Foto:EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Lideri Evropske unije najverovatnije neće podržati novu zabranu izvoza vakcina protiv koronavirusa u zemlje gde je broj vakcinisanih veći nego u bloku.

Pročitajte još:

Evropska komisija najavila je da će blokirati izvoz vakcina u pokušaju da pokrene i ubrza vakcinaciju unutar bloka, ali tiho nezadovoljstvo ovim planom koje postoji među brojnim članicama EU najverovatnije će biti vidljivo u saopštenju koje će biti izdato večeras, na kraju virtuelnog sastanka EU, piše Gardijan.

Zemlje poput Holandije, Irske, Belgije i Švedske usprotivile su se zabrani izvzova vakcina iz straha da će to uticati na njihovo snabdevanje vakcinama.

Britanski list, međutim, navodi da će Komisija i dalje moći da zabrani izvoz vakcina ali diplomatski izvori smatraju da zbog toga što neće imati podršku većine, „taj štap nikada neće biti iskorišćen“.

Nemačka kancelarka Angela Merkel juče u Bundestagu vrlo upadljivo nije pominjala zabranu izvoza vakcina već je pozvala Evropu da pojača domaću proizvodnju jer iz Britanije i SAD ne stiže dovoljno doza. Ona je pandemiju opisala kao „test“ sposobnosti EU.

„Problem u ovom trenutku sa vakcinama nije toliko koliko je vakcina naručeno već koliko je moguće proizvesti na evropskom tlu. Jer se jasno vidi da britanske fabrike prave doze za Veiku Britaniju, SAD ne izvoze ništa i mi jedino možemo da se oslonimo na ono što se proizvede u Evropi“, rekla je Merkel.

Komisija je juče promenila svoja pravila o izvozu vakcina kao i uredbu o autorizaciji izvoza kovid-19 vakcina proizvedenih na teritoriji EU kojom su sada obuhvaćene praktično sve treće zemlje, uključujući i Srbiju. Zabrana vakcina prvenstveno je usmerena na Veliku Britaniju koja je krajem prošle godine izašla iz EU i koja je, u Evropi, lider u vakcinaciji svog stanovništva.

Britanija ne zabranjuje izvoz vakcina ali je vlada u Londonu potpisala sporazum sa AstraZenekom na osnovu kog je švedsko-britanska kompanija obavezna da doze proizvedene u Oksfordu i Stafodširu najpre isporuči Britaniji.

Zabrana izvoza na snazi je od januara i odnosila se samo na snabdevače koji ne ispunjavaju svoje ugovorne obaveze prema EU.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar