Foto:EPA/STEPHANIE LECOCQ

Vlade zemalja Evropske unije (EU) i Evropski parlament (EP) dogovorili su se u petak o godišnjem budžetu Unije za 2021. godinu, ali da bi on stupio na snagu, Poljska i Mađarska moraće da ukinuti veto koji su uložile na dugoročni budžet EU za period 2021.-2027.

Budžet za 2021. godinu za svih 27 zemalja EU već je kreiran na ograničenjima prihoda i potrošnje utvrđenim novim EU sedmogodišnjim budžetom, koji Varšava i Budimpešta ne žele prihvatiti jer jer pristup novcu EU povezan s poštovanjem vladavine prava.

Obe zemlje su pod istragama EU zbog narušavanja nezavisnosti pravosuđa, medija i nevladinih organizacija, tako da postoji rizik da ostanu bez milijardi evra sredstava.

Ako se uloži veto na budžetski okvir 2021. do 2027. godišnji finansijski plan za narednu godinu nema pravnu osnovu.

„Budžet za 2021. može biti na snazi kada bude ukinuta blokada nad celim budžetom i kriznim fondom. Bez toga se očekuje drastično smanjenje finansija EU od početka naredne godine“, naglasio je nemački ambasador u EU Mihael Klaus referirajući se na prelazak EU na sistem privremenog finansiranja, koji je poslednji put korišćen 1989. godine.

Ako Poljska i Mađarska ne povuku veto na sedmogodišnji budžetski okvir do sledećeg samita lidera EU 10. decembra, EU će iduće godine preći na privremeni aranžman finansiranja i svakog bi meseca EU smjela potrošiti samo dvanaestinu onoga što je potrošila za određenu oblast 2020. godine.

Prema tom privremenom aranžmanu, nijedan novi projekat neće biti finansiran, već samo oni koji su već započeti u okviru budžeta za 2014.-2020. Poljoprivrednici bi i dalje dobijali subvencije EU do 2022. godine iako najverovatnije s odgodom i mesečnim isplatama.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar