Foto: 2BS

Zamenik pomoćnika državnog sekretara Sjedinjenih američkih država (SAD) i specijalni izaslanik za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar izjavio je danas da će sadašnja crnogorska Vlada uživati podršku SAD-a sve dok je demokratska i skoncentrisana na evropsku budućnost zemlje.

Učestvujući na 11. 2BS Forumu u Budvi, Eskobar je kazao da jedino rešenje tenzija na Balkanu jeste članstvo zemalja regiona u Evropskoj uniji, navodi se u saopštenju.

„Uvek smo verovali da je ključ stabilnosti ovog regiona njegovo članstvo u EU“, rekao je on.

Iako je mišljenja da se američka politika prema regionu nije menjala u zavisnosti od administracija i da im je svima cilj da se uspostavi vladavina prava, borba protiv korupcije i razvoj demokratskih institucija, on je, ipak, najavio intenzivnije prisustvo i posvećenost SAD-a ovom regionu, uključujući i jasan fokus samog predsednika Bajdena na ovo područje.

Odgovarajući na pitanje kako SAD mogu da pomognu zemljama Balkana da dosegnu stabilnost, on je kazao da SAD raspolažu velikim budžetom koji može da im pomogne da postignu zacrtane rezulatate.

Foto: 2BS

„Na višem nivou koristimo svaku priliku da podstaknemo naše evropske partnere da ubrzaju proces integracija na Balkanu koji je region izuztetnih potencijala“, rekao je Eskobar.

Komenatrišući mešanje Rusije u unutrašnje stvari Crne Gore, Eskobar je rekao da SAD imaju i diplomatski i politički odgovor kako bi se izolovale snage koje ne žele suverenu i demokratsku Crnu Goru.

On pravi razliku između proruskh i prosrpskih snaga.

„Prosrpske snage u Crnoj Gori treba da shvate da Crna Gora treba da bude suverena, demokratska, zapadno orijentisana članica NATO-a“, rekao je Eskobar dodajući da za one snage koje podrivaju napredak zemlje, koja je skoro 25 godina bila uspešna priča, SAD imaju odgovor u vidu sankcija, političkog pritiska, a u samoj Crnoj Gori izolaciju snaga koje imaju takva nastojanja.

On je potvrdio da je na poslednjem samitu NATO-a, iako neformalno, izražena bojazan da je opasno deliti sve informacije sa novom Vladom u Podgorici, dodajući da je ta zabrinutost realna i da ljudi u Crmoj Gori treba da je budu svesni, da NATO ima mnogo načina da zadrži infromacije, ali svaka vlada treba da bude svesna da je to nešto što slabi i nju i zemlju.

Eskobar se slaže da sadašnja situacija na Balkanu ima mnogo sličnosti sa 90-im godinama prošlog veka kada su etničke tenzije nabujale i kada je bilo mnogo onih koji su te tenzije hteli da iskoriste.

„Od Dejtona naovamo, ipak se dogodilo mnogo pozitivnih stvari i kada ih analizirate videćete da su sve one bile plod evroatlanskih integracija“, rekao je on.

Zato, našim evropskim partnerima pominjemo potrebu da se integracije ubrzaju i zato je Balkan uvek visoko na našoj agendi kada da njima razgovaramo, rekao je Eskobar koji je ubeđen da će Evropa shvatiti ogromni potencijal Balkana i da će za tri godine ovo područje biti prosperitetni region.

BONUS VIDEO: Dritan Abazović o klanu Belivuk 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare