Foto:EPA/EFE

Fejsbuk se poslednjih godina suočio sa uzbunjivačima, PR burama i istragama Kongresa. Ali sada se suočava sa kombinacijom sva tri odjednom u nečemu što bi mogla biti najintenzivnija i najšira kriza u 17-godišnjoj istoriji kompanije, prenosi CNN.

PROČITAJTE JOŠ:

U petak je konzorcijum od 17 američkih novinskih ogranizacija počeo da objavljuje seriju priča pod nazivom – Fejsbuk papiri – zasnovanih na stotinama internih dokumenata kompanije koji su bili uključeni u otkrivanje podataka Komisiji za hartije od vrednosti i dostavljeni Kongresu u redigovanoj formi od strane pravnog savetnika Fejsbuk uzbunjivača Frensis Haugen.

Izveštaji CNN i drugih medija prate već mesec dana intenzivne kontrole kompanije. Vol Strit Žurnal je ranije objavio seriju priča o desetinama hiljada stranica internih Fejsbuk dokumenata koji je Haugen iznela u javnost. Sama Haugen je svedočila pred podkomitetom Senata i rekla je da veruje da „Fejsbukovi proizvodi štete deci, izazivaju podele i slabe demokratiju“.

Foto: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Trenutno se ne nadzire kraj nevoljama Fejsubuka. Članovi podkomiteta pozvali su generalnog direktora Fejsbuka Marka Zakerberga da svedoči. A u petak jedan bivši radnik Fejsbuka anonimno je podneo žalbu protiv kompanije sa navodima sličnim onima koje je iznela Fransis.

Gomila dokumenata koja se pojavila dotiče se zabrinutosti i problema u svakom delu njihovog poslovanja: njihovom pristupu borbi protiv govora mržnje i dezinformacija, upravljanju međunarodnim rastom, zaštiti mlađih korisnika, pa čak i sposobnosti da precizno izmere veličinu svoje publike.

Fejsbuk je više puta pokušavao da diskretidutuje Haugen i rekao je da njeno svedočenje i izveštaji pogrešno opisajuju njene akcije i napore. Potpredsednik kompanije za komunikacije Džon Pinet je nazvao Fejsbuk dokumente „prilagođenim izboriom od miliona dokumenata na Fejsbuku“ koji „ni na koji način ne mogu da se koriste za donošenje pravedniih zaključaka o nama“.

Frensis Haugen
Frensis Haugen Foto:EPA-EFE/FACUNDO ARRIZABALAGA

Fejsbuk sada navodno planira da se rebrendira pod novim imenom već ove nedelje, pošto se talas kritika nastavlja. Čini se da je ovo jasan pokušaj da se okrene stranica ali novi potez neće rešiti osnovne probleme.

Primer je izveštaj koji je Žurnal objavio 16. septembra u kojem je istaknuto interno istraživanje Fejsbuka o nasilnom meksičkom kakrtelu Halisko nova generacija. Rečeno je da kartel koristi platformu za objavljivanje nasilnog sadržaja i regrutovanje novih članova koristeći akronim CJNG, iako je interno označen kao opasna organizacija čiji sadržaj treba ukloniti. Fejsbuk je u to vreme rekao za Žurnal da ulaže veštačku inteligenciju kako bi podstakao delovanje protiv takvih grupa.

CNN je prošle nedelje identifikovao uznemirujući sadržaj povezan sa grupom na Instagramu uključujući fotografije oružja i foto i video postove u kojima se čini da su ljudu upucani i obezglavljeni. CNN je pitao Fejsbuk o objavama, a portparol je rekao da je više video zapisa koje je CNN označio uklonjeno zbog kršenja politike kompanije.

Foto:EPA-EFE/JOHN G. MABANGLO

Haugen je sugerisala da je neuspeh Fejsubuka da reši takve probleme delimično zato što daje prednost profitu u odnosu na društveno dobro, a u nekim slučajevima i zato što kompaniji nedostaje kapacitet da ugasi brojne požare odjednom.

Čini se da kompanija gubi poverenje – ne samo među korisnicima već i interno. Nekoliko internih dokumenata ukazuje na zabrinutost zaposlenih u vezi sa postupcima kompanije, uključujući jednu objavu iz decembra 2020. godine na internom sajtu Fejsbuka o iscrpljivanju tima za građanski integritet kompanije.

Objava je usledila nakon što je Fejsbuk tim za građanski integritet razbijen nakon predsedničkih izbora i osoblje je raspoređeno na druge pozicije u kompaniji, što je Haugen kritikovala, ali je potpredsednik Fejsbuka za integritet Gaj Rozen je rekao da je to urađeno kako bi se njihov rad primenio dalje.

Foto: EPA-EFE/Julien de Rosa

Haugen je tokom svedočenja u Senatu rekla da veruje u potencijal Fejsbuka za dobro, ako kompanija bude u stanju da reši probleme. Ona je predložila da Kongres da kompaniji mogućnost da proglasi moralni bankrto i da mogu svi zajedno da smisle kako da poprave stvari. Ostaje da se vidi kako će Fejsbuk reagovati na nova otkrića i hoće li nešto menjati u svom radu.

BONUS VIDEO: Ko je Džo Bajden

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar