Foto: Swen Pförtner / AFP / Profimedia

U Nemačkoj se vodi rasprava ko je odgovoran za eksploziju zaraze u jednom neboderu u Getingenu.

Taj gradić ponovo razmišlja o uvođenju strogih mera u borbi protiv širenja zaraze, nakon naglog porasta broja oboljelih u Iduna centru, betonskom poslovno-stambenom kompleksu na rubu gradskog središta. U podzemnoj garaži ovog kompleksa su poslednjih dana urađeni testovi na oko 400 ljudi. Do sada je otkriveno 60 zaraženih, a mnogi stanovnici ovog grada žele kompletni karantin čitavog kompleksa, piše Dojče vele.

Heiko, koji već godinama živi u ovom bloku, poslednjih se dana oseća kao zatvorenik. „Na ulici me već gledaju popreko, kao kriminalca“, kaže Heiko koji ne želi da mu se u medijima objavljuje pravo ime.

Stigma, i bez izbijanja koronavirusa u ovom bloku, prati stanovnike ovog objekta koji u međuvremenu više niko ne zove po osiguranju koje ga je u sedamdesetim izgradilo nego samo „koronacentar“.

Nekada je bilo prestižno ovde živeti, stanovi za akademske građane, s bazenom i tržnim centrom. Danas je ovaj blok socijalno žarište koje mnogi zaobilaze u širokom luku. Dva betonska mosta koja su nekad povezivala ovaj kompleks s gradskim centrom su srušena, više nego simbolični potez. „Htio bih da Getingen već jednom prestane da prezire stanovnike Iduna centra“, kaže Heiko.

Istraga o zarazi

Foto: EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

Predrasude prema žiteljima ovog stambenog bloka su se pokazale i prilikom naglog izbijanja zaraze proteklih nedelja. To su na svojoj koži, još više nego Heiko, osetile izbegličke porodice koje su, nakon bega s Kosova u devedesetim godinama, pronašle dom u ovim socijalnim stanovima.

U središtu istrage koja bi trebalo da rasvetli okolnosti pod kojima je buknula zaraza se, pored jedne osobe koja je dokazano kršila pravila o sprečavanju širenja zaraze, nalaze porodice koje su navodno slavile muslimanski praznik Bajram, takođe bez pridržavanja mera.

Na udaru istrage se nalazi i poveća grupa muškaraca koja je u jednom baru u središtu grada pušila nargilu bez menjanja nastavka koji se stavlja u usta.

Ono što je usledilo je bilo za očekivati: desno-populistička Alternativa za Nemačku je po društvenim mrežama bacala drvlje i kamenje po „arapskim klanovima“ koji se ne pridržavaju pravila. Sve to je privuklo i pažnju medija koji su se utaborili ispred Iduna centra nakon čega su ih stanovnici obasipali uvredama i gađali povrćem.

Foto:EPA-EFE/RONALD WITTEK

Porodice s Kosova, pri čemu se prema pisanju medija prvenstveno radi o Romima, su odlučno odbacile optužbe u umešanost u širenje koronavirusa. Tvrde da nikakve bajramske proslave nije bilo, a i da osoba koja se posmatra kao „nulti pacijent“ u Iduna centru uopšte ne pripada njihovoj etničkoj grupi. Isto tako je naglašeno kako su u više navrata nadležne službe upozorili na kršenje pravila o karantinu u Iduna bloku.

Nepošten odnos

Foto: EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

„To su netrpeljivosti koje vladaju već godinama. I sada su se opet razvile u punom obimu“, smatra Mejnhart Ramasvami, lokalni zastupnik Piratske stranke koji se već godinama brine za jednu porodicu s Kosova. On strahuje da bi se ponor koji vlada između grada i policije s jedne i žitelja Iduna centra s druge strane mogao dodatno produbiti.

Ramasvami takođe smatra da se prema porodicama iz Iduna centra odnosi nepošteno. „Mi smo ovde imali jednog zubara koji je bio na skijanju u Išglu, jednom od najpoznatijih izvora zaraze koronavirusom i nakon toga primio preko 500 pacijenata. O tomu niko nije izveštavao“, kritikuje Ramasvami.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar