Omicron, Omikron, kovid, koronavirus, novi soj
Foto: Andre M. Chang / Zuma Press / Profimedia

Novi kovid soj Omikron ima mnogo više mutacija od soja Delta koji je zagospodario svetom, objavili su naučnici. Kako to zapravo izgleda, najbolje pokazuje grafika koju je objavila prestižna bolnica Bambino Gesu u Rimu.

PROČITAJTE JOŠ:

Delta soj je do sada smatran najopasnijim na svetu, dok se za Omikron samo nagađa koliko će biti jer nije zabeležen nijedan smrtni slučaj. Dobra vest je da prve informacije pokazuju da pacijenti zaraženi novim sojem imaju blaže simtome.

Za sada nije jasno kako će vakcine delovati protiv Omikrona. Neki eksperti tvrde da su postojeće vakcine dovoljno efikasne protiv ovog soja, dok drugi tvrde da bi ova varijanta mogla da zaobiđe zaštitu koju pružaju postojeće vakcine. Nemačka farmaceutska kuća Bajontek saopštila je da je počela da radi na potencijalnoj vakcini protiv omikron soja korona virusa, iako još nije jasno da li će morati da prerađuje već postojeću antikovid vakcinu urađenu u saradnji sa Fajzerom ili da pravi novu.

Kako izgledaju mutacije Omikrona i Delte?

Na mapi koju su objavili italijanski naučnici jasno se može videti da Omikron varijanta ima mnogo više mutacija od Delta soja, i da su skoncentrisane pre svega u jednom delu proteina koji je u interakciji sa ljudskim ćelijama, saopštio je tim istraživača u nedelju.

 

„Ovo ne znači automatski da su ove varijacije opasnije već samo da se virus dodatno prilagodio ljudskoj vrsti, stvarajući drugu varijantu“, rekli su istraživači.

Crvene tačke označavaju oblasti sa veoma velikom varijabilnosti, narandžaste sa velikom varijabilnosti, žute sa srednjom, a zelene sa malom varijabilnosti. Plava označava najnižu varijabilnost, a siva zona se ne menja.

„Druge studije će nam reći da li je ova adaptacija neutralna, manje opasna ili opasnija“, dodali su.

Omicron, Omikron, kovid, koronavirus, novi soj
Foto: Ted ALJIBE / AFP / Profimedia

Istraživački tim se fokusirao na potragu za mutacijama u „trodimenzionalnoj strukturi spajk proteina (protein šiljka)“, rekla je za AFP Klaudija Alteri, profesor kliničnke mikrobiologije na Državnom univerzietu u Milanu i istraživač na Bambino Gesu.

Iako mogu postojati suptilne promene, one veće imaju tendenciju da utiču na faktore kao što je prenosivost virusa. Pošto je područje šiljka, mesto gde se virus vezuje za ljudske ćelije i gde su varijacije fokusirane, mutacije u ovom delu su posebno važne.

Čak iako je osoba bila vakcinisana ili je ranije imala koronu, ako se varijetet dovoljno razlikuje od prošlih oblika virusa, naš imuni sistem možda neće uspeti da ga prepozna ili će da zapamti kako se bori protiv njega.

Prema SZO (Svetskoj zdravstvenoj organizaciji) bilo je najmanje deset mutacija u ovoj varijaciji povezanih sa domenom sa vezivanje receptora na proteinskom vrhu. U poređenju sa dva za delta soj i tri za beta soj, ovo je značajna razlika.

Omicron, Omikron, kovid, koronavirus, novi soj
Foto: Mohd RASFAN / AFP / Profimedia

Slučajevi varijante omikron se sada pojavljuju širom sveta, a vlade brojnih zemalja žure da zatvore svoje granice kako bi sprečile širenje. Naučnici su ih upozorili da nije dovoljno jasno da li je ova varijanta alarmatnija od drugih.

Varijantu su identifikovali istraživači u Južnoj Africi.

Blaži simptomi kod Omikrona

Ljudi u Južnoj Africi zaraženi novom varijantom koronavirusa Omikron nemaju teži tok bolesti, saopšteno je iz južnoafričkog Udruženja lekara (SAMA). Međutim, studije o ovoj varijanti virusa još uvek su u početnoj fazi.

Predsednica SAMA Anželik Koece izjavila je za BBC da do sada nisu zabeležene ozbiljnije poteškoće kod obolelih. Ona je prva lekarka u svetu koja je 18. novembra skrenula pažnju nadležnim vlastima na pojavu nove varijante virusa, prenosi Dojče vele.

Pacijenti su patili od jakog umora – niko se nije žalio na gubitak čula ukusa ili mirisa.

„Simptomi kod tih osoba bili su drugačiji i blaži nego kod onih koje sam ranije lečila. Pacijenti se uglavnom žale na bolove u telu i umor, ekstremni umor. To smo uočili kod pripadnika mlađe generacije, ali ne i kod starijih”, rekla je ona. No, nije reč o pacijentima koji su direktno morali u bolnicu.

Omicron, Omikron, kovid, koronavirus, novi soj
Foto: REUTERS/Loren Elliott

Ona je za britanski Telegraf pak izjavila da bi razlog za zabrinutost mogao biti da bi nova varijanta mogla mnogo teže pogoditi starije ljude koji takođe boluju od dijabetesa ili srčanih bolesti. U Južnoj Africi je samo oko šest posto stanovništva starije od 65 godina. Koece je dodala i da su simptomi nove varijante neuobičajeni, ali blagi.

Omikron nastao kod HIV pacijenta?

Iznenađujuće veliki broj mutacija u novom soju korona virusa omikron mogli su nastati u jednom pacijentu koji je oboleo od imunodeficijencije, na primer HIV-a, tvrdi generalni sekretar Društva za imunologiju Nemačke Karsten Vacl.

Vacl je rekao da je to zamislivo i verovatno, pošto već postoje istraživanja drugih slučaja koji to dokazuju.

Mnogi HIV pacijenti u Africi, gde je, kako pretprostavlja „nastao“ omikron, se ne leče na adekvatan način, pa je njihov imuni sistem značajno oslabljen, objasnio je on za agenciju DPA, a prenose nemački mediji.

„U osobama sa oslabljenim imunim sistemom virus može da se razmnožava nedeljama, pri čemu može doći do izolovanih mutacija, koje virusu ne donose nikakve prednosti, ali mogu nastaviti da se umnožavaju jer imuni sistem ne može da ih kontroliši“, objasnio je dalje nemački ekspert.

Omicron, Omikron, kovid, koronavirus, novi soj
Foto: REUTERS/Loren Elliott

Prema njegovim rečima, na taj način mogu nastati dodatne mutacije, koje bi u kombinaciji donele virusu prednosti.

Omikron, u poređenju sa izvornim sojem nastalom u kineskom Vuhanu, sadrži u sebi neobično visok broj, to jest 30-tak promena aminokiselina samo na proteinskom delu.

„Omikron – visok globalni rizik“

Svetska zdravstvena organizacija počinje dugo planiranu specijalnu sednicu na kojoj će države članice razgovarati o načinima za jačanje globalne borbe protiv pandemija poput korona virusa u trenutku kada nova varijanta omikron izaziva neposrednu zabrinutost širom sveta.

Nacrt rezolucije sačinjen tokom vikenda biće predstavljen ministrima zdravlja na trodnevnoj specijalnoj skupštini SZO, navele su diplomate, prenose agencije.

„Omikron soj će se verovatno proširiti na međunarodnom nivou, predstavljajući ‘veoma visok’ globalni rizik od porasta infekcija koje bi mogle imati ‘teške posledice’ u nekim oblastima“, saopštila je Svetska zdravstvena organizacija (SZO).

Ta agencija Ujedinjenih nacija je u tehničkom savetu za 194 države članice apelovala da ubrzaju vakcinaciju visokoprioritetnih grupa, prenosi agencija Rojters.

“Omikron ima šiljaste mutacije čiji je broj bez presedana, od kojih su neke zabrinjavajuće zbog njihovog potencijalnog uticaja na putanju pandemije“, saopštila je SZO.

“Ukupan globalni rizik vezan za omikron, novu varijantu od zabrinutosti, ocenjuje se kao veoma visok”, dodaje SZO.

Do danas nije prijavljen nijedan smrtni slučaj povezan sa omikronom, a neophodna su dalja istraživanja kako bi se procenio potencijal tog soja da izbegne zaštitu imuniteta koja je posledica vakcina i prethodnih infekcija, navodi se u saopstenju.

“Sve veći broj slučajeva može postaviti ogromne zahteve pred sisteme zdravstvene zaštite i može dovesti do povećanja morbiditeta i mortaliteta”, upozoravaju iz SZO.

BONUS VIDEO: Saša Božinović: Većina u Austriji je za vakcinaciju

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare