Grafika: Slađana Đermanović

Masovna vakcinacija u Evropi počela je 27. decembra, a onda "zakazala". Prema podacima o smrtnosti, Evropljani umiru kao nikada, uprkos svim strogim merama i zaključavanju.

Crna korona tačka

Portugal je prešao put od zemlje koja je izbegla najgoru pandemiju do zemlje koja moli za međunarodnu pomoć.

Broj zaraženih od koronavirusa počeo je vrtoglavo da raste 2. januara i Portugal je brzo stigao na vrh liste zemalja sa najviše zaraženih i umrlih. Od novogodišnje večeri, Portugal je registrovao 5.510 umrlih od korone u poređenju sa 6.972 u celoj 2020. Broj aktivnih slučajeva porastao je za 242 procenta tokom januara na 181.623, gotovo 1,8 procenata ukupne populacije.

Bolnice su preplavljene. Mediji izveštavaju o pacijentima koji po 12 sati čekaju na prijem. Intenzivna nega je na granici pucanja.

Grafikon koji prikazuje broj preminulih jasno ilustruje neverovatan skok u broju žrtava koronavirusa koji je Portugal zabeležio. Prosečan broj umrlih sada je daleko veći od svakog pika koji je ova zemlja beležila od početka pandemije.

“U prvoj fazi smo bili užasnuti scenama iz Španije i Italije. Sada se situacija okrenula”, rekao je politički komentator Luis Markes Mendeš. “Na žalost, sada vidimo scene koje odražavaju dramatičnu situaciiju u našim bolnicama”, rekao je on i dodao:”Ako uporedite cifre sa Španijom ili Nemačkom ili prosekom EU, razlika je kolosalna”.

Foto: EPA-EFE/MARIO CRUZ

Britanski mutant

Velika Britanija je jedna od najteže pogođenih zemalja u pandemiji, a situaciju je sada dodatno – i možda smrtonosno – zakomplikovao novi soj koronavirusa.

Pročitajte još:

Britanske vlasti danas su saopštile da će sledeće nedelje uvesti strožu graničnu kontrolu u cilju sprečavanja širenja novih varijanti koronavirusa, zahtevajući hotelski karantin za ljude koji dolaze u zemlju i preteći prekršiocima pravila sa do 10 godina zatvora i novčanim kaznama.

Britanske stroge mere mogle bi da ostanu na snazi sve dok vlada ne bude sigurna da vakcine deluju protiv novih varijanti koronavirusa.

Novi soj je prvi put otkriven u Velikoj Britaniji krajem prošle godine. I u Srbiji je nedavno izolovan u uzorku pacijentkinje koja je doputovala iz glavnog grada Velike Britanije.

Mutacija koronavirusa nazvana VUI-202012/01 još nije dovoljno istražena ali, prema izveštaju Svetske zdravstvene organizacije, prve analize ukazuju na to da se brže i lakše širi. Prema jednoj proceni, mutirani virus odgovoran je za 60 odsto novih slučajeva u Londonu i okolnim područjima.

Grafikon sa brojem umrlih pokazuje progresivan rast broja preminulih, naročito u poslednjim nedeljama.

Retrospektivna analiza utvrdila je da se prvi slučaj pojavio u okrugu Kent u jugoistočnoj Engleskoj 20. septembra, nakon čega je došlo do brzog širenja ove varijante virusa u toj, ali i u drugim zemljama.

Varijanta virusa otkrivena u Britaniji ima 23 mutacije koje se razlikuju od prethodno poznate verzije virusa iz Vuhana u Kini, uključujući i jednu ili više njih koje ovaj soj čine zaraznijim, i najmanje jednu koja u određenoj meri umanjuje potentnost vakcine.

Foto:Tanjug/AP Photo/Matt Dunham

Oko 500.000 ljudi primilo je vakcinu protiv kovida u Engleskoj do 31. januara 2020. godine.

Premijer Velike Britanije Boris Džonson ocenio je da je u svakom slučaju još uvek prerano za popuštanje restriktivnih mera.

Korona na raketni pogon

Najveća evropska ekonomija odlučivaće danas šta će nakon 15. februara kada ističe važenje poslednje odluke o lokdaunu. Mnogi su očekivali da će se ići u ukidanje lokdauna, ali broj potvrđenih slučajeva koronavirusa u Nemačkoj povećan je za 3.379 – na 2.291.924, pokazuju poslednji podaci Instituta Robert Koh.

Broj preminulih je, kako pokazuje grafika, takođe sada veći nego u prethodnom periodu, uprkos padu broja zaraženih.

Takođe, nemačka virološkinja Melani Brinkman, savetnica kancelarke Angele Merkel za pandemiju, u velikom intervjuu Špiglu istakla je da se britanski soj širi brzo, da će nas korona mučiti i u 2022., ali i da je jedino rešenje trenutno – strogi i dosledan karantin u trajanju od šest nedelja.

 

Pitanje je trenutka kada će se visokozarazni soj proširiti Nemačkom, upozorila je premijere pokrajina.

Pročitajte još:

“To sam jasno rekla: mutanti iz Velike Britanije i drugi će nas pregaziti, virus je dobio raketni pogon. Sad je pitanje možemo li dobiti na vremenu, možemo li zaustaviti trijumfalno napredovanje novih sojeva? (…) Objasnila sam da je svejedno imamo li sada 0,5 ili 1,5 odsto: dogodiće se kao u Engleskoj, sojevi će prevladati. To je zakon prirode”, ističe nemačka virološkinja Melani Brinkman.

Više nego trom početak vakcinacije u Nemačkoj takođe je izazvao masovno nezadovoljstvo.

Foto: EPA-EFE/ANDREAS GORA

Nedovoljne količine vakcina, preganjanje sa proizvođačima oko isporuke, preopterećeni telefoni za zakazivanje termina… Velike su kritike u Nemačkoj zbog svega toga.

Ipak, Nemačka planira da ove godine potroši dodatnih 6,22 milijarde evra ove godine za kupovinu vakcina protiv kovida 19, navodi se u dokumentu Ministarstva finansija u koji je Rojters imao uvid. To će biti dodatak na ranije izdvojene 2,66 milijarde evra predviđenih u budžetu za 2021. godinu, za kupovinu vakcina protiv koronavirusa, navodi se u dokumentu.

BONUS VIDEO

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar