Duško Knežević Foto: Promo Atlas grupa

Biznismen Duško Knežević, čije se ime od danas više ne nalazi na Interpolovoj crvenoj poternici, nekada je bio veliki prijatelj crnogorskog predsednika Mila Đukanovića i, prema sopstvenim tvrdnjama, jedan od najvećih finansijera DPS u poslednjih 25 godina.

U Crnoj Gori izbio je veliki skandal kada je 2017. objavljen snimak u kojem Knežević, inače predsednik Atlas grupe, daje kovertu sa 200.000 dolara bivšem gradonačelniku Podgorice Slavoljubu Stijepoviću iz DPS za potrebe izborne kampanje. Iz vladajuće stranke tada je rečeno da veruju kako će institucije sistema obaviti svoj posao na profesionalan način, dok je Knežević tvrdio da Đukanović i njegovi klanovi hoće da mu otmu imovinu.

Pročitajte još:

Atlas grupa, kojom upravlja Knežević, najveća je korporacija u Crnoj Gori koju čine desetine kompanija, uključujući banke i finansijske kompanije u Srbiji, Rusiji, Velikoj Britaniji i na Kipru. Knežević je osnivač i predsednik Upravnog odbora, a kako bi opravdao svoje veze sa vrhom crnogorske vlasti, on je na društvenim mrežama postavljao fotografije sa uticajnim ljudima u Crnoj Gori, kao i sa Đukanovićem iz vremena kada su bili bliski.

Nedaće Kneževića sa vlastima, koji je kao britanski državljanin pobegao u London, datiraju od pre nekoliko godina, čime je počeo „pad“ jednog od najvažnijih biznismena Crne Gore. Kako je pisao crnogorski „Monitor“ 2014, te godine u aprilu postalo je jasno zbog pisanja režimskih medija da nešto ne štima u odnosima između Kneževića i Đukanovića.

Pisalo se da je Knežević naredio da se poslovnica državne aviokompanije Montenegro erlajnsa iseli iz prostorija Atlas banke u Moskvi. Razlog tome je što je Knežević, navodno, bio nezadovoljan što se u avionima nacionalnog prevoznika više ne služi njegova voda Akva monta. Knežević je negirao da je to razlog, ali su posledice ipak bile tu – Montenegro erlajns je napustio prostorije u Moskvi, a Kneževićeva voda se više nije služila u avionima Montenegra.

Početak Kneževićevih problema

Biznismen je sa svojom Atlas grupom imao problema i 2011. kada je sprečena planirana privatizacija Fabrike elektroda u Plužinama. Nakon što se oglasio tadašnji premijer Igor Lukšić sa rečenicom da je to „prst u oko vladi“, Knežević se povukao i akcije prodao ubrzo državnom fondu.

Kada je 2014. počela pomenuta kampanja o Kneževiću u crnogorskim medijima, u javnosti su isplivali mnogi nezavršeni projekti, poput toga da su pojedine evropske ambasade u Podgorici želele da svoja predstavništva smeste u zgradu Atlas capital centra, ali je Knežević insistirao na ogromnim cenama zakupnine, što je rezultiralo njihovim odustajanjem.

Iako je tada izgledalo da će režim pustiti svog „omiljnog trgovca niz vodu“, to se nije desilo sve do pre tri godine. Mnogi su previranja oko Kneževića upoređivali sa slučajem bivšeg predsednika Svetozara Marovića, kada se Đukanović obračunavao sa njegovim budvanskim klanom.

Dok su se Đukanoviću i Kneževiću putevi ukrštali, vlasniku Atlas centra bolje je išlo, pa mu više nije bilo važno da bude „u milosti gospodara“.

Famozna koverta

Snimak koji pokazuje kako predsednik Atlas grupe daje kovertu sa 200.000 dolara za kampanju DPS bivšem gradonačelniku Podgorice izazvao je veliki skandal, posebno pošto je Stijepović, navodno, zahtevao da mu se novac konvertuje u evre kako bi mogao da ih podeli aktivistima. Knežević tvrdi da je Stijepoviću novac poslat po dogovoru sa predsednikom DPS Milom Đukanovićem, a glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić nikada nije pokrenuo istragu tim povodom.

„Nije istina da se radilo samo o konverziji 100.000 dolara. Po dogovoru sa Milom Đukanovićem, poslao sam Stijepoviću 200 hiljada dolara preko vozača, pa ih je on vratio posle dva dana tvrdeći da ne može dolare da iskoristi za rad na terenu u kampanji“, rekao je Knežević „Vijestima“.

On tvrdi da je nakon toga dao novac iz dva puta – u svojoj kući 97.500 evra, a ostatak do 200.000 dolara takođe zamenjenih u evre je odneo vozač kasnije u kabinet Stijepovića u sedištu Glavnog grada.

Specijalno državno tužilaštvo tereti Kneževića za proneveru 1,9 miliona evra, a nezvanično ga označavaju šefom kriminalne grupe koja je navodno oprala preko pola milijarde evra. Izdat je nalog za njegovo hapšenje, a Specijialno državno tužilaštvo je tražilo i raspisivanje poternice dok su mediji objavili da je raspisana međunarodna poternica za Kneževićem.

On je najpre negirao da je radio protivzakonito, ali da mu je navodno glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić pretio i da pokušava na silu da ga dovede u vezu sa finansiranjem Demokratskog fronta i predmetom „državni udar“.

 

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare