Emanuel Makron
Emanuel Makron Foto:Tanjug/AP Photo/Esther Cuneo

Tokom turneje Francuskeom Polinezijom, predsednik Francuske Emanuel Makron posetio je ostrvo Manihi. Povod putovanja bio je obilazak mesta na kome se gradi sklonište od cunamija, a šira javnost je saznala za događaj preko fotošopirane slike predsednika, koja je ubrzo postala viralni hit na Tviteru.

#related-news_0

Viralna slika prikazuje predsednika Makrona u nedavnoj poseti ostrvu Manihi u Francuskoj Polineziji, državi u Južnom Pacifiku. U skladu sa običajima dobrodošlice, lokalni zvaničnici su ga okitili vencima sačinjenim od cveća i školjki.

Zabuna na Tviteru je nastala kada je novinarka Noga Tarnopolski podelila sliku, nesvesna da je fotografija fotošopirana. „Predsednika Makrona su pretvorili u ljudski venac tokom njegove zvanične posete Francuskoj Polineziji“, napisala je uz komičnu sliku Makrona čije je celo telo prekriveno belim cvetnim vencima dok mu viri samo glava. Slika je za vrlo kratko vreme postala viralan mim sa 40 hiljada lajkova i 5 i po hiljada „šerova“.

Međutim, tviteraši se nisu dali zavarati, i ubrzo je raskrinkano da je slika kreativno izmenjena. Dok je predsednik uistinu bio okućen vencima – doduše u mnogo manjem broju, ipak se jasno vidi da je obučen u odelo, a ne u kosplej iz horor filma „Midsummer“ kako se nekim tviterašima učinilo.

Korisnik Antoni Stjuart podelio je originalnu sliku i napisao „I think this image is a ‘lei’. Nice photoshop job.“ – Mislim da je ova slika laž. Fotošop je dobro odrađen. (U pitanju je igra reči: ‘lei’ se odnosi na vrstu venca karakterističan za ostrvske države tog dela sveta, dok se engleska reč laž piše ‘lie’.

„Kao i vi, želim istinu i transparentnost“

Ovo je prva poseta francuskog predsednika Francuskoj Polineziji. Četvorodnevna turneja po pacifičkom arhipelagu bila je planirana za 2020. godinu, ali je odložena zbog COVID-19 pandemije.

Jedna od stanica ovog putovanja jeste glavni grad Papete koji se nalazi na ostrvu Tahiti.

U svom govoru, Makron je, obraćajući se zvaničnicima Francuske Polinezije, izjavio: „Kao i vi, želim istinu i transparentnost!“ Priznao je da Francuska duguje Papeteu, za sva nuklearna ispitivanja koja su tu sprovedena od 1966. do 1996. godine, što je izazvalo velika zagađenja, naročito u prvih osam godina. Dodao je da žrtve moraju da dobiju bolju odštetu zbog brojnih zdravstvenih problema sa kojima se stanovništvo suočavalo skoro četiri decenije, kako prenosi Beta.

Sprovedena je dvogodišnja studija je u kojoj su učestvovali francuska medijska veb stranica Disklouz, istraživači sa američkog Univerziteta Prinston i britanska firma INTERRPT, preneo je BBC. Izveštaji pod nazivom „Moruroa Files“, otkrivaju da oko 110.000 ljudi na području Francuske Polinezije pati od negativnih posledica radioaktivnog otpada tokom više decenija, dok je samo 63 osobe dobilo odštetu.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar