Foto:N1

Evropa je počela pripreme za borbu protiv novih varijanti koronavirusa, koji su se pokazali zaraznijim, ali i budućih mutacija koje bi mogle da budu otpornije na postojeću generaciju vakcina, piše N1.

U strahu od novih mutacija koronavirusa, koje bi se mogle pokazati otpornijim na postojeće vakcine, pokrenula se Evropska komisija. Okupila je naučnike, istraživače, farmaceutske kompanije, proizvođače i političare, u okviru programa HERA INKUBATOR, sa ciljem da zajedno dođu do boljeg otkrivanja novih mutacija virusa i do nove generacije vakcina koje bi bile otpornije na njegove nove varijante, da utiču na njihovu veću proizvodnju, ali i da olakšaju i ubrzaju proces odobravanja novih vakcina.

Pet je osnovnih priorieta: koordinisano sekvenciranje, radi brže identifikuje mutacija; istraživanja nove generacije vakcina otpornijih na te mutacije; bolja i bolje koordinisana klinička testiranja; pokretanje EU mreže klinikog testiranja; povećavanje kapaciteta za proizvodnju postojećih i novih vakcina.

POGLEDAJTE JOŠ:

Evropska komisija projektovala je i troškove, 75 miliona evra za nove testove koji otkrivaju mutirane viruse i 150 miliona za istraživanje i razmenu podataka o novim varijantama virusa, uz mogućnost dodatnog izdvajanja za ubrzavanje procedura, mrežu kliničkog istraživanja ili povećanje proizvodnih kapaciteta.

„Situacija se menja i vidimo sve više slučajeva kovida koji su povezani sa novim varijantama. Do sada odobrene vakcine su efikasne, ali te varijante su zaraznije i što vise ima zaraženih, to će biti više varijanti koje mogu biti otpornije na postojeće vakcine“, kaže predsednica EK Ursula fon der Lajen.

U EU je do sada isporučeno 33 miliona doza vakcina, od ukupno 2,6 miliona, koliko je obezbeđeno najnovijim ugovorima. Dodatne količine stižu iz kompanija Fajzer/ BioNTech i Moderna.

„Opšti pristup dobrim i efikasnim vakcinama je ključan za zaustavljanje pandemije. Preduzeli smo dodatne korake da povećamo ovogodišnju proizvodnju na dve milijarde doza. Ovog meseca pokrećemo proizvodnju u novom pogonu u Marburgu, a proizvodnu mrežu pojačali smo novim partnerima“, kaže Ugur Sahin iz „BioNTech“-a.

„Kupovina dodatnih 150 miliona doza podiže ukupnu količinu na 310 miliona koje će biti dostavljene EU u ovoj godini. Sa Evropskom komisijom već pregovaramo o 2022. i o mogućim novim varijantama virusa i dogovorena je moguća isporuka dodatnih 150 miliona doza naredne godine“, kaže Stefan Bancel iz „Moderne“.

Za teritoriju EU do sada su odobrene tri vakcine protiv koronavirusa, prozvođača Pfizer& BioNTech, Moderna i AstraZeneca, koja i dalje pokušava da isporuči ugovorene doze. Podnet je zahtev za autorizacijom vakcine kompanije Jensen Farmaceutics, dok su ostale i dalje u fazi razvoja ili predispitivanja.

Vakcina Sputnjik V ruskog proizvođača još nije u fazi ispitivanja. Prema zvaničnim informacijama, ruska strana je pokazala interesovanje za autorizacijom vakcine za EU, ali još nije podnela zahtev. Tu vakcinu počele su samostalno da nabavljaju države članice EU. Prve količine već su stigle u Mađarsku, a tim putem mogle bi da krenu i Češka i Hrvatska, ali i Nemačka, ukoliko tamošnji regulatori budu ispitivali i odobrili njeno korišćenje na nacionalnom nivou.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare