Foto: EPA-EFE/Ida Marie Odgaard

„Pozivam sve vlade da učine sve što je u njihovoj moći da podrže slobodne, nezavisne i raznolike medije“, poručio je u video poruci povodom Međunarodnog dana slobode medije, generalni sekretar Ujedinjenih nacija, Antonio Gutereš. „Akcioni planovi Ujedinjenih nacija za bezbednost novinara imaju za cilj da stvore bezbednosno okruženje za medijske radnike širom sveta – jer su informacije javno dobro“.

Slobodan i nezavistan novinar je naš najveći saveznik u borbi protiv dezinformacija, dodaje Gutereš.

Osvrnuo se i na globalne izazove tokom pandemije kovid-19 i kao kritičnu ulogu podcrtao –ulogu pouzdanih, verifikovanih i univerzalno dostupnih informacija u spasavanju života i izgradnji snažnih, otpornih društava.

Podsetio je na to da tokom pandemije, i u drugim krizama, uključujući klimatske vanredne situacije, novinari i medijski radnici pomažu da se „krećemo kroz brzo promenljiv i često preplavljen informacijama preplavljen teren, istovremeno rešavajući opasne netačne (vesti) i laži“.

Gutereš je ocenio da je ekonomski uticaj pandemije teško pogodio mnoge medije, ugrožavajući sam njihov opstanak i naglasio da kako se budžet smanjuje, tako se smanjuje i pristup pouzdanim informacijama, a umesto njih: „Glasine, neistine i ekstremna ili podeljena mišljenja koja se pojavljuju kako bi popunili prazninu“.

O radu novinara je kazao da se u mnogim zemljama izlažu velikom riziku, uključujući nova ograničenja, cenzuru, zlostavljanje, uznemiravanje, pritvor, pa čak i smrt, samo zato što rade svoj posao.

Naglasio je i to da se situacija se i dalje pogoršava.

„Akcioni planovi Ujedinjenih nacija za bezbednost novinara imaju za cilj da stvore bezbednosno okruženje za medijske radnike širom sveta – jer su informacije javno dobro“.

Gutereš je podsetio i na 30. godišnjicu Vindhukove deklaracije za razvoj slobodne, nezavisne i pluralističke afričke štampe.

Dodao je i to da i uprkos dramatičnim promenama u medijima tokom poslednje tri decenije, i dalje je relevantna hitnost Deklaracije za slobodu štampe i slobodan pristup informacijama.

„Razmislimo o njenoj poruci i obnovimo napore da zaštitimo slobodu medija – tako da informacije ostaju spasonosno javno dobro za sve“, poručio je Gutereš.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar