Ilustracija; Foto: Str / AFP / Profimedia

Američka savezna država Džordžija, podstaknuta ubistvom Afroamerikanca Ahmada Arberija lane u februaru, za koga se sumnjalo da je provalnik, ukinula je zakon iz doba građanskog rata, koji je dozvoljavao građanska hapšenja osumnjičenih kriminalaca.

Svih 50 američkih država ima zakone kojima je regulisana mogućnost da građani hapse, ali je u ponedeljak Brajan Kemp, republikanski guverner Džordžije, potpisao zakon kojim je ta država prva u SAD ukinula takav propis, prenosi BBC.

U obraćanju zajedno sa guverenerom po objavljivanju odluke, Arberijeva majka, Vanda Kuper-Džons, poručila je da se nada da će ova odluka države Džordžije spasiti živote.

Ahmad Arberi ubijen je krajem februara u Brunsviku u Džordžiji dok je džogirao na ulici.

Osumnjičeni za njegovo ubistvo, Gregori i Trevis Mekmajkl, uhapšeni su dva i po meseca kasnije, pošto je u javnost došao snimak na kojem se vidi kako Arberija presreću svojim vozilom, ulaze sa njim u raspravu, a potom Trevis Mekmajkl puca u njega.

Otac i sin Mekmajkl su se branili time da su mislili da je Arberi lopov i krenuli su da ga uhapse, jer država Džordžija dozvoljava građansko hapšenje, a sve to je snimao Vilijam Brajan koji je optužen kao saučesnik u ubistvu i pokušaju da nezakonito uhapsi Ahmada Arberija.

Snimak, a i ceo slučaj u kome se oklevalo sa hapšenjem osumnjičenih, izazvao je nezadovljstvo u javnosti zbog još jednog potencijalnog nekažanjavanja zločina nad Afroamerikancima u SAD.

To je navelo poslanike da ukinu zakon iz 1863. godine, koji je građanima u Džordžiji davao pravo da uhapse nekoga za koga smatraju da je počinio zločin, a koji je se u vreme kada je donet koristio da bi se priveli odbegli robovi i opravdao linč Afroamerikanaca.

Gregori Mekmajkl (65), njegov 35-godišnji sin Trevis i komšija Vilijam Brajan, čekaju suđenje u Džordžiji koje počinje u oktobru, na osnovu optužnice koja uključuje i ubistvo, zločin iz mrežnje i pokušaj otmice a sva trojica su se izjasnili da nisu krivi.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar