Foto: E MmanuelRuizTrejo / Avalon / Profimedia

Automobili i kuće su potpuno poplavljeni, ljudi pokušavaju da se probiju u vodi do kolena, a vlasnici kuća računaju troškove uništene imovine. Ovako izgleda grad Lagos u Nigeriji tokom kišne sezone, prenosi CNN.

PROČITAJTE JOŠ:

Stanovnici Nigerije su navikli na godišnje poplave koje zahvataju ovaj grad na obali tokom nekoliko meseci, od marta do novembra. Sredinom jula, međutim, glavni poslovni okrug ostrva Lagos je doživeo jednu od najgorih poplava poslednjih godina.

Na društvenim mrežama kruže brojne fotogradije i video zapisi koji prikazuju poplavljena vozila nakon bujne kiše. Poplave parališu ekonomsku aktivnost, što stvara troškove od oko 4 milijardi dolara godišnje. Dom za više od 24 miliona ljudi, Lagos, bi mogao da postane nenastanjiv do kraja ovog veka, jer nivo mora raste zbog klimatskih promena, sugerišu naučne projekcije, prenosi CNN.

Problem je pogoršan između ostalog i „neadekvatnim i loše održavanim sistemima za odvodnjavanje i nekontrolisanim urbanim rastom“, navodi se u studiji koju je vodio Institut za razvojne studije.

Poplave u ovom gradu se dešavaju zbog erozije obale, jer je grad Lagos delimično građen na kopnu, a delom na nizu ostrva. Eroziji posebno doprinosi industrija peska.

Gradovi koji su nisko na obali

Nisko pozicionirani obalni gradovi u nekim delovima sveta mogli bi biti potopljeni do 2100. godine, pokazali su nalazi jedne studije. Studija koju je objavila istraživačka grupa Klajmet Central navodi da bi zahvaćena područja, u slučaju da nastavi da raste nivo mora, mogla potonuti ispod linije plime i oseke.

„Zbog globalnog otopljavanja uzrokovanog ljudskim aktivnostima porast nivoa mora mogao bi u sledeće tri decenije da uzrokuje hronične poplave u gradovima u kojima trenutno živi 300 milijuna ljudi. Do 2100., ispod linije nivo plime i oseke mogao bi trajno doći područja na kojima sada živi 200 miliona ljudi“, stoji u studiji.

Stručnjaci predviđaju da bi do kraja ovog veka globalni nivo mora mogao da poraste porasti za više od dva metra. U tom slučaju bi se Lagos, koji se nalazi na nadmorskoj visini manjoj od dva metra, mogao naći u velikim problemima.

Nigerijski ekolog Sejifunmi Adebot kazao je kako će sudbina Lagosa „zavisiti od toga koliko ćemo ozbiljno shvatiti ova znanstvena predviđanja i o tome što ćemo učiniti po tom pitanju“, prenosi Index.hr.

Osim problema zbog klimatskih promena, Lagos ima i izrazito loše održavane sisteme odvodnjavanja.

„Moramo pogledati infrastrukturu naših sistema odvodnjavanja, postrojenja za gospodarenje otpadom, stambene strukture… Koliko su te infrastrukture otporne i prilagodljive situaciji sa klimatskim promjenama“, kazao je Adebot.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar