Foto: EPA-EFE/ANGELO CARCONI

Dva meseca od kada je smrtonosni virus stigao u Evropu neke zemelj su odlučile da je vreme da se stroge mere koje su bile donete da bi se zaustavila pandemija i visoka smrtnost popuste, kako bi se zemlje koliko toliko vratile u neki privid normalnosti. Borba sa virusom i dalje traje sa više ili manje uspeha i to prvenstveno zavisi od države do države.

Virus COVID-19 još nije otišao iz Evrope, ali se broj zaraženih i umrlih smanjuje, posebno u zemljama poput Italije, Španije i Francuske koje su bile najviše pogođene. Zato su vlade tih zemalja, ali i onih u regionu odlučili da je došlo vreme da se ublaže oštre mere, koje su paralisale ekonomski, ali i društveni život.

Kako će teći ublažavanje restriktivnih mera isključivo će zavisiti od države do države. Neke članice EU, koje su prve uvele oštre mere su već ukinule većinu zabrana, dok neke to najavljuju za maj, jun ili najkasnije jul, kada bi pandemija koronavirusa trebala da se potpuno ugasi.

Foto:EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Češka Republika – prva relaksirala mere

Češka je prva evropska država koja je uvela restriktivne mere zbog pandemije, ali je bila i prva koja ih je relaksirala, kada je broj obolelih počeo da opada i trenutno je najmanji u poslednjih šest nedelja. Od početka epidemije u ovoj zemlji je zabeleženo više 7.642 slučajeva zaraze, izlečeno je više 3.281 ljudi, dok je više od 235 umrlo.

Zbog svega toga češka vlada odlučila je da krene u petofazno srpovođenje mera uvedenih u cilju borbe protiv pandemije. Od ponedeljka 27. aprila ponovo su počele sa radom veće prodavnice van tržnih centara, dok je otvaranje svih prodavnica i restorana planirano tek za 25. maj. Restrikcije na okupljanja su takođe ublažene, pa se tako ova zabrana više ne odnosi na grupe veće od dve, nego veće od deset osoba.

Česima je takođe dozvoljeno da voze bicikl, džogiraju i pešače bez zaštitih maski, uz obavezu da drže distancu od dva metra. Pojedini sportski objekti, poput terena za tenis i golf, mogu biti otvoreni, sve dok ne igra više od dvoje ljudi. Jedan broj radnji koje su bile zatvorene duže od tri nedelje su otvorene u prošli četvrtak, što uključuje prodavnice alata, prodavnice za uređenje doma, prodavnice bicikala ili servise za popravke. Posle Uskrsa otvorene su i prodavnice obuće.

Foto:EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

 

Češka je takođe krajem prošle nedelje otvorila granice za dolazak stranaca, ali i putovanje sopstvenih državljana. Međutim, po povratku  u zemlju putnici će morati da urade test na koronavirus, a ako bude pozitivan, moraće da provedu 14 dana u karantinu. Putnici će takođe, posebno oni koji svakodnevno prelaze granicu morati svakih 14 dana da dokazuju da su negativni na koronavirus. To se odnosi na češke državljane koji žive u Češkoj, ali rade u jednoj od susednih zemlja.

Foto: EPA-EFE/SUSANNE HASSLER-SMITH

Austrija – računaju na odgovornost građana

Ministar zdravlja Austrije je najavio da će postepeno ukidanje ograničenja uvedenih u toj zemlji zbog epidemije novog korona virusa trajati od 1. maja do kraja juna. Ministar Rudolf Anšober je rekao da stopa infekcija novim korona virisom stalno opada, i da se računa na odgovornost građana, uz držanje odstojanja od najmanje jednog metra od drugih ljudi.

Na snazi ostaje i pravilo o obaveznom nošenju maski u radnjama i javnom prevozu. Ministarka turizma Elizabet Koeštinger najavila je da će se restorani ponovo otvoriti 15. maja. Radno vreme ugostitelja biće skraćeno, najviše četiri odrasle osobe moći će da sede za jednim stolom, a između stolova će biti razmak od bar jednog metra.

Inače, još prošle nedelje u Austriji su otvorene male radnje, što je označio početak postepenog popuštanja restriktivnih mera uvedenih kako bi se smanjilo širenje korone. Prema odluci vlade, otvorene su radnje građevinske i baštenske opreme, kao i manje radnje, odnosno one koje imaju površinu manju od 400 kvadrata.

Foto: EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Od sredine maja u Austriji će se otvoriti muzeji, ali ne i bioskopi i pozorišta, što se verovatno neće desiti pre jeseni. Vlada Austrije najavila je da će podržati umetnike, i da će biti napravljen poseban fond za kulturnu oblast, iz kojeg će biti pružena pomoć i neprofitnim organizacijama.

Takođe, vlada je donela odluku da se školska godina nastavi 4. maja kad će u klupe sesti maturanti, a nastava za osnovce počinje 15.maja. Ministar obrazovanja Hajnc Fasman je rekao da je od samog početka uvođenja restriktivnih mera u borbi protiv širenja korona virusa, bio jasan cilj da se đaci vrate što pre u škole, ne zbog ocena, već zato što je škola mesto za socijalizaciju.

Foto:EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Belgija – obavezne zaštitne maske za starije od 12 godina

Trend smanjenja broja zaraženih i preminulih od koronavirusa u Centru za javno zdravlje ocenjeno je odličan trenutak da od 4. maja se krene u sprovođenje prve faze popuštanja restriktivnih mera. Belgijske vlasti donele su odluku o obaveznom nošenju zaštitnih maski u javnom prevozu za sve starije od 12 godina. Gradski prevoz bi od 4. maja trebalo da se vrati sa redukovanog na pun vozni red.

Foto:EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

 

Iako je bilo najava da će se od tog datuma svim građanima u državi biti podeljene zaštitne maske, to se neće dogoditi zbog nedostatka materijala i nemogućnosti tolike proizvodnje za kratko vreme.

Ministraka zdravlja Megi de Blok upozorava da je nošenje zaštitne maske samo ”dodatna barijera” za virus, a da osnove borbe protiv COVID19 i dalje ostaje socijalna distanca i pranje ruku. Mere koje je donela federalna vlada takođe predviđaju otvaranje svih prodavnica u Belgiji od 11. maja. Škole bi trebalo da nastave rad od 18. maja, a restorani i kafići tek tokom juna, ako situacija sa koronom ostane stabilna.

Foto:EPA-EFE/MASSIMO PERCOSSI

Italija – otvaraju prodavnice garderobe, ne i frizerske salone 

Zemlja koja je bila najteže pogođena pandemijom korona virusa počela je da ublažava određene mere, tako što su u nekim mestima na severu Italije otvorene knjižare, kao u Veneciji ili picerije u Napulju koje su počele sa radom, dok one na jugu nisu prekidale, osim što je u njima bilo zabranjeno okupljanje ljudi, pa je vršena kućna dostava. Među radnjama koje su otvorene osim prehrambene su i prodavnice konfekcije.

Foto:EPA-EFE/GIOVANNI MONTENERO/REGIONE CRONACHE AGENCY/REGIONE FVG

 

Italijanska vlada najavila je da će od 4. maja započeti sa podelom 12 miliona maski dnevnvno, kada počinje i popuštanje mera uvedenih u cilju borbe protiv epidemije. Vlada je ograničila maskimalnu prodajnu cenu maski na 50 centi, dok će njihova nabavna cena iznositi 38 centi. U maju zaživeće i nova aplikacija za praćenje kontakata, koja je  ključni deo druge faze epidemije u kojoj će „život sa virusom“ biti sastavni deo svakodnevice. Vlada još treba da odluči da li će se podaci sa ove aplikacije čuvati na serveru ili na telefonu.

Foto:EPA-EFE/MAURIZIO BRAMBATTI

 

Biblioteke, muzeji i galerije biće otvoreni od 18. maja. Plan je i da se maloprodajni objekti otvore 18. maja, a restorani, kafići i frizerski saloni 1. juna. Klubovi u kolektivnim sportovima mogu da počnu s treninzima 18. maja, a u individualnim sportovima 4. maja. Sve ovo važi, naravno, pod uslovom da se situacija ne promeni na gore i da se svi pridržavaju mera zaštite i drže distancu.

Među različitim kritikama vladinih mera je nedostatak ili potreba za većom podrškom porodicama u vreme epidemije koronavirusa. Razmatra se i kako da se reši funkcionisanje letnjih kampova, uvođenje dodatka za čuvanje dece i vanredni roditeljski odmor. U narednom periodu razmatra se i način kako da se omogući vernicima prisustvo na misama uz maksimalne mere sigurnosti.

Foto:EPA-EFE/JOSE MANUEL VIDAL

 

Španija – Gužve se vratile na plaže i šetališta

Druga zemlja, koju je najviše pogodila pandemija korona virusa je Španija. Međutim, u ovoj zemlji kao i u Italiji dnevno se smanjuje broj zaraženih i preminulih, pa je vlada u Madridu odlučila da je vreme da krene u slabljenje donesenih mera kako bi se suzbila epidemija koronavirusa.

Jedna od prvih mera biće poštovanje socijalnog distanciranja, pošto su primećene gužve na šetalištama i plažama. Međutim, još se vode razgovori o načinima za oživljavanje ekonomije pogođene merama uvedenim zbog pandemije. Zvanična statistika pokazuje da je stopa nezaposlenosti u Španiji porasla na 14,4 odsto u prvom kvartalu 2020. godine, u odnosu na 13,8 u poslednja tri meseca 2019. godine. Najmanje 285.600 ljudi izgubilo je posao u tom periodu, što je najgori rezultat otkako je finansijska kriza teško pogodila Španiju 2013. godine, navode iz španskog Nacionalnog instituta za statistiku. Broj domaćinstava u kojima su svi članovi nezaposleni porastao je za šest odsto, na 60.700.

Foto:EPA-EFE/EMILIO NARANJO

 

Španski premijer Pedro Sančes je izjavio da će njegova zemlja, produžiti mere zabrane kretanja do 9. maja. Španija je od 27. aprila ublažila karantin za decu, da bi najmlađi mogli svakog dana da izlaze na kratko. Do sada su samo odrasli mogli da napuštaju kuće zbog posla, kupovine hrane i lekova, posete lekaru i kratke šetnje s psom. Sančes je naveo da će produženje vanrednog stanja biti praćeno novim restriktivnim merama u maju, pre “razumnog i postepenog” ukidanja mera a sve u cilju suzbijanja epidemije i da bi mere mogle varirati od regiona do regiona.

Foto: EPA-EFE/ALEXANDER BECHER

 

Nemačka – Distanca 1,5 metar

Uprkos tome što se broj obolelih i umrlih od koornavirusa smanjuje, a pritisak javnosti da se krene u veće ublažavanje mera uvedenih radi sprečavanja širenja zaraze povećava, nemačke zdravstvene vlasti i dalje upozoravaju na oprez, pre svega da se održava prosečna distanca od najmanje 1,5 metara između osoba pre svega u javnom prevozu i kupovini. Nemačka je inače od 20. aprila ublažila mere i omogućila otvaranje manjih preduzeća.

Foto: EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

 

Francuska – Vanredno stanje sve do 23. jula

Francuski premijer Eduar Filip najavio je da će u parlament poslati zakon kojim bi se produžilo vanredno stanje do 23 jula. Time bi se vladi omogućilo da ograničava slobodu kretanja, rad prodavnica i okupljana. Uprkos tome u najavio je i mere za ublažavanje karantina od 11. maja. Filip je rekao da će od tog datuma nedeljno biti testirano do 700.000 građana, a oni koji budu bili pozitivni biće izolovani, ali će moći da biraju meru izolacije. Ako se izoluje kod kuće, to će značiti izolacija za celo domaćinstvo tokom 14 dana.

 

Foto:EPA-EFE/SEBASTIEN NOGIER

 

Osoba može da se izoluje na mestu koje će biti na raspologanju, kao što su hoteli. Škole će biti otvorene samo u zonama gde ima najmanje zaraženih korona virusom. Premijer je rekao da će đaci nižih razreda u škole krenuti od 11. maja, a viših razreda od 18. maja. Đaci u višim razredima moraće da nose maske, koje će biti obavezne u javnom prevozu. Trgovine će takođe biti otvorene od 11. maja, osim kafea i restorana, čije je otvaranje predviđeno krajem maja. Pijace će takođe biti otvorene od 11. maja, kao i biblioteke i manji muzeji. Veliki muzeji, bioskopi i pozorišta će biti otvoreni kasnije, ali nije  naveden tačan datum.

Foto:EPA-EFE/JOEL SAGET

 

Švajcarska – Ublažavanje u tri faze

Švajcarska je od ponedeljka 27. aprila počela da „sporo“ i „postepeno“ ublažava mere uvedene zbog pandemije koronavirusa. Kako je saopšteno ublažavanje mera sprovešće se u tri faze. Prelaz iz jedne faze u drugu dogodiće se kada ne bude bilo značajnog porasta slučajeva COVID-19, saopštila je švajcarska vlada.

Između svake faze mora da prođe dovoljno vremena da bi se mogli videti efekti ublažavanja mera. Kriterijumi su broj novih infekcija, broj prijema u bolnicama, smrtni slučajevi i stopa popunjenosti u bolnicama.

Foto: EPA-EFE/LAURENT DARBELLAY

I faza: Frizeri, psihoterapeuti, lekari, jaslice ili parkovi će početi da rade.

II faza od 11. maja početi da rade, pre škola, prodavnica i pijaca.

III faza: Od 8. juna je planirano otvaranje škola, univerziteta, muzeja, biblioteka i zooloških vrtova, preciziraju švajcarske federalne vlasti.

Vlada Švajcarske, takođe, predviđa da će biti ublažena postojeća zabrana okupljanja više od petoro ljudi, iako će detalji ove faze biti objavljeni krajem maja.

Foto: EPA-EFE/LAURENT GILLIERON

 

Švedska: Već je sve bilo otvoreno

Zemlja koja je najviše bila izložena kritikama zbog ne uvođenja strožijih mera restrikcije i uvođenja strategije „imunitet stada“ bila je Švedska, koja nije uvodila oštre mere zabrane kretanja , jer bi ljudi prestali da slede uputstva valde, što bi izavalo kontrareakciju.

Foto:EPA-EFE/ADAM IHSE SWEDEN OUT

Švedska je usvojila drugačiju strategiju sa daleko manje restriktivnim merama socijalnog distanciranja od većine evropskih zemalja. Škole, barovi, restorani i prodavnice su otvoreni, a u zemlji je dozvoljeno okupljanje do 50 ljudi. Škole nisu zatvarane, ali su univerziteti prešli na onlajn nastavu. Preduzeća, od frizerskih salona do restorana, ostala su otvorena.

Foto:EPA-EFE/ANDERS WIKLUND

 

Danska: Đaci se već vratili u škole i vrtiće

Danska je bila među prvim zemljama u Evropi koja je zatvorila granice, prodavnice, škole i restorane i zabranila velika okupljanja. Od srede, 15. aprila, su ublažene pojedine mere borbe protiv epidemije korona virusa, pa su se učenici stari 11 godina i mlađi vratili u škole i vrtiće.

Foto:EPA-EFE/MIKKEL BERG PEDERSEN

 

Norveška: Vrtići otvoreni 13. aprila

Norveška je od početka pandemije  počela uvođenje ograničenja putovanja i zatvorila škole i vrtiće, zabranila upotrebu objekata za odmor, otkazala događaje i zatvorila frizerske i kozmetičke salone, što je izavalo pad ekonomije i otpuštanje stotine hiljada radnika. Restrikcije su na snazi bile do 13. aprila, kada su se ponovo otvorili dečiji vrtići.

Foto:EPA-EFE/Gorm Kallestad

 

Grčka: Kretanje građana i dalje ograničene na zonu gde žive

Grčki premijer Kirijakos Micotakis izjavio je da će od 4. maja u zemlji postepeno početi ublažavanje mera karantina tako što će se otvoriti male trgovinske radnje, frizerski i kozmetički saloni. Grčki premijer je rekao da će 4. maja biti ukinute neke restrikcije kretanja građana, a pojedine prodavnice i javne službe će ponovo biti otvorene. Dodao je da će kretanje građana biti ograničeno na zonu u kojoj žive.

Foto:EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Micotakis je dodao da će biti obavezno nošenje zaštitne maske u javnom prevozu, u bolnicama i frizerskim salonima. Fizičke aktivnosti će biti dozvoljene od 11. maja na otvorenom i na moru, ali će privatne plaže i dalje ostati zatvorene. Određene škole će biti otvorene od 11. maja, dok će od 17. maja vernici moći da prisustvuju liturgijama u crkvama. Restorani i hoteli će nastaviti svoje aktivnosti od 1. juna.

Ublažavanje mera u regionu

Zemlje, koje okružuju Srbiju su iskoristile priliku da, pošto je broj zaraženih i preminulih manji, da se posle više od mesec i po dana ublaže restrektivne mere i ponovo pokrene život.

Foto:EPA-EFE/ANTONIO BAT

Hrvatska

Popuštanje mera, koje su u Hrvatskoj uvedene kako bi se suzbio virus korona, kreće od 27. aprila, najavio je premijer Andrej Plenković. Početkom maja otvaraju se frizerski saloni, a 11. ponovo kreće škola za niže razrede.

1. faza –  27.4: Omogućiće se se rad svim subjektima koji obavljaju delatnost trgovine, osim onih koji posluju unutar tržnih centara. Uvode se javne gradske i prigradske linije. Omogućava se rad biblioteka, muzeja. Omogućavaju se treninzi za sportiste u najvišem rangu takmičenja. Omogućava se sprovođenje državnog stručnog ispita za prioritetne grupe polaznika.

2. faza, 4. maja: Omogućiće  rad zdravstvenog sistema u punom obimu, osim izuzetaka, kao i rad poslovnih subjekata usčuižnih delatnosti – kozmetičara, frizera, pedikira…

Foto: EPA-EFE/ANTONIO BAT

11. maja nastupa treća faza: Omogućava se okupljanje do deset osoba, rad trgovačkih centara, rad predškolskih ustanova, razredna nastava od 1.-4. razreda i rad sa decom sa teškoćama, koja imaju pomoćnika u nastavi. Uvode se međužupanijske linije. Kafići i restorani će moći da rade, ali samo terase i bašte.

Foto: Jure Makovec / AFP / Profimedia

Slovenija

Zbog uspešnosti u borbi protiv kornavirusa i smanjenja broja preminulih, od 17. aprila uveden su bile prve blaže mere. Građanima je dozvoljeno da odu do svojih vikendica, kamp-kućica ili imanja koja obrađuju, bez obzira na načelnu zabranu napuštanja matičnih opština. Vlada je takvu odluku donela posle procene da se epidemija koronavirusa postepeno smiruje, ali i upozorila da se i dalje treba strogo pridržavati važećih restrikcija o socijalnoj distanci i načelnoj zabrani napuštanja mesta prebivališta, kako se ne bi napravio “korak nazad”. Sledeća etapa blažih mera usledila je ove nedelje kada su sa radom počele veće fabrike poput Revoza u vlasništvu francuskog Renoa, i Gorenja. Slovenački ministar kulture Vasko Simoniti najavio je da bi početkom maja mogle da budu otvorene galerije, biblioteke, muzeji, ali i neke druge institucije, ali da to zavisi od izveštaja zdravstvenih stručnjaka.

Foto: EPA-EFE/IGOR KUPLJENIKc

 

Slovencima je od prošle  subote biti dozvoljeno i bavljenje sportskim aktivnostima, kao što su golf, tenis ili boćanje, u kojima nema bližeg socijalnog kontakta igrača, ali zabrana timskih i masovnih sportova, u kojima dolazi do fizičkog kontakta ostaje na snazi.

Foto:EPA-EFE/BORIS PEJOVIĆ

Crna Gora

Crnogorsko nacionalno koordinaciono telo produžilo je do 30. aprila mere uvedene za sprečavanja širenja novog koronavirusa. U Crnoj Gori je na snazi i zabrana okupljanja u objektima stanovanja osobama koja nisu članovi zajedničkog porodičnog domaćinstva. Mere propisuju i ograničavanje broja kupaca u odnosu na površinu prodajnog objekta, tako što na 10 kvadratnih metara može da se nalazi samo jedan potrošač. Zabranjen je ulazak strancima, osim strancima sa stalnim ili privremenim boravkom u Crnoj Gori i strancima koji upravljaju motornim vozilima kojima se obavlja promet robe. Promet robe za potrebe Crne Gore kao i za tranzit ostaje nesmetan, uz posebne mere zdravstveno-sanitarnog nadzora

Premijer Duško Marković najavio je da je u pripremi “ozbiljan paket” podrške namenjen turističkoj privredi i to intervencija za plate zaposlenih u turizmu za dva meseca koje će snositi država do nivoa minimalne zarade i 100 odsto plaćenih poreza i doprinosa.

Foto: EPA-EFE/BORIS PEJOVIĆ

Marković je podsetio je da Crna Gora već otvorila svoju granicu na moru za nautički turizam i da veruje da će u narednom periodu marine biti pune jahti koje će doći sa različitih prostora. On je najavio da će od 18. maja početi vraćanje u život cele Crne Gore, a da će ključno popuštanje mera početi 4. maja, kada će svi preduzetnici, mala i srednja preduzeća početi da rade u punom kapacitetu. Prema njegovim rečima sledeća faza ekonomskog ubrzavanja i početka novih aktivnosti je 18. maj kada će u rad biti pušteni hoteli, restorani, kafići, klubovi.

Foto: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Severna Makedonija

Premijer Severne Makedonije Oliver Spasovski 20. aprila najavio da će proces vraćanja u normalu u toj zemlji započeti nakon prvomajskih praznika. Spasovski je saopštio da se priprema ozbilajn plan o tome kako će i na koji način nakon 1. maja započeti ublaćavanje nekih mera, a u cilju vraćanja života u normalu. Policijski čas u Severnoj Makedoniji će tokom Prvomajskog praznika počinjati u 14.00 i trajati do 5.00 narednog dana, odlučila je danas vlada u Skoplju.

Foto:EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

U petak 1, subotu 2. i nedelju 3. maja, građanima će biti dozvoljeno da izadju napolje od 5.00 do 14.00, uz obavezno poštovanje mera za zaštitu od „kovida 19“. Stariji od 67 godina u petak i za vikend moći da izlaze samo od 5.00 do 11.00, a deca i mlađi od 18 godina od 12.00 do 14.00. Mere zaštite predvidjaju nošenje maske u zatvorennom javnom prostoru i napolju ako ne postoji mogućnost držanja odstojanja od dva metra, kao i zabranu okupljanja više od dve osobe, sem kada su to roditelji s decom.

Foto: EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Bosna i Hercegovina

U Bosni i Hercegovini je prošlje nedelje ukinut policijski čas, karantin za građane koji dolaze iz inostranstva, kao i zabrana kretanja za mlađe od 18 i starije od 65 godina u određenim danima. Zvaničnici upozoravaju da i dalje treba izbegavati okupljanje većeg broja ljudi. Svi treba da poštuju fizičku distancu, udaljenosti od dva metra. Prethodno je saopšteno da će početkom maja, a najkasnije posle Đurđevdana, u Republici Srpskoj biti dozvoljen rad određenim delatnostima, a krajem maja je predviđeno ukidanje vanrednog stanja.

Foto: Dejan Rakita/Pixsell

Ovakvo ublažavanje mera moguće je, međutim, samo pod uslovom da epidemiološka situacija u Republici Srpskoj ostane ista narednih petnaestak dana. Mere će se postepeno ukidati, pa tako prvo sledi otvaranje butika, prodavnica sportske opreme, a poslednji su tržni centri, frizerski saloni, kafići i restorani i njihovo otvaranje je moguće krajem maja.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar