Oana Kristina Popa Foto: Medija centar Beograd

Šefica Delegacije Evropske unije (EU) u Crnoj Gori Oana Kristina Popa sastala se 5. februara sa crnogorskim premijerom Zdravkom Krivokapićem i ministrom pravde Vladimirom Leposavićem kojima je saopštila stav EU povodom namere crnogorskih vlasti da izmene dva zakona o državnom tužilaštvu. Popa je ponovila da je za dalji napredak na putu EU integracija od presudne važnosti da Crna Gora ostvari dodatne rezultate, a ne da nazaduje, u sprovođenju reforme pravosuđa.

„Crna Gora već ima uspostavljena tela i mehanizme za obezbeđivanje sudske i tužilačke nezavisnosti i odgovornosti, koja treba dosledno da koristi, nadograđujući ono što je do sada postignuto u reformi pravosuđa“, istakla je Popa, navodi se u saopštenju Vlade Crne Gore nakon sastanka.

Popa je ponovila da je za dalji napredak na putu EU integracija od presudne važnosti da Crna Gora ostvari dodatne rezultate, a ne da nazaduje, u sprovođenju reforme pravosuđa.

Nova zakonska rešenja predviđaju ukidanje Specijalnog državnog tužilaštva i formiranje novog Tužilaštva za organizovani kriminal, čime bi glavni specijalni tužilac Crne Gore Milivoje Katnić i specijalni tužioci prešli u status – neraspoređenih tužilaca.

Zakon je stavljen na dnevni red za vanrednu sednicu parlamenta koja će se održati 18. februara.

Kako je navedeno, premijer Krivokapić je kazao „da je opredeljenje Vlade unapređenje vladavine prava kroz ispunjavanje obaveza iz procesa pristupanja EU, s ciljem boljitka celokupnog društva“.

Istim povodom su se 5. februara zajedničkim saopštenjem oglasili i Tužilački savet, Udruženje državnih tužilaca Crne Gore te Vrhovno državno tužilaštvo.

Prema njihovoj oceni, ukoliko bi bile usvojene promene zakona o Državnom tužilaštvu i o Tužilaštvu za organizovani kriminal i korupciju, na način kako je to planirala vlast, to bi ugrozilo ustavni poredak.

Smatraju da bi izmenama bilo ugroženo ustavno načelo o jedinstvu i samostalnosti Državnog tužilaštva i nezavisnosti u radu državnih tužilaca i otvorila prostor za nedopustivi politički uticaj.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar