Foto: Chris Stowers/JiwaFoto / Zuma Press / Profimedia

Američki predsednik Džo Bajden upravo je dobio novu noćnu moru u vidu kineskog lidera Si Đinpinga.

Pročitajte još:

Do rata Amerike sa Kinom najverovatnije neće doći ali, ako ipak izbije, počeće na opskurnom mestu za koje je retko ko ćuo – ostrvima Pratas/Dongša ili Kinmen. Oba ostrva kontroliše Tajvan ali su bliža Kini a neki Kinezi i Amerikanci strahuju da bi kineski predsednik Si Đinping mogao da izvrši invaziju na neko od njih kako bi dodatno pritisnuo Tajvan.

Moguće je i da Si pošalje podmornicu koja će prekinudi povodne kablove koji snabdevaju Tajvan internetom, ili omete isporuke nafte Tajvanu ili možda naredi sajbernapad na tajvanski bankarski sistem, piše Njujork tajms.

Većina eksperata ne očekuje neki takav napad (direktna invazija na Tajvan je još manje verovatna) ali upozoravaju da je rizik sada veči nego poslednjih godina. A ono što počne sa Pratasom ili Kinmenom neće se tu i završiti: Sjedinjene Države će najverovatnije biti uvučene u opasni sukob sa drugom nuklearnom silom, najveli posle kubanske krize.

„Mislim da je malo verovatno da tamo dođe do vojnog sukoba, ali ga ne bih isključila“, rekla je listu Boni Glaser iz Centra za strateške i međunarodne studije.

Foto: Chris Stowers/JiwaFoto / Zuma Press / Profimedia

To, navodi kolumnista lista Nikolas Kristof, deluje kao sasvim razumna pretpostavka ali… Retki su oni koji su očekivali da će se Si sukobiti sa Indijom, ali je on to ipak uradio nekoliko puta prošle godine.

Bajden će, navodi Kristof, uskoro shvatiti da je šef republikanaca u Senatu Mič Mekonel bio „mačji kašalj“ u poređenju sa Sijem. Baden će se naći pred izazovom kako da obuzda kineskog lidera koji vodi vrlo opresivnu politiku u Hongkongu, ima genocidne tendencije u Ksindžijang regionu, tvrdoglav je po pitanju trgovine, bezobzirno krši ljudska prava i, generalno, laže kako zine, a istovremeno reši čitav niz pitanja, od klimatskih promena do Severne Koreje.

Tajmsov kolumnista navodi da SAD nisu spremne za to.

Državni sekretar Entoni Blinken je sa pravom signalizirao da će nastaviti sa „čvrstim pristupom“ Kini koji je promovisala prethodna administracija. Pa ipak, republikanci smatraju da je američka politika prema Kini „Ahilova peta“ nove administracije koju kritikuju kao previše naklonjenu Pekingu.

Zamerke republikanaca na račun Bajdena „ljubitelja Pekinga“ i njegovog tima kao „podružnice Komunističke partije Kine“ ne stoje, navodi Kristof i dodaje da je Bajden okupio izvanredan tim poznavalaca azijskih pitanja.

Foto: EPA/Jay L. Clendenin

Iz sveta i regiona čitajte:

Kritike, međutim, odražavaju jačanje neprijateljskog stava preka Pekingu koji ostavlja malo prostora diplomatiji, a to je, navodi Njujork tajms, razlog za nervozu.

Kritike na račun Pekinga stoje ali treba imati na umu da je Kina komplikovano i kontradiktorno mesto, ne karikatura. Bajden sada mora da nađe način da osudi genocid u Ksindžijangu ali da istovremeno ne bojkotuje Olimpijadu u Pekingu 2022. Treba da osnaži veze sa Tajvanom ali da ne gurne prst u oko Siju.

„Sa Sovjetskim savezom smo naučili kako da učinimo hladnim Hladni rat“, rekao je Dejvid Šambog, ekspert za Kinu sa Univerziteta Džordž Vašington. „A sada smo u stvarno opasnim vodama“, dodao je on.

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare