Grafika: Slađana Đermanović/Nova.rs

Oksfordski univerzitet napravio je interaktivnu mapu broja umrlih od posledica koronavirusa u celom svetu, koja pokazuje fluktacije broja umrlih od 3. marta do danas, a upravo ove mape najbolje pokazuju da li su restriktivne mere koje su evropske zemlje implementirale u drugom talasu, dale rezultate.

Na Nova.rs mogli ste da čitate i kako je broj preminulih fluktuirao u Srbiji i bivšim SFRJ republikama, a iste mape koje prate podatke Univerziteta Džons Hopkins o broju zaraženih i preminulih sada pokazuju da će izgleda biti potrebno još vremena da mere koje su evropske zemlje na početku drugog talasa implementirale daju rezultate, iako je pristup u većini evropskih zemalja sada agresivniji nego proletos.

Nemačka

Delimični lokdaun, koji je na snazi od početka novembra protekle nedelje u ovoj zemlji, produžen je do 20. decembra. U mere protiv korone se računaju, između ostalog, i stroga ograničenja kontakta, zatvaranje ugostiteljskih objekata, sportskih i institucija kulture, kao i ograničenja putovanja. U toku je i priprema za vakcinaciju.

Cilj tih mera je, kao i do sada, pokušaj da se smanji broj novozaraženih za sedam dana na 100.000 stanovnika na ispod 50.

Interaktivna mapa, ipak, pokazuje da broj preminulih u Nemačkoj ne samo da je značajno veći nego u martu mesecu kada je Nemačka bila primer solidnog upravljanja pandemijom, već i da je još uvek u porastu.

Foto: ourworldindata.org

 

Kako je saopštila kancelarka Angela Merkel, zbog visoke stope zaraze koronavirusom u Nemačkoj do 10. januara ostaju na snazi ograničenja kontakta, kao i zabrana rada institucijama kulture i restoranima – sve kao i dosad.

Štaviše, u rastu je i udeo pozitivno testiranih.

Foto: ourworldindata.org

 

Na mapi koja prikazuje udeo pozitivno testiranih vidi se da su u padu – posle naglog rasta – Italija, Francuska, pa čak i Velika Britanija i Španija, što bi moglo da znači da u Nemačkoj još uvek nije pređen pik i da će mere ubrzo dovesti do toga da broj zaraženih i preminulih počne da pada. Sa druge strane, moguće je i da Nemačka testira više ljudi, zbog čega identifikuje i veliki broj zaraženih.

Francuska

Francuska je, kako mape i pokazuju, krajem novembra počela da beleži pad u broju novozaraženih, nakon što je 24. novembra prešla prag od 50.000 umrlih od koronavirusa sa ukupno 50.237 smrtnih slučajeva.

Foto: ourworldindata.org

Ministar zdravlje je polovinom prošlog meseca izjavio da podaci predstavljaju ohrabrenje i ukazuju da je nacionalno zatvaranje, koje je proglašeno 30. oktobra, konačno dalo rezultat. Odluka o karantinu doneta je prvo za Pariz i još pet najvećih francuskih gradova, uporedo sa uvođenjem vanrednog stanja, ali je zbog naglog širenja virusa policijski čas ubrzo uveden u još 38 departmana. Ublažavanje resktriktivnih mera najavljeno je u tri faze.

Velika Britanija

Britanija je postala prva zapadna zemlja koja je odobrila vakcinu protiv koronavirusa. U međuvremenu, dok sačekaju prve doze vakcine, Britanci polako izlaze iz četvoronedeljnog nacionalnog lokdauna uvedenog posle zastrašujućeg skoka broja novozaraženih i umrlih.

Pročitajte još:

To, naravno, ne znači da će epidemiološke mere biti ukinute. Naprotiv. Umesto nacionalnog lokdauna, britanski premijer Boris Džonson odlučio se na sistem “tirova”, odnosno podelu zemlje na regione po broju zaraženih gde će biti na snazi manje ili više stroge mere.

Za razliku od prolećnog zatvaranja kada su Englezi bili u strahu zbog korone i pristali na zatvaranja i mere zaštite, nove mere sada uopšte nisu naišle na razumevanje niti poštovanje. Ipak, mapa pokazuje da je u broju preminulih ipak došlo do zaravnjenja krive.

Foto: ourworldindata.org

Italija

Italija je od nedelje, 29. novembra, počela da ublažava ograničenja uvedena zbog koronavirusa u pet regija, uključujući najnaseljeniju Lombardiju, a ova zemlja je druga u Evropi sa najviećom stopom smrtnosti od koronavirusa, odmah iza Velike Britanije.

Iz sveta i rgeiona čitajte i:

Odluka je usledila nakon postepenog smanjenja broja pacijenata koji dolaze na kovid odeljenja tokom protekle sedmice, kao i smanjenja broja zaraženih u odnosu na visoke brojeve ranije ovog meseca.

Italija je u novembru dostigla više od milion i po zaraženih. Ipak, interaktivna mapa pokazuje da je broj preminulih još uvek u rastu.

Upravo zato, Italijani neće moći da prisustvuju božićnoj misi i neće moći da putuju iz regiona u region u vreme Božića, kako je navela ministarka zdravlja Sandra Zampa i upozorila da zemlja beleži visok broj novozaraženih i smrtnih slučajeva.

Foto: ourworldindata.org

 

 

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar