Foto: EPA/ANDREW GOMBERT

U trenutku kada Frensis Hogen, bivša menadžerka u Fejsbuku, svedoči pred američkim Senatom o tome kako ova društvena mreža daje prednost profitu nad javnim dobrom i prouzrokuje različite probleme koje uzrokuju njene aplikacije, uključujući potencijalni "toksični" efekat Instagrama na tinejdžerke, osnivač ove društvene mreže Mark Zakeberg objavio je snimak na kome se vidi kako bezbrižno plovi jedrilcom.

Pročitajte još:

Na saslušanju, većina senatora jasno je stavila do znanja da ne gaji simpatije prema osnivaču Fejsbuka. Senator Ed Markei, zahvalio je Frensis na smelosti, nazvavši je američkim herojem 21. veka, piše CNBC.

„Evo moje poruke za Marka Zakeberga. Vaše vreme upadanja u našu privatnost, promovisanja otrovnog sadržaja i pljačkanje dece i tinejdžera je prošlo. Nećemo dozvoliti da vaša kompanija više nanosi štetu našoj deci, našim porodicama i našoj demokratiji”, rekao je.

Mnoge je postavljanje snimaka na društvene mreže, na kojima izgleda kao da Zakeberga nije briga za aktuelna dešavanja šokirao, budući da senatori žele da čuju njegovu odbranu čim pre.

„Mark Zakeberg bi trebalo da se pogleda u ogledalo, ali umesto da preuzme odgovornost i pokaže da je svestan odgovornosti koju ima, on plovi sa suprugom“, rekao je senator Ričard Blumental.

„Velike tehnološke kompanije se sada suočavaju sa onim sa čim su se suočavale velike duvanske korporacije, zapanjujućim trenutkom istine. To je dokumentovani dokaz da Fejsbuk zna da njegovi proizvodi mogu dovesti do zavisnosti i biti toksični za decu. I ne radi se samo o tome da su zaradili novac, već su više cenili svoj profit nego bol koju su naneli deci i njihovim porodicama”, dodao je.

Zakeberg ćuti već mesec dana

Zapravo, Zakeberg samo nastavlja sa ćutanjem, jer „Vol strit džurnal“ već mesec dana objavljuje niz negativnih priča o Fejsbuku, zasnovanih na dokumentima koje je dostavila Frensis.

Njegov jedini komentar na ovu temu usledio je nakon Frensisine izjave za „Njujork Tajms“, koju je dala 21. septembra, u kojoj je navela da je trenutna strategija onih koji se bave odnosom s javnošću Fejsbuka da udalji izvršnog direktora od skandala i da se ne izvinjava zbog njih. Ovaj časpois je tada i obajvio kako Zakeberg surfuje na električnoj dasci za surfovanje, što nije bilo tačno. Osnivač Fejsbuka odlučio je da se “uhvati” za taj detalj, zanemarivši sve ostale optužbe.

Foto: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

“Jedno je kada mediji govore laži o mom poslu, ali ovo prelazi granicu. Reći da surfujem na električnoj dasci za surfovanje, a na snimku se jasno vidi da je hidrogliser koji vozim mauelno, je suludo“, napisao je tada na Fejsbuku.

Šta je pričala pred senatom?

Frensis Hogen bivša menadžerka proizvoda Fejsbuka koja je radila na pitanjima građanskog integriteta u kompaniji, suočila se između ostalog sa pitanjima pododbora za trgovinu Senata o tome šta je Instagram u vlasništvu Fejsbuka znao o njegovim efektima na mlade korisnike.

Nakon što je radila na četiri različite vrste društvenih mreža, istakla je da razume „koliko su ti problemi složeni i nijansirani“, ali da su odluke „donete unutar Fejsbuka pogubne“ za decu, javnu bezbednost, privatnost i demokratiju.

„Zato moramo zahtevati da Fejsbuk napravi promene“, dodala je Hogenova.

Foto: Jabin Botsford/The Washington Post via AP, Pool

Dokumenta koje je dostavila Kongresu dokazuju, tvrdi, da je Fejsbuk više puta obmanjivao javnost o tome šta njegova vlastita istraživanja otkrivaju o sigurnosti dece, efikasnosti njegovih sistema veštačke inteligencije i njegovoj ulozi u širenju razdornih i ekstremnih poruka.

„Ja sam se javila jer sam verovala da svako ljudsko biće zaslužuje dostojanstvo istine“, istakla je Hogenova.

Napominje da je želju da progovori dobila nakon predsedničkih izbora 2020. godine.

Frensis Hogen je pred Kongresom istakla da Fejsbukovi sistemi veštačke inteligencije mogu da uhvate samo mali deo uvredljivog sadržaja.

„U najboljem slučaju, kod govora mržnje, hvataju 10 do 20 odsto takvog sadržaja. U slučaju dece, to znači da će dobiti, recimo, reklame za pribor za drogiranje. Ako se oslanjaju na računare, a ne na ljude, verovatno nikada neće uhvatiti više od 10 do 20 odsto tih oglasa“, objasnila je Hogenova.

BONUS VIDEO: Fejsbuk, Instagram i Vocap: Pali i živci i akcije

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar