni nemaju ugovorne obaveze da dostave određenu količinu vakcina u određenom roku nego da, prema ugovoru, moraju samo „da daju sve od sebe“, što nije isto.

Gotovo je neverovatno, ako je to tačno, da Evropska komisija, poznata po tome da stotine puta meri svaku reč kada sastavlja draft nekih dokumenata, dopusti takav propust. A to može da bude slučaj i s drugim proizvođačima čije vakcine čekaju odobrenje ili su u završnim fazama testiranja efikasnosti.

Pročitajte još:

Izvori navode da EU neće zabranjivati, već će regulatori svake države članice moći da zatraže informacije od proizvođača i u određenim trenucima da odbiju dopuštenja za izvoz.

„U idealnom svetu ne bismo o ovome uopšte razgovarali, cela priča o vakcinaciji bi išla glatko bez problema. Nažalost, ne živimo u idealnom svetu i videli smo prošle nedelje da stvari ne idu uvek kako treba“, rekao je taj izvor EU, pomenuvši da neke države iz drugih delova sveta, ali i „u susedstvu“, misleći na Veliku Britaniju, idu u pravcu ograničavanja izvoza, pa EU mora i na to da odgovori.

Konkretne kriterijume prema kojima bi se izvoz mogao zabraniti Komisija će objaviti sutra, a usvajanje mehanizama bi se trebalo da se dogodi u roku od nekoliko dana.

Na štetu siromašnih

Iako je motiv ovih mera EU bio sukob s AstraZenekom, zbog Velike Britanije, novi mehanizmi bi mogli da idu na štetu siromašnih država u svetu. To bi bilo suprotno od onoga što stalno govori EU – da će pomoći svima da dođu do vakcine, pa i platiti za to.

Stručnjaci iz EU su tumačili kako se moguće ograničenje izvoza neće odnositi na međunarodnu inicijativu Kovaks, preko koje će se osigurati najveći deo vakcina za države u razvoju i siromašne države. EU je za taj projekat već dala preko 850 miliona evra. Međutim, prve doze u okviru Kovaks programa će stići kasnije tokom godine. Do tada bi, ako bi se planovi ostvarili, većina stanovništva EU već bila vakcinisana.

Dakle, EU s jedne strane plaća kako bi obezbedila vakcine za države širom sveta, ali ne isključuje mogućnost zabrane izvoza doza koje budu proizvedene na tlu EU.

Ubrzo bi najveći deo vakcina, uključujući i ona iz AstraZeneke, mogao da se proizvodi u pogonima u Indiji. Pravi haos bi nastao kada bi Indija isto tako zabranila izvoz tih vakcina dok ne vakciniše prvo svoje stanovništvo. Zato se i u EU nadaju da će brzo sve „doći na svoje mesto“ i da će kampanja vakcina ići po planu, uz očekivano povećanje proizvodnje do sada odobrenih vakcina i odobravanje novih vrsta.

Inspekcija u fabrici AstraZeneke

Podsetimo, belgijski inspektori pokrenuli su istragu o proizvodnji vakcina AstraZeneke u blizini Brisela na zahtev Evropske komisije, u danima eskalacije spora oko nestašice vakcina u EU, piše Gardijan.

Inspekcija je izašla na teren na zahtev Evropske komisije kako bi utvrdila postoje li stvarno problemi u proizvodnji vakcina, što je kompanija spominjala kao razlog kašnjenja u dostavi dogovorene količine. Ipak, Evropska komisija o tome ne želi da govori, pa se još ne zna da li su oni zatista tražili inspekciju.

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare