Mapa: Nova.rs/Slađana Đermanović

Vanredna stanja su prošla, ali daleko od toga da se sve vratilo u normalu za ljude koji žele da negde otputuju. Štaviše, nisu Srbi sami u tom sosu niti jedini kojima su susedi sve donedavno branili ulazak (da, Crna Goro, o tebi pričamo), već i evropske zemlje i dalje jedna drugoj uvode i ukidaju restrikcije za ulazak.

Situacija se neprekidno menja sa rastom i opadanjem broja zaraženih i preminulih, pa se mere na granicama evropskih zemalja u skladu sa time modifikuju praktično na svakodnevnom nivou. Situaciju dodatno komplikuje neujednačena praksa na granicama EU koja je isprva planirana, ali naposletku nije ispoštovana jer nisu sve zemlje bile spremne da tek tako prime građane zemalja u kojima je broj zaraženih na 100.000 stanovnika, po njihovoj ili objektivnoj proceni, i dalje velik.

Pročitaj i:

Zato svaka zemlja ima svoju „crvenu listu“ koja se takođe menja u skladu sa novim podacima o epidemiološkoj situaciji u određenim zemljama. Hrvatska se tako našla u ozbiljnom riziku da, uprkos donedavno prilično dobrom stanju, sada bude smeštena na crvenu listu Austrije pošto je prethodnih dana beležila rekordne brojeve novozaraženih.

Na spisku EU za koje bi od 31. jula trebalo da su postepeno ublaživane ili ukidane restrikcije su Australija, Kanada, Gruzija, Japan, Maroko, Novi Zeland, Ruanda, Južna Koreja, Tajland, Tunis, Urugvaj i Kina prema poslednjim podacima od 8. avgusta, iako većina zemalja još uvek nije otvorila granice za kineske državljane.

Prema istom kriterijumu – broju novopotrvđenih slučajeva u odnosu na prosek EU – granice ostaju zatvorene za građane zemalja koje broje najveći broj zaraženih i preminulih od početka pandemije, ali i trenutno najveći broj aktivnih slučajeva: SAD, Brazil i Rusija.

Region

Albanija

Nije potreban test, niti karantin, i upravo zato je Albanija ove godine izbor mnogih građana Srbije za letovanje. (Ulazak je moguć preko Kosova i Metohije – tranzit do pet sati autobusom ili do tri sata kolima.)

Foto:EPA-EFE/MALTON DIBRA

Bosna i Hercegovina

Nije potreban ni test, ni karantin.

Bugarska

Bugarska je otvorena za građane EU i putnike iz Bosne i Hercegovine, Velike Britanije, Gruzije, Kosova, Moldavije, Crne Gore, Severne Makedonije, Srbije i Ukrajine.

Mere karantina uglavnom se odnose na bugarske državljane koji se vraćaju iz zemalja koje nisu EU, Australija, Kanada, Gruzija, Japan, Jordan, Maroko, Novi Zeland, Ruanda, Južna Koreja, Tajland, Tunis, Ukrajina, Velika Britanija i Urugvaj, za koje nije potreban ni test. Pri dolasku iz drugih zemalja je neophodan test ne stariji od 72 sata i obavezna izolacija u trajanju od 14 dana.

Grčka

Grčka je produžila zabranu ulaska državljanima trećih zemalja u koje spada i Srbija do 31. avgusta. Iako su se mnogi ljudi ponadali da bi Grci od 1. avgusta mogli da otvore granice, za sada ne postoje bitne izmene odluka o putovanjima. Grčke granice ostaju i dalje zatvorene za srpske turiste.

Foto: EPA-EFE/VASSIL DONEV

Dozvoljen je ulaz iz zemalja koje se nalaze na spisku bezbednih zona EU i grčkim državljanima koji žive u zemljama koje nisu članice EU.

Mađarska

Mađarska je Srbiju uvrstila u žuti spisak rizičnih zemalja, što znači da stranci i državljani Mađarske koji dolaze iz država sa tog spiska (npr Srbije), moraju 14 dana u karantin, a ukoliko se stranci (Srbi) dvostruko testiraju negativno, mogu napustiti karantin u Mađarskoj.

Moguć je tranzit kroz Mađarsku. Za tranzit je potrebno koristiti koridor (autoputeve i označene benzinske pumpe). Potrebno je koristiti isključivo granične prelaze Horgoš/Roszke i Tompu kao i Hegyeshalom/Nickelsdorf. Takođe, neophodno je napustiti Mađarsku u roku od 24 sata.

Rumunija

Zabrana ulaska u ovu zemlju je na snazi tokom avgusta.

Severna Makedonija

Zabrana ulaska u ovu zemlju je zvanično na snazi tokom avgusta.

Slovenija

Zabrana ulaska u ovu zemlju je na snazi tokom avgusta. (Tranzit je dozvoljen.)

Hrvatska

Od 1. jula svi građani EU i EEA zona mogu da slobodno ulaze u Hrvatsku, iako hrvatska vlada poziva sve putnike da se registruju onlajn pri ulasku u zemlju. Za one izvan Evrope, ulazak je moguć uz negativan test ukoliko postoji opravdan razlog u koje se, između ostalog, svrstava i turistička rezervacija.

Foto:EPA-EFE/ANTONIO BAT

Za građane trećih zemalja koji imaju opravdan razlog ulaska u Hrvatsku, a ne žele da se testiraju o sopstvenom trošku, karantin je obavezan u trajanju od 14 dana. Ipak, ukoliko poseduju negativan test ne stariji od 48 sati, mogu izbeći karantin.

Crna Gora 

Crna Gora 15. avgusta otvorila je granice sa Srbijom, Bosnom i Hercegovinom, Albanijom i Severnom Makedonijom, a za ulazak građana iz tih zemalja u Crnu Goru potreban je PCR ili ELISA test, ne stariji od 72 sata. Serološko ili PCR testiranje u Srbiji može se obaviti na lični zahtev građana, recimo zbog putovanja, ali se u tom slučaju plaća. Cena serološkog testa je 1.200 dinara, a PCR testa 6.000 dinara.

Crna Gora
Foto: EPA/KOCA SULEJMANOVIC

Evropa

Austrija

Od 27. jula nije bilo restrikcija za one koji dolaze iz čak 31 evropske zemlje među, ali ne i za Švedsku, Rumuniju, Bugarsku, Portugal i kontinentalnu Španiju. Takođe, od ponoći za povratak u Austriju sa odmora iz Hrvatske, potreban je negativan PCR test, pošto je stupilo na snagu upozorenje na putovanje u Hrvatsku. Ulazak je moguć iz grupe zemalja u kojima „nije stabilna epidemiološka situacija“ poput, upravo, zemalja Zapadnog Balkana, Brazila, Egipta, Turske i SAD, ukoliko poseduju negativan test na koronavirus ne stariji od 72 sata ili se testiraju u roku od 48 sati po dolasku.

Turska

Za ulazak u ovu zemlju nije potreban ni test na COVID-19, ni karantin.

Ukrajina

Moguće putovanje bez testa i karantina ali sa zdravstvenim osiguranjem na troškove lečenja od virusa korona.

Belgija

U trajanju od 14 dana je obavezan karantin za one koji dolaze iz visokorizičnih područja u koja se trenutno računaju Španija, Rumunija, Bugarska, Francuska, Hrvatska, Švajcarska i britanski grad Lester.

Za one koji dolaze iz zemalja sa tzv. „narandžastog spiska“ je karantin na nivou preporuke, a tu trenutno spadaju oblasti 16 zemalja među kojima su Francuska, Austrija, Portugal i Švedska. Ako u Belgiju stižete iz zemlje izvan Evrope, morate uraditi test i izolovati se.

Kipar

Foto: EPA-EFE/KATIA CHRISTODOULOU

Većina evropskih zemalja ovde spada u jednu od dve grupe. Putnici iz prve ulaze slobodno, a onima iz druge – u kojoj se nalaze i Belgija, Francuska, Španija, Grčka, Velika Britanija i Izrael – dozboljeno je da uđu, ali im je potrebno uverenje o zdravstvenom stanju ne starije od 72 sata.

U treću grupu spadaju zemlje kao što su Portugal, Švedska, Bugarska, Rumunija i Luksemburg, iz kojih je ulazak moguć, ali pod jasno definisanim uslovima i uz obavezan karantin od 14 dana.

Prema poslednjim podacima, Srbija spada u grupu C, odnosno grupu visokorizičnih zemalja iz kojih nije moguć ulazak.

Češka

Za sve evropske zemlje granice su otvorene od 27. jula, što je omogućilo ulazak bez testa ili karantina, ali onda je Rumunija 3. avgusta dodatak na spisak nebezbednih zemalja. Testiranje je obavezno i za ljude koji su više od 12 sati proveli u nekoj od rizičnoj oblasti u poslednjih 14 dana.

Građanima Srbije nije dozvoljen ulazak u Češku, ali je npr. omogućen sezonskim radnicima, naučnicima, studentima i članovima porodice s odgovarajućom dozvolom za boravak, a turistička putovanja nisu moguća. Obavezan je negativni test i karantin od 14 dana.

EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Danska

U Dansku slobodno ulaze putnici iz pograničnih delova Švedske i Nemačke. Ostali mogu u Dansku samo ako imaju „opravdan razlog“ ili ukoliko imaju rezervisan turistički boravak u trajanju od najmanje šest dana. Ipak, za zemlje izvan EU i Šengena neophodan je i negativan test.

Finska

Finska neprekidno osvežava spiskove zemalja iz kojih putnici mogu doći bez restrikcija i obaveze karantina. Restrikcije mogu biti ukinute ako je broj zaraženih u zemlji iz koje se dolazi manji od osam na 100.000 stanovnika najmanje dve nedelje pre dolaska. Isto tako, restrikcije se mogu ponovo uvesti sa pogoršanjem epidemiološke situacije. Trenutno se u Finsku može slobodno ući iz Italije, Grčke, Malte, Nemačke, Slovačke, Mađarske, Lihtenštajna, Norveške, Danske, Islanda, Estonije, Letonije, Litvanije, Kipra, Andore, San Marina i Vatikana.

Srbije, očigledno, na tom spisku nema. Ipak, u Finsku se može ući i iz Kine.

Francuska

Za evropske zemlje granicu su otvorene od 15. juna. Karantin je obavezan u slučajevima da putnik ima simptome infekcije, da nema negativan test ne stariji od 72 sata pre leta, a od 1. avgusta se građani Srbije moraju testirati na aerodromu u Francuskoj po dolasku. Tačnije, negativan test prethodno urađen ne važi.

Nemačka

Foto:EPA-EFE/RONALD WITTEK

Granice otvorene, karantin nije obavezan. Takođe, putnici iz zemalja koje je EU označila kao bezbedne mogu ući, a oni koji dolaze iz visokorizičnih, mogu se besplatno testirati na aedrodromima.

Italija

Granice su otvorene, ali je za putnike iz zemalja izvan EU i Šengena obavezan karantin u trajanju od 14 dana, kao i iz Bugarske i Rumunije. Ipak, ulazak u Italiju je zabranjen onima koji su u prethodnih 14 dana boravili u zemljama među kojima je i Srbija, od 16. jula.

Italija je zatvorila granice za državljane Srbije, Kosova i Crne Gore.

Poljska

Otvorene su granice samo za putnike iz EU zemalja, bez karantina, a moguće je ući i iz Crne Gore, Japana, Južne Koreje, Kanade, Gruzije i Albanije. Ne i iz Srbije.

Belorusija

Nije potreban ni PCR test ni karantin.

Estonija

Obavezna dvonedeljna samoizolacija

Island

Moguće putovanje uz karantin od 14 dana ili testiranje po dolasku na aerodrom.

Rusija

Može da se putuje, ali uz negativan test koji nije stariji od tri dana.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram